:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
...Zafer Bayram?m?z Kutlu Olsun...
isyanbitmez
M?LLET F?KR? YANLI? GEL?R BANA. BEN KEND?M? D?NYA VATANDA?I OLARAK TANIMLAMAYI TERC?H EDER?M.

BANA M?LLET OLAN DEVLET? VE BUNUN T?M D?NYAYA YARAR SA?LADI?I KA? ?RNEK VEREB?L?RS?N. ALMANYA MI, ?TALYA MI, BALKANLAR MI, KAFKASLAR MI , ?NG?LTERE M?, ARAPLAR MI. BEN BU A?IDAN S?YLED?M EN BA?TA. NERDE M?LL?YET??L?K ORDA SAVA?. HELE ARTIK B?Y?K DEVLET DED???M?Z B?RKA? SERSER? DEVLET?N EL?NDE OYUNCAK. G?T ONU KI?KIRT G?T BUNU KI?KIRT ORTAYA ?IKAN BUHRANDAN FAYDA SA?LA. M?LL?YET??L?K BANA B?RLE?T?R?C?DEN ?OK B?R TECR?T G?B? GEL?YOR. B?ZDEN OLMAYAN YOK OLSUN MANTI?I VAR ???NDE. ?NKAR ED?LEMEZ BENCE NEDEN DERSEK 1. VE 2. SAVA?LARININ G??L? SEBEPLER? ARASINDADIR.

O zaman ??yle bir soru sormak zorunlulu?u hissediyorum kendimde;
E?er senin dedi?in gibi olsayd? biz Milli M?cadelemizi kazanabilir miydik?
Daha do?rusu b?yle bir m?cadele olur muydu?

BEN?M DED???M G?B? OLDU?U ???N "KURTULU? SAVA?I"NI KAZANDIK. ??NK? O SAVA?TA SAVA?ANLAR VATAN DED?KLER? YER? BIRAKIP G?TMED?LER. ??NK? O SAVA?TA SAVA?ANLAR M?LLETLER? ???N DE??L VATANI ???N SAVA?TILAR D??MANA BU TOPRAKLARI ???NETMEMEK ADINA TEK V?CUT OLDULAR. NE HEPS? AYNI M?LLETTEND? NE DE HEPS? KEND?N? AYNI M?LLETTEN H?SSEDEN K???LERD?. BU SAVA?TA M?LL? M?CADELEY? ERMEN?LER VERD?LER RUMLAR VERD?LER ONLARINK? M?LL? M?CADELEYD?. M?LL? ?D? AMA ?NAN?SIZ DAYANAKSIZ B?R M?CADELE ?D?. O Y?ZDENDE KURTULU? SAVA?INI KAZANDIK. O M?CADELE HALA VAR HALA D??MANIN ??ZMES?NDEN KORUMAYA ?ALI?AN BU TOPRA?I VATAN B?LEN ?NSANLAR VAR.........
tuti
İsyanbitmez kardeşim bu konu üzerine yorum yapacak zamanı bulamadım henüz...

(Zaman bulduğumda da kafamı toplayıp konunun üzerine eğilemedim...)

Ama yazdıklarını okudum...

Şunu da sormak istiyorum ;

Sence "Millet" nedir?

"Millet" kelimesinin sendeki karşılığını merak ediyorum...

Bu cevabını da alıp ona göre yorum yapmak istiyorum...
Ara
isyanbitmez
M?LLET: BENZER HAYAT TARZI VE ?NANI?LARI OLAN, GENELL?KLE AYNI TOPRAKLAR ?ZER?NDE YA?AYAN ?NSANLARIN YALNIZLIK PS?KOLOJ?S?NDEN YA DA B?R GRUPA ?YE OLARAK G?VENDE H?SSETME G?D?S?NDEN, UYUM ???NDE KURALLAR OL?TURAB?LME ?ABASIYLA OLU?MU? B?Y?K B?RL?KTEL?K. BENCE BUDUR.

