:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mehmet Akif Ersoy
***Suclu***
Gen?lige "Akif asisi" yapmak: Istikl?lin istikb?li, istikb?lin istikl?li
Akif olmak, Akif h?viyetine b?r?nmek... Gen?ligi Akif'ler olarak yetistirebilmek... Istikl?l Marsini dogru d?r?st terenn?m edemeyen, milli - manevi hisleri her ge?en g?n biraz daha t?rp?lenen, duygu karmasasi i?indeki gen?lige "Akif asisi" yapmak yani. Olur mu? Neden olmasin ki?
Hangi ?ilgin bana zincir vuracakmis? Sasarim!
K?kremis sel gibiyim: Bendimi ?igner, asarim;
haykirisiyla k?kreyen, g?rd?g? bir zulm?n derhal hasmi kesilerek,
Z?lm? alkislayamam, zalimi asla sevemem;
Gelenin keyfi i?in ge?mise kalkip s?vemem...
Biri ecdadima saldirdi mi hatta bogarim...
-Bogamazsin ki!
- Hi? olmazsa yanimdan kogarim.
?? bu?uk soysuzun ardinda zagarlik yapamam;
Hele hak namina haksizliga ?lsem tapamam
diyebilen, cesur, kararli ve ?m?nli bir gen?lik i?in, Akif'in nesli i?in neler feda edilmez ki? Bu gen?lik ?lke ve insanimizin teminati, istikl?lin istikb?li, istikb?lin istikl?li olacaktir.
Necip Fazil Kisak?rek'in Bir Gen?lik, bir gen?lik diye arayip durdugu, ?zlemini ?ektigi, g?kleri ??kertecek, ve yeni kurbaga diliyle b?t?n dikeyleri yatay hale getircek bir nida kopararak "mukaddes emaneti ne yaptiniz?" diye sorabilecek bir gen?liktir bu.
D?ninin, dilinin, beyninin, ilminin, irzinin, evinin, kininin, ?c?n?n da'v?cisi bu gen?ligi yetistirebilmek kolay h?ner degildir. Kendi k?lt?r?n? ?grenmeden bati r?zgarlarina kapilip zat?rre olan, sifa bulmasi i?in du?lar ettigimiz ancak ?ogu kez ?mitsiz vak’alar olarak karsimiza ?ikan saskinlar g?ruhunun da harci degildir is. B?y?k bir ?m?n, azim ve cesaret isteyen zor bir istir gen?lige "Akif asisi" yapmak..
Zalimin hasmiyim amma severim mazlumu...
Irtic?in su sizin leh?ede ma'n?si bu mu?
diye g?rleyen, m?rteci yaftasini m?sl?manlara yapistirmak isteyen millet d?smanlari ile m?cadele eden ve sirf bu y?zden daha irtihalinin (vefatinin) hemen akabinde hakaretlere maruz birakilan Akif’i, bu g?nlerin benzer ortamina tasimak..
?ok yakin bir tarih: Irtih?linin hen?z ikinci yilinda, (28/12/1938) ?arsamba g?n? Akif'i anmak ?zere ?niversite konferans salonunda toplanan gen?ler, Akif'sizlige aglarken bir baska asap bozucu olayla daha sarsilacaklar, belki t?m yasamlarina yansiyan bir menfilige sahit olacaklardi: Birileri ki - bunlar herkesin mal?mudur - bu gen?lerimize sorarlar, "baska T?rk b?y?g? kalmadi da, Akif'i mi aniyorsunuz? Anacaksaniz mesel? bir Tevfik Fikret'i anin. Akif gibi b?t?n umdeleri d?ne dayanan, m?rteci bir sairi ni?in aniyorsunuz?" Inanmayan ya da fazla bilgi isteyen, Esref Edib'in Mehmet Akif isimli eserine basvurabilir. Devrin Tan isimli gazetesini tedarik edebilirseniz ki, - b?t?n bu ?irkinligin yuvasi o g?n orasidir - daha ayrintili bilgiler de edinebilirsiniz. Edebsiz ve serefsiz insanlar,
Bu ez?nlar ki seh?detleri d?nin temeli
Ebed?, yurdumun ?st?nde benim inlemeli
