:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ben seni çıkarmam benim BAŞÖRTÜM !!!
(¯`•._ αѕιρяєη
cok tesekur ederim canimsin gulshen
ne munasebet gulsencim kimseyle polemige girmek deil zaten niyetim zaten kimsede benle polemige girmior kendi bildiklerim ve arastirmalarimla yardimci olmaya calisiorum ben bildigimi anlatayimki bildigini sandiklari ama cok yanildiklarinin farkinda olmayan sozde modern insanlar 'in cazibesine kapilip dinlerine yuz cevirmesin insanlarimiz rabbim hepimizi onun yolunda yuruyen insanlardan eylesin ....
Ara
gULSHEn
yildiz_gozlum Adlı Kullanıcıdan Alıntı:cok tesekur ederim canimsin gulshen
ne munasebet gulsencim kimseyle polemige girmek deil zaten niyetim zaten kimsede benle polemige girmior kendi bildiklerim ve arastirmalarimla yardimci olmaya calisiorum ben bildigimi anlatayimki bildigini sandiklari ama cok yanildiklarinin farkinda olmayan sozde modern insanlar 'in cazibesine kapilip dinlerine yuz cevirmesin insanlarimiz rabbim hepimizi onun yolunda yuruyen insanlardan eylesin ....

Allah senden razı olsun ama şunuda unutma neyi ne kadar iyi anlatmaya çalışırsan çalış anlattığın şey karşındakinin anlayacağı kadardır . Smile öylede olmuyormu ? Başörtümüz e dil uzatıyorlar univ.lerde el uzatıyorlar sabrediyoruz Sad
Bizim başımız örtülü onların kalpleri Sad
Ara
(¯`•._ αѕιρяєη
evet canim haklisin ama anlatma biciminden anlatma bicimine degisiyor hersey bak yillarca ateisme icin savas vermis bir insan birkere risale i nur u dinleyip ona anlatildiktan sonra ogun sabah namazina kadar agliyor ve sabah namazini kilarak musluman oiluyor kalbe hitap etmesini bilirsek tatli dil yilani deliginden cikarir unutma birgun allah nurunu dagitacak ve bizler yuzumuzun akiyla gezecegiz bizi musluman bir ulkede dinimizi mahrum yasamaya birakanlar utansin ben basortumden guru duyuyorum varsin yobaz desinler ben yobaz degilim muslumanim Smile
Ara
history
NUR SURESİ
30.Mü'min erkeklere söyle, gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını (apışlarını) korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Muhakkak Allah, bütün yaptıklarından haberdardır. 31.Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, ırzlarını korusunlar: görünmesi zaruri olanların dışında zinetlerini açmasınlar ve başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar; zinetlerini, kocalarından veya babalarından yahut kayın babalarından yahut oğullarından yahut üvey oğullarından yahut kardeşlerinden yahut kardeş oğullarından yahut kız kardeş oğullarından yahut kendi kadınlarından yahut sahibi bulundukları cariyelerden veya uyuntu (şehvetten yoksun) erkek hizmetçilerden veya henüz kadınların şehvet uyarıcı taraflarından habersiz çocuklardan başkasına göstermesinler; gizledikleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey mü'minler, hepiniz Allah'a tevbe edin ki, mutluluğu bulabilesiniz. icon_mail.gificon_sms2.gificon_lang.gif

AZHAP 59

Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Yukarıda mealen yazılı ayetler,konuyu çok net açıklamıyormu ? Nur suresi 31'de ki başörtüsü kelimesi çok geneldir.İslamiyeti var olduğu Arabistanın iklim koşulları gereği tüm insanların başlarına bir örtü örtüğünü yadsıyamayız, bu erkekler,hatta çocuklar içinde geçerlidir. Dolayısıyla ötüyü farklıda isimlendirebiliriz.Sorun ayetin iniş sebebi ve emrolunanın anlaşılamamasında.

Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, ırzlarını korusunlar: görünmesi zaruri olanların dışında zinetlerini açmasınlar ve başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar;

Zinnetlerini açmasınlar....yoksa ithilafa düşülen bu cümlemi ? Zinnet NAMUSMUDUR yoksa TAKIMIDIR ? Eğer takı değilde namus olarak iddia edersek

zinetlerini, kocalarından veya babalarından yahut kayın babalarından yahut oğullarından yahut üvey oğullarından yahut kardeşlerinden yahut kardeş oğullarından yahut kız kardeş oğullarından yahut kendi kadınlarından yahut sahibi bulundukları cariyelerden veya uyuntu (şehvetten yoksun) erkek hizmetçilerden veya henüz kadınların şehvet uyarıcı taraflarından habersiz çocuklardan başkasına göstermeyin

burada oğullarına şehvetten yoksun hizmetçilere sizler namuslarınızı gösterebilirmisiniz ?

Burada anlatılan takı olduğudur.Hizmetçi hariç sayılanlar birinci derece kandaşlardır.İkinci üçüncü derece akrabalar neden yoktur, sahiplenme, kendisinin olması yönünde arzular şeytani hisleri var edecektir.(çalma, hırsızlık gibi.)

; gizledikleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar.

ayaklar yere vurulduğunda namustan nasıl bir ses çıkar? takı olduğunun kanıtı değilmi.
Özetle Nur suresindeki emir zinnetlerin gösterilmeme emridir.Çünkü ayetin iniş amacıda bu tezi teyit ediyor. Hadisleri Kuvvetli olmaları(sahih) ayetlerle desteklenmelidir.Dini sektör eden düşünce ve kişiler bu gün insanlarımızı sahte hadislerle kandırmaktadırlar

Azhab 59 ayette çok açık farklı giyinmeyi emretmekte , özellikle elbise vs.gibi tanınıp incinmemeleri söz konusu.....

NOT: Kur'anı ve ayetleri tartışma gibi lütfen algılamayın,çünkü islamiyet kendi kuralları ile vardır.Dinimizi olduğu gibi saf ve temiz yaşayalım, Rabbim bizleri hidayetinden mahrum bırakmasın....
Ara
(¯`•._ αѕιρяєη
yani siz diyorsunuzki acikca basortusu kur'ani kerimde yazmiyor allahin emri degildir mi diyorsunuz (hasa) arkadasin bakin erkekler kadinin saclarindada sehvetlenebilirler bu yuzden bir kadinin basini acmasi eli yuzu ve ayaklari disindaki yerlerini acmasi caiz degildir bu kadinlari korumak amaiyladir okadar sure hadis var hepside cok acik fakat anlasilmak istenirse diyorki ortunun emri geldiginde peygamberin etrafindaki hanimlar uzerlerindeki ortuleri alip baslarina ve gerdanlarina doladilar bu hicmi birsey ifade etmiyor size ?
Ara
history
yildiz_gozlum Adlı Kullanıcıdan Alıntı:yani siz diyorsunuzki acikca basortusu kur'ani kerimde yazmiyor allahin emri degildir mi diyorsunuz (hasa) arkadasin bakin erkekler kadinin saclarindada sehvetlenebilirler bu yuzden bir kadinin basini acmasi eli yuzu ve ayaklari disindaki yerlerini acmasi caiz degildir bu kadinlari korumak amaiyladir okadar sure hadis var hepside cok acik fakat anlasilmak istenirse diyorki ortunun emri geldiginde peygamberin etrafindaki hanimlar uzerlerindeki ortuleri alip baslarina ve gerdanlarina doladilar bu hicmi birsey ifade etmiyor size ?