BEN DE SANA B?R ?EY SORMAK ?ST?YORUM.
EYYUB? DEVLET?N? B?L?RS?N. BA?INDA SELAHADD?N EYYUB?'N?N OLDU?U BU DEVLET BATIDA HA?LI SEFERLER?NE D?RENM?? DO?UDA MO?OL AKINLARINI DURDURMU?TUR. BATIDAK? HA?LI SEFERLER?N? MEMNUN?YETLE KAR?ILAMI?IZDIR. DO?UDAK? DURUM ???N ?UNLARDAN BAHSETMEK GEREKL?. KEND?S? K?RT OLAN SELAHADD?N EYYUB?'N?N ORDUSUNU TATARLAR OLU?TURUYORDU. MO?OL ?ST?LASI DEN?LEN HAREKET?N ???NDEK? ASKERLERDE TATARDI. BU A?IDAN BAKINCA SELAHADD?N EYYUB?N?N ASKERLER?N?N YAPTI?I YANLI? MIYDI? KEND? M?LLETLER?NE HA?NL?K M? ETT?LER. YOKSA M?LLET F?KR?N?N O ZAMANLARDA OLU?MAMI? OLMASIYLA MI ?LG?L?YD?. B?R BA?KASI M?LLET OLMAKTAN DAHA ?NEML? DE?ERLER DE VAR MI?...........
tuti
Soruna cevap vereceğim fırsatını bulunca...
Yalnız şunu da belirtmek isterim...
Eyyubi Devletini tabiki de biliyorum fakat eski Türkler ve Osmanlı tarihi bilgilerimin çok kuvvetli olmadığını söyleyebilirim...
Benim ilgilendiğim ve okuduğum tarih ; 1881-1938 arasıdır diyebilirim...
Ve bu tarihler arasında ki tarih bilgime de çok güvenirim...
Ama öncesi ve sonrası için bilgi dağarcığımın fazla geniş olmadığı kanaatindeyim bu da benim eksiklerimden bir tanesi...
Ara
isyanbitmez
tuti Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Soruna cevap verece?im f?rsat?n? bulunca...
Yaln?z ?unu da belirtmek isterim...
Eyyubi Devletini tabiki de biliyorum fakat eski T?rkler ve Osmanl? tarihi bilgilerimin ?ok kuvvetli olmad???n? s?yleyebilirim...
Benim ilgilendi?im ve okudu?um tarih ; 1881-1938 aras?d?r diyebilirim...
Ve bu tarihler aras?nda ki tarih bilgime de ?ok g?venirim...
Ama ?ncesi ve sonras? i?in bilgi da?arc???m?n fazla geni? olmad??? kanaatindeyim bu da benim eksiklerimden bir tanesi...
BU EKS?KL?K ?NEML?D?R AMA BELL? TAR?HLER ARASINA ?NEM VER?RSEN O TAR?HLER ARASINI DA DO?RU TAHL?L EDEMEZS?N.??NK? TAR?H DEVAM EDEN B?R S?RE?T?R ?NCES? SEBEPKEN DAHA SONRA SONUCA D?N???R. HATTA TAR?H OKUMAK ?YLE B?R SORUMLULUKTUR K? BUNU TEK KAYNAKTAN B?LE OKUMAN YETERL? OLMAZ ??NK? TAR?H DE YANLI YAZILAB?L?R VE D??ER TARAFIN NE D???ND???N? DE B?L?P B?R SENTEZE VARMAK GEREK?R..........
tuti
isyanbitmez Adlı Kullanıcıdan Alıntı:BU EKS?KL?K ?NEML?D?R AMA BELL? TAR?HLER ARASINA ?NEM VER?RSEN O TAR?HLER ARASINI DA DO?RU TAHL?L EDEMEZS?N.??NK? TAR?H DEVAM EDEN B?R S?RE?T?R ?NCES? SEBEPKEN DAHA SONRA SONUCA D?N???R. HATTA TAR?H OKUMAK ?YLE B?R SORUMLULUKTUR K? BUNU TEK KAYNAKTAN B?LE OKUMAN YETERL? OLMAZ ??NK? TAR?H DE YANLI YAZILAB?L?R VE D??ER TARAFIN NE D???ND???N? DE B?L?P B?R SENTEZE VARMAK GEREK?R..........

Do?ru tahlil edebilecek kadar bir bilgiye sahibim yaln?zca benim s?ylemek istedi?im eski T?rk ve Osmanl? tarihi hakk?nda ?ok g??l? bir bilgiye sahip olmad???md?r yoksa eski T?rk tarihini de Osmanl? tarihini de biliyorum...Ama sadece bu bilgilerimin 1881-1938 kadar kuvvetli olmad???n? vurgulamak istedim...

Ayr?ca dedi?in gibi tek kaynaktan okumak yeterli olmaz...
Yanl? yaz?labilir...Objektiflik korunmayabilir...
O konuda hemfikirim...