misralarindan ?ylesine rahatsiz olmuslardir ki, kuduz salyalarini akita akita bunu, devrin verdigi cesaretle olacak; aleni bir sekilde il?n etmekten de imtina etmez, ?ekinmezler. Efendim bu misralar laiklige aykiri imis... Ilhamini d?nden alan bir mars nasil olurda milli mars olurmus v.s.. Bu misralar ki, evet Milli Marsimizda ge?iyor, saldirinin odagi yapilmistir. G?n?n idaresinden bu saldiriya en ufak bir m?dahale dahi olmaz. Hatta zimni (a?ik etmeden, ?st? kapali) olarak tesvik bile g?r?r.. Valiler ayni zamanda CHP'nin il baskanlaridir zira.
B?t?n bu olanlarin bizce asil sebebi zulme riza g?stermek, Akif gibi, Necip Fazil gibi haykiramamak, kisik sesliliktir.. "Kim var?" Diye seslenilince, sagina ve soluna bakinmadan fert fert "ben varim" cevabini verecegi ve her ferdi "benim olmadigim yerde kimse yoktur" duygusuna sahip bir da'v? ahl?kini pirildatici bir gen?lik. B?yle bir gen?likten mahrum olmak yani.
Merhum Akif de eser-i mill?sinde b?yle demiyor muydu?
Beklesirken g?kte y?z binlerce erv?h, intikam;
Yerde kalmis, na'sa benzer kavm i?in durmak haram!
Kahraman ecdadinizdan sizde bir kan yok mudur?
Yoksa: Istikb?linizden korkulur, pek korkulur!..
Yarinlarda istikl?limize halel gelmesin istiyorsak, ayagini yere saglam basmis, kendine g?venen, ?agin ilerisine ge?mis, ?grenmek askiyla yanan, ?m?n dolu g?gs?n? vatani, milleti ve devleti i?in siper etmekte teredd?t ge?irmeyecek bir gen?lik yetistirmeliyiz. Akif'in ve Akifler yetistiren b?y?k milletimizin mukaddes emaneti hamil gen?lere bu g?nk? ihtiyaci zaruret derecesindedir. Aksi halde Sark, Akif'in dedigi gibi bir t?rl? uyanamayacak, Allah korusun izmihl?le s?r?klenecektir.
Arkadas! Yurduma al?aklari ugratma sakin;
Siper et g?vdeni, dursun bu hay?sizca akin.
Dogacaktir sana va'dettigi g?nler Hakk'in..
Kim bilir, belki yarin, belki yarindan da yakin.
Allah’in rahmeti ?zerine olsun ey Akif.. Gen?lige "Akif asisi" yapmayi basarabildigimiz, bas?rt?lerimizle gurur duydugumuz g?n seni yine anacagim. Ve o g?n baska t?rl? anacagim seni..
Yazi, Ramazan Ercan 'nin "D?zg?n Yazilar" isimli kitabindan alinmistir. Kitap hen?z yayinlanmadi. Seha Nesriyat tarafindan yayinlanmasi i?in girisimler s?rmektedir.
Ara
***Suclu***
fatih kursusun'den...
......... |
|
Birinci zumreyi teskil eden zavalli avam, | AVAM: Halktan ilmi irfani
Biraksalar devam edecek tatli uykusuna devam. | az olan kimse
|
Bugun nasibini yerlestirince kursagina; |
"Yarin" nedir? Onu bilmez, yatar donup sagina. |
|
Yikilsa ars-i hukumet, tikilsa kabre vatan, | KABR: Mezar
Vazifesi degil; cunku "hepsi Allah'tan!" |
|
Ne hukmu var ki, esasen yalanci dunyanin? |
Olurse, yan gelip yatacak cennetinde Mevla'nin. |
|
Fena kuruntu degil! Ben derim, sorulsa bana: |
"Kabul ederse cehennem ne mutlu, amca, sana!" |
|
.......... |
|
ikinci zumreyi teskil eden cemaat ise, |
Hayata kuskun olandir ki: saplanip ye'se, | YE'S: Umitsizlik
|
"Selametin yolu yoktur... Ne yapsalar bosuna!" |
Demis te hirkayi cekmis butun butun basina. |
|
Bu turlu bir hareket mahz-i kufr olur, zira: | MAHZ: Sirf, katiksiz
Talepte amir olurken bir ayetinde Huda; |
|
Buyurdu: "Kesmeyiniz ruh-u rahmetimden umid; | NEFHA: Guzel koku
Ki musrikin olur ancak o nefhadan nevmid." | NEVMiD: Umitsiz
|
Bu bir; ikincisi: ye'sin ne olsa esbabi, | ESBAB: Sebebler
Onun atalet-i kulliyedir ki icabi, | ATALET: Tembellik
............. | KULLiIE:Tamamiyle