Değerli arkadaşım, Kur'anda başörtüsü yoktur demiyorum,zaten başörtüsü ilede bir sıkıntım,ihtilafım yok.Önceki yorumlardada yazmıştım, her ne sebepten (inanç veya özgürlükler )isteyen istediğini yapabilir.Ahlak edep ve yasalar çerçevesinde olmak kaydıyla.BENİM ÇABAM KUR'ANI İYİ VE DOÄžRU ANLAMAK.
Benim sorunum Kur'anı, ayetleri iyi anlayabilmek.Birileri söyledi diye doğru veya yanlış kararına varırsak ,bize emredilen OKU emri ne olacak.
Hadisler tabiki bizim için çok önemli, ama önemli nokta ayetlerle destekleniyor olması. Siz düşünebiliyormusunuz, Peygamber efendimiz Kur'ana aykırı bir kelam eder.Söylediğim gibi günümüzde biz inananların en kolay kandırılabildiği sahte hadislerdir.Allah muhafaza etsin.Yorumcu bir arkadaşım çok güzel yazmış; bize nasip edildiği kadar anlarız....Dinimizi Kur'anı ve Peygamber efendimizi en iyi anlayanlardan eylesin...RABBİM.
Ara
Qetesh
Valla okudukça kafam karıştı. Bi kaç şeyde ben söylemek istedim.
Benim annem başörtüsü takar. Hiç çıkartıpta dışarda gezdiğini görmedim. Farzedelimki çıkarttı, o onun kendi görüşürüz, kendi bildiğidir, ne babam karışır nede ben karışırım...Zaten kardeşim takmıyor, ona hiç birşey dediğimiz yok.

Hadi diyelimki kuranda geçmiyor başörtüsü takmak, ama takmamakta geçmiyor... O zaman takanlardan ne isteniyor. Örtünenlere neden engel olunuyor peki?

Okula gidemiyorlar,işe giremiyorlar. Ben A.Ö.L sınavına gittim, sınava giren örtülü bi bayanı sınavı almadılar. Aynı sınava giren bir bayanın, giydiği kıyafeti anlatıyorum şimdi; altında bir şort, üstünde kolsuz t-shirt gibi bişey, ayağındada terlik...Bumudur yani...

Açık söylim benim Kuran-ı kerim hakkında sizin kadar bilgim yok ama takılmamasıda günah değilmiş gibi gösterilmesin lütfen.

Alıntı:Yeni yorumcular on dört asırlık uygulamayı, Kur'an âyetlerini, hadisleri, fıkıh âlimlerinin icmâını bir yana bırakarak önce "madem ki, uygar dünya örtünmüyor; güzel ve doğru olan budur, biz de böyle yapmalıyız" fikrine geldiler, sonra bu fikri zorla uygulamaya koyanların işini kolaylaştırmak için mûteber olmayan okuma ve yorumlama yollarına saptılar.

Uygar dünya örtünmüyormuş. Zaten başımıza ne geldiyse bu uygar dünyadan gelmedimi? Batılılaşma çabalarımızdan bu halde değilmiyiz...

Bu başörtüsünü, annelerimiz, ninelerimiz takıyorsa onların hiçmi bildiği birşey yok? Asırlardır süre gelmiş bir geleneği nasıl olurda inkar edersiniz?

Alıntı:Türkiye altmışlı yılların sonlarına doğru başörtüsünü üniversitelerde (önce Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde) yasakladı, sonra bütün fakülteler yasak kaplamına alındı, derken sıra İlahiyat Fakültelerine ve İmam Hatip okullarına geldi. Buralarda okuyan ve dini uygulamalar bakımından daha hassas olan kızlarımız yasağa karşı direnmeye başlayınca bir yandan ceza uyguladılar, öğrenim haklarını ellerinden aldılar, "ya kırk katır, ya kırk satır" dediler, insanları en tabiî iki hak ve taleplerinden birini diğeri için feda etmek (ya örtünmeyi, ya okumayı ve çalışmayı seçmek) durumunda bıraktılar, bir yandan da örtünmeyi dini bir gereklilik olmaktan çıkarmak için ilahiyatçılardan yetkisiz, bilgisiz, duyarsız, uyumlu olan bazı kimseleri devreye soktular.