(Tabi bir kaynak hari?...Wink )
Ara
isyanbitmez
Eyvallah KardeŞ.........
tuti
Eyvallah bizden kardeşim...
Ara
tuti
Milleti ??yle tan?mlayabilirz;
Kimilerine g?re ; (Irk,Dil;Din birli?i ?artt?r) ama bunlar ?zerinde durmay? gereksiz g?r?yorum. ??nk? bizim millet anlay???m?z bunlardan ?ok farkl?…
(Tabi dil birli?ine ayr? bir parantez a?mak gerekir...Bence dil birli?i gereklidir.)(Ha milletin tan?m? i?in do?ru say?lmayabilir. Mesela ?svi?rede 3 dil konu?ulur fakat bir millettirler. Ya da Araplar ayn? dili konu?ur fakat bir ?ok milletlere ayr?lm?? olarak bulunurlar).(Ama tekrar s?yl?yorum, bence gereklidir).

“Ayn? toprak par?as? ?zerinde ya?ayan, ortak bir maziye, kader birli?ine sahip, ve gelecekte de birlikte ya?amak arzusunu besleyen topluluklara millet denir.” (Milletin manevi birlik ?zerine kurulan tan?m? budur. Bu tan?mda al?nt?lar vard?r).
K?saca milletin tan?m? budur.

Gelelim bizim as?l tart??ma konumuza. Yani T?rk Milleti’ne;

T?rk Milletinin en iyi tan?m?n? en b?y?k T?rk ??yle yapm??t?r;

T?rkiye Cumhuriyeti'ni kuran T?rk halk?na, T?rk milleti denir. (1930)

Zaten c?mle her ?eyi anlat?yor. Seninde dedi?in gibi Kurtulu? Sava?? s?rf T?rk olanlarla kazan?lmad?. Laz ,?erkez,K?rt… ay?r?m? yap?lmadan hep birlikte sava??larak kazan?ld?.

Neden? Vatanlar?n? korumak i?in.?zg?r,ba??ms?z olmak i?in. Peki bu sava?anlar ortak bir maziye sahip mi? Evet. Kader birli?i yapm??lar m?? Evet. Gelecekte de birlikte ya?ama ?abas? i?indeler miydi? Evet. O halde onlar T?rk Milletiydi.

?imdi milliyet?ilik anlay???na gelelim. Osmanl? zaman?nda Osmanl?c?l?k vard?. Din,dil,?rk ay?r?m? yoktu. Ve o zamanlar(??k?? d?nemi ba?lamadan ?nce) Osmanl?da senin de dedi?in gibi bir hava hakimdi.(Bir nevii kendini d?nya vatanda?? olarak g?rmek). Ama zamanla milliyet?ilik anlay??? geli?ti.
?lkeler bir bir ba??ms?zl?klar?n? kazanmak i?in sava?t?lar. Ve Osmanl?dan ayr?lmaya ba?lad?lar. T?rklerde ise hala biz Osmanl?y?z havas? hakimdi ve nerede bir sava? olsa hep T?rkler gidiyordu sava?lara, di?er ?lkeler kendi ba??ms?zl?klar? pe?inde ko?uyorlard?.
D?nyan?n bir ucundan ?b?r ucuna hep T?rkler sava?t?r?l?yordu. Sonunda ne oldu?
Nereye kadar s?rd? bu durum? Milli M?cadeleye kadar.
Ve Milli M?cadele’mizin nas?l ko?ullar alt?nda geli?ti?ini biliyoruz. Hala T?rk’lerden sava?malar? isteniyordu. Zaten y?llard?r sava?maktan b?km?? evlatlar?n? d?nyan?n bir ucundan ?b?r ucuna sava?maya g?nderen analar,babalar art?k evlatlar?n? saklar duruma gelmi?ti. ??nk? sava?man?n bir amac? yoktu. Osmanl? i?in sava?mak onlara bir ?ey kazand?rm?yordu.
Halk bezmi?,??km?? bir vaziyetteydi. Sefalet her yere hakimdi.
Ve art?k Osmanl? ?mparatorlu?unun bu ?artlar alt?nda devam etmesine imkan yoktu. Nas?l devam edebilirdi ki zaten? Halkla sen ilgilenmezsen, onlar?n dertlerini,isteklerini dinlemezsen, her ge?en g?n daha fazla vergi toplarsan ve halk akl?na sadece sava? zaman? askere ihtiya? duydu?unda akl?na gelirse…..(Ki bu halk hep T?rkler oluyordu…Di?er yabanc?lara(Az?nl?k diye de tabir edilebilir) ?ok fazla imtiyaz sa?lan?yordu…Vergilerden bile muaflard?…vs…vs…(Bu ?rnekler de ?o?alt?labilir…Wink
??k?? tabiki de ka??n?lmaz olur.