Osmanli(yok olusununun hemen oncesi)'daki 4 zumreden 3.cusu
..........

Bu zuppeler acaba hangi cinsin efradi?
kadin desen, geliyor arkasindan erkek adi;

Hayir, kadin degil; erkek desen, nedir o kilik?
Demet demetken o saclar ne muhtasar o biyik?

Sadasi baykusa benzer, hirami saksagana;
Hulasa, zuppe demistim ya, artik anlasan a!...

Fakat bu kukla herif bir buyuk seciyye tasir,
Ki, haddim olmiyarak, "Aferin!" desem yarasir.

Nedir mi? Anlatayim: oyle bir metaneti var,
Ki en savulmiyacak ye'si tek birayla savar.

Sinirlerinde teessur denen fenalik yok,
Tabiatinda utanmakla asinalik yok.

Bilirsininiz, hani, insanda bir damar varmis,
Ki yuzsuz omak icin mutlaka o catlarmis,

Nasilsa "Rabbim utandirmasin!" duasi alan,
Bu arsizin o damar zaten eksik anlindan!

Cebinde gordu mu uc tane cil kurus nazlim,
Tokatliyan'da satar mutlaka, gider de calim.

Eger dolandirabilmisse istenen parayi;
Gorur mahalleli ta karnavaldan maskarayi!

Beyoglu'nun o mulevves muhit-i fahisine
Dalar gider, takilip bir sefilin pesine.

"Haya, edeb gibi sozler rusum-u fasidedir;
Vatanla aile, hatta, kuyud-u zaidedir."

Diyor da hepsine birden kuduzca saldiriyor..
"Ayip degil mi?" demissin... Acep kim aldiriyor!

Namaz, oruc gibi seylerle yok alis verisi;
Mukaddesat ile eglenmek en birinci isi.

Duyarsaniz "kara kuvvet" bilin ki: imandir.
"Kitab-i kohne" de -hasa- Kitab'i Yezdan'dir.

Usenmeden ona Kur'ani anlatirsan eger,
Su ezberindeki esmayi muttasil geveler:

"Kurun-u maziyeden kalma cansiz evradi
Cekerse, dogru mu yirminci asrin evladi?"

Nedir alakasi yirminci asr-i irfanla
Bu saklaban herifin? Anlamam ayip degil a!

Meta'-i fazli mi varmis elinde gosterecek?
Nedir meziyyeti, gorsek de bari ogrensek.

Hayir! Mehasin-i Garb'in birinde yok hevesi;
Rezail, oldu mu lakin, siaridir hepsi!

Butun kebaire (icki,kumar,zina) tiryaki bir kopuk tanirim.
-Ne oldu bilmiyorum simdi, sag degil sanirim-

Kumar, senaatin aksami, irtikap, icki...
Hulasa defter-i a'mali oyle kapkara ki:

Yaninda leyl-i cehennem, sabah-i cennettir!
"Utanmiyor musun. Ettiklerin rezalettir!"

Denirse kendine, milletlerin ekabirini
Sayardi gostererek hepsinin kebairini:

"Filan icerdi... Filan fuhsa munhemikti..." diye
Mulevvesatini bir bir rical-i maziye

Izafe etmeye baslardi paye vermek icin.
"Peki! Fezaili yok muydu soylediklerinin?"

Diyen cikarsa "muverrihlik etmedim!" derdi.
Su zuppeler de, bugun ayni ruhu gosterdi.

Fransiz'in nesi var? Fuhsu, bir de ilhadi;
Kapi$ti bunlari "yirminci asrin evladi!"

Ya Alman'in nesi var zevki oksayan? Birasi;
Unuttu ayrani, ma'tuda dondu kahrolasi!

Heriflerin, hani dunya kadar bedayii var:
Ulumu var, edebiyyati var, sanayii var.

Giden birer avuc olsun getirse memlekete;
Doner muhitimiz elbet muhit-i ma'rifete.

Kucak kucak tasiyor olmadik mesaviyi;
Begenmesek "medeniyyet!" diyor; inandik iyi!

"Ne var, biraz da maarif getirmis olsa..." desek
Emin olun size "hammallik etmedim?" diyecek.