Hepinize çok tşk ederim.

Ezgi özelliklede sana, böyle şeyleri araştırıp bize sunuyosun...
Ara
history
Açık söylim benim Kuran-ı kerim hakkında sizin kadar bilgim yok ama takılmamasıda günah değilmiş gibi gösterilmesin lütfen.

Uygar dünya örtünmüyormuş. Zaten başımıza ne geldiyse bu uygar dünyadan gelmedimi? Batılılaşma çabalarımızdan bu halde değilmiyiz...

Bu başörtüsünü, annelerimiz, ninelerimiz takıyorsa onların hiçmi bildiği birşey yok? Asırlardır süre gelmiş bir geleneği nasıl olurda inkar edersiniz?

Değreli kardeşim; bilgim yok diyorsun ,bilgilenme, doğruyu bilme adına verilen emeği hiçe sayıp, günah değilmiş gibi gösterilmesin diye fikir beyan ediyorsun...Saygı duyuyorum .Uygar dünya geleneklerinin hiç takipçisi değilim.
Annelerimizin, ninelerimizin asırlardır uygulamasınada gelenek diyorsun....var olan inkar edilmez....
Ben size teşekkür ediyorum en azından bilgilenme adına bir çaba hissediyorum, yorumunuzda bu konuda bilginizin az olduğunu açıkçada belirtmişiniz.Bu bir erdemdir.
Benim sorunum örtünmek, örtünmemek,başörtüsü, türban değil,Dinimi, Kur'anımı,doğru öğrenebilmek,okuyarak,araştırarak doğruya ulaşabilmek...Allah(cc)hepimize hidayet ve kolaylıklar nasip etsin....
Ara
(¯`•._ αѕιρяєη
ben size risale-i nur okumanizi tavsiye ediyorum kardesim emin olun size en guzel yol gosterecek kitaplardan birisidir Hz. said nursin nin yazmis oldugu cok ama cok degerli bir eserdir insallah ogrenmek istediklerinizi orada bulursunuz
saygilar..

Qetesh (adem ) sagol canim Smile
Ara
history
yildiz_gozlum Adlı Kullanıcıdan Alıntı:ben size risale-i nur okumanizi tavsiye ediyorum kardesim emin olun size en guzel yol gosterecek kitaplardan birisidir Hz. said nursin nin yazmis oldugu cok ama cok degerli bir eserdir insallah ogrenmek istediklerinizi orada bulursunuz
saygilar..

Qetesh (adem ) sagol canim Smile

Risale-i nur okuyana saygı duyarım, Kur'anı okumak, Kur'anı anlamak benim için doğru olandır.
Sizlere çok teşekkür ediyorum, çok medenice bir tartışma ve fikir cimnastiği ortamı var, bilgilenme adına çok güzel bir ortam, nice tartışmalara diyorum.Allah (cc) en güzelini, en hayırlısını nasip etsin.Tekrar teşekkürler.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SeNi SeWiYoRuM Ey NeBi yagmuryurekl!m 3 428 04-10-2022, Saat: 12:49 AM
Son Yorum: wildfang
  “Rabbin sana ne darıldı, ne de seni bıraktı.” Hasretiim 7 614 06-17-2011, Saat: 02:56 PM
Son Yorum: ZencefiL
  ResuLüm! Biz Seni ALemLere Rahmet OLarak Gönderdik Nare 1 486 09-03-2010, Saat: 11:54 PM
Son Yorum: ÐŽeşaren
  Hasbi Rabbi CelallAllah:(Benim Rabbim Bana Yeter): *Asİ-yÜrEk* 2 616 06-10-2008, Saat: 08:58 PM
Son Yorum: *Asİ-yÜrEk*
  'Başörtüm .. ÐŽeşaren 43 2,491 04-22-2008, Saat: 08:02 PM
Son Yorum: ÐŽeşaren

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-10-2024, 09:29 PM