Gelelim 1. D?nya Sava??na;

Bu sava?tada her yerde T?rkler kullan?ld?. Zaten elden ??km?? (ve ??kmas? kesin olan) Osmanl? topraklar?nda umutsuzca sava??yorlard?… Sonu? zaten belliydi…Her yere isyanlar hakimdi. Ve art?k Osmanl? i?in T?rklerden ba?ka kimse sava?m?yordu. Milliyet?ilik ak?m? t?m ?lkeleri ?ok h?zl? bir ?ekilde sarm??t?.Durum b?yle olunca sonu? da haliyle ka??n?lmazd? ve beklenen de oldu. Sava? kaybedildi.

Art?k yeni bir sava? ba?lamal?yd?. Peki nas?l bir sava?? Zaten b?t?n Osmanl? topraklar? elden ??km??t?. Sadece T?rklerin anayurdu olan Anadolu elde kalm??t?.
Ve i?te bu ?artlar alt?nda bir “Mustafa Kemal” ??kt? ki…
Milli M?cadeleyi ba?latt?…
Milli M?cadelenin lideri oldu…
Milli M?cadeleye bir resmiyet kazand?rd?...
Ad? ?st?nde Milli M?cadele

Peki bu nas?l m?mk?n olabilirdi? Evlatlar?n? sava?a g?ndermek istemeyen halktan bu sava?a kat?lmas?n? sa?lamak laz?md?. Fakat evlatlar?n? sava?a g?ndermek de yeterli de?ildi…
Mallar? da laz?md? zaten elinde avucunda olmayan halktan her ?eyleri isteniyordu…
Peki Osmanl? i?in art?k bu halk fedakarl?k yaparm?y d?? Niye yaps?nd? ki? Senelerce yapt?da ellerine ge?ti…Toprak m? kazand?lar? Refah i?indemi ya?ad?lar?
Peki bu sava?a niye kat?ld?lar kendileri i?in kat?ld?lar…
Art?k Osmanl?dan fayda olmad???n? anlad?klar? i?in kat?ld?lar.
S?m?rge olarak ya?amak istemedikleri i?in kat?ld?lar...
Bitmi?,??km?? bir Osmanl? ?mparatorlu?undan yeni bir devlet yaratmak i?in kat?ld?lar.

Ve i? resmile?ince bu harekat "T?rkiye B?y?k Millet Meclisi" ad?n? ald?…

Diyorsun ki; Vatanlar?n? kurtarmak i?in sava?t?lar. Ne hepsi ayn? milletten di ne de kendini ayn? milletten hisseden ki?ilerdi.

?yide H?k?metin ad?na bakal?m…

Ne i?in sava?t?klar?na bakal?m…

Yani varmak istedi?im nokta; Milli M?cadele i?in sava?anlar ve T?rk halk?n? kuran kahramanlar T?rk Milletiydi….

?syanbitmez karde?im ?imdilik bu kadar zaman ay?rabildim...
Bir giri? yapmak i?in d???ncelerimi dile getirdim...
Ve f?rsat buluk?a devam edece?imi bilmeni istiyorum...
Zaman aral?klar?n?n her ge?en g?n artt???n?n fark?nday?m...
Anlay???na g?venerek bunun bir problem te?kil etmeyece?ini d???n?yorum...
Ama bu zaman aral?klar?n? en aza indirmek istedi?imi de bilmeni isterim...Smile
Ara
isyanbitmez
Bu Cevabina Yorum Hemen Mİ İstersİn Daha Ekleyeceklerİ Var Mi? (eyyÜbİler Ve DİĞer Vs....) Zaman Araliklari Önemsİz. Ben Cevap Vermeyİ Daha Uygun GÖrÜyorum. Ama Önce Bİtİreyİm Dersen Beklerİm. Nasil İstersen?........

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ata'm bu harfleri "á","bhen", "qel" olsun diye öğretmedi! TurkceSavascisi 1 502 03-14-2011, Saat: 11:17 PM
Son Yorum: Leader
  29 Ekim T?rk?? Cumhuriyet Bayram? Kutlu Olsun Emekli Subay 1 601 10-28-2006, Saat: 02:11 PM
Son Yorum: MasaL_perisi
  T?rk?n 30 A?ustos Zafer Bayram? Kutlu Olsun Emekli Subay 2 658 08-30-2006, Saat: 07:51 PM
Son Yorum: PunisheR
  B?y?k Taarruz ve Ba?komutanl?k Sava?? Kutlu Olsun Emekli Subay 1 511 08-28-2006, Saat: 09:29 AM
Son Yorum: YARGIÇ

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-03-2024, 01:02 AM