..........
Mehmet Akif ERSOY
Fatih Kursusunde - 1914
Ara
tuti
Paylaşımlar için teşekkürler...
Emeğine sağlık...
"Toprağı bol, mekanı cennet olsun" büyük ustanın...
Ara
***Suclu***
rica ederim,bu buyuk bir degerin surumu, devam ettircem Wink
Ara
tuti
Beklemedeyim...Wink
Ara
***Suclu***
yazamadiklariyla.JPGHer ?air, yazar, sanat?? ve d???n?r hatta her insan portresi biraz da yazamad?klar?yla, yapamad?klar?yla tamamlan?r. Hatta belki de yazamad?klar? yazd?klar?ndan ?ok daha fazla kendisidir, kendi portresinin d??a vurmam?? en ?nemli ?izgileridir. Bu durum Akif i?in de fazlas?yla ge?erlidir.
As?m anlat?yor: Hastanede bir g?n ?stadla konu?uyorduk. Ben dedim ki:
- ?stad, sen edebiyat tarihinde kendine abide yapm?? bir adams?n. Cihan durduk?a senin ?iirlerin ya?ayacak ve o ?iirler seni ya?atacak. Fakat isterdim ki Ahmed Naim, H?seyin K?z?m, S?leyman Nazif gibi senin sevdi?in bir ka? zat da senin lisan?nla, senin kaleminle ya?as?n. Vak?a bunlar kendi eserleriyle ya?ayacak adamlard?r. Ancak Akif'in kalemi onlar? eserlerinden daha ziyade ya?at?r, zannederim.
- Senin d???nd???n gibi de?il amma benim bunlar? yazmak vazifemdir. Bu husustaki tasavvurum, As?m?n ikinci kitab?nda onlar? s?yletmektir. As?m'da K?se ?mam ne ise As?m?n ikinci kitab?nda da Ahmed Naim, H?seyin K?z?m, S?leyman Nazif o olacakt?r. Kendi felsefelerini, kendi d???ncelerini yine kendileri s?yleyecektir.
- Anla??ld???na g?re bu eseriniz ?ok ehemmiyetli olacak.
- Bu eserde bilhassa ?stiklal harbini tasvir edece?im. ??nk? ?stikl?l harbi hen?z yaz?lm?? de?ildir.

?stad bunu s?yledikten sonra biraz durdu. G?zlerini me?hul bir noktaya dikti. Bir ?ey daha s?ylemek istedi?ini hissettim. Hi? bir ?ey s?ylemedim. Ne diyece?ini bekliyordum. O s?yleyip s?ylememek hususunda m?tereddid bir an ge?irdikten sonra bana d?nd? ve ilave etti:
- As?m, ?stikl?l harbini yazmak da benim selahiyetim dahilindedir. Ve bana tevecc?h bir vazifedir. ?n?aallah biraz iyile?ince ilk i?im budur.
Akif in ?ok sevdi?i dostu S?leyman Nazif in ?l?m?nden sonra Onun i?in bir mersiye yazmay? istiyordu. Hastal??? da, ?mr? de buna imkan vermedi.
Akif in bir r?yas? ve tasavvuru da ?spanya ve Hindistan'a gitmek, bu seyahatini ve intibalar?n? ?iirle?tirmek istiyordu. Bu arzusunu Mithat Cemal'e g?nderdi?i mektupta ??yle anlat?r:
"... Nasip olursa nisan ay? i?inde ?spanya'ya giderek Elhamra harabesini g?rmek... Sonra ?stanbul'a gelmek gibi tasavvurlarda bulunuyorum. Zannederim ?ok iyi bir ?ey olacak. Me?hudat?m? yazar, bir manzume v?cuda getiririm. Bir M?sl?man ?air i?in o havaliyi, o asar? ziyaret etmemek do?ru de?il... Hay?rl?s?yla bu seyahat tahakkuk eder, sonra ihtisasat?m? nazma da muvaffak olursam ?ok sevinece?im... Gelecek k??a Himalaya da?lar?na ??karak, Ganj nehri vadilerinde dola?arak ?b?r bahara Hind ?iirleri yazaca??m."
Ne yaz?k ki bu projeleri de ger?ekle?medi.
En b?y?k arzular?ndan biri de Hazret-i Muhammed'in hayat?n? ve Veda Hacc?'ndaki son konu?mas?n? yazmakt?. Bu projesini ise ??yle ifade ediyor:
"-Mekke'ye gidece?im,., ilk ayetin nazil oldu?u Hir? ma?aras?n? g?rece?im: bu, ?iirime mukaddime olacak; ve manzumemde Peygamber'in b?t?n hayat?n? yazaca??m, sonra da son hutbesini."
Kader buna da imkan vermedi.
Ara
***Suclu***
maev_resim44.jpg
Ara
tatlı_cadı
oku oku bitmiyor be..Big Grin
ama çok güsel bisim okuLun adıda Mehmet Akif Ersoy..Big Grin payLaşımın için tşk Ler..Wink
Ara
***Suclu***
tatlim:p gec kalan azrailin ben olmayimConfusedmiley9: Confusedmiley31: oku oku mehmet akif ersoy daConfusedmiley20:
Ara
mahkum
BİRİ DURDURSUN ŞUNU YA :yikildim::yikildim::yikildim:EDEBİYAT ANSİKLOPEDİSİ GİBİ OLDU HA :yikildim::yikildim:BEN AKİF'TEN NECİD ÇÖLLERİNDE'Yİ ÇOK SEVERİM:yikildim::yikildim:
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mehmet Coşkundeniz Yazıları nazarboncuqu 18 1,915 11-14-2009, Saat: 02:32 PM
Son Yorum: acemhe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
  Tarih: 05-05-2024, 05:43 AM