:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atat?rk Hakk?nda Ne Biliyoruz
Karatas
-Atat?rk`?n d?nyada `ba???retmen` s?fatl? tek lider oldu?unu

-Bir geometri kitab? yazd???n?. ??gen, a??, dikd?rtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (T?rk?e) isim babas?n? bu yazd??? kitapla bizzat Mustafa Kemal oldu?unu

-Bir r?portajda "Birle?mi? Milletlere ?ye olmay? d???n?yor musunuz?" diye sorulur, Atat?rk: "?artlar?m?z? koyar?z, kabullerine ba?l?. Biz m?racaat etmeyiz ?ye olmak i?in. Davet gelirse d???n?r?z". BM yasas?n? de?i?tirir ve ilk davet edilen ?lke biz oluruz

-Y?l 1938, General McArthurun en zor, en problemli, en buhranl? d?nemi. Birden ?ok s?k?l?r ve yan?nda duran y?z yirmiden fazla ki?iye d?ner ve aynen ??yle der: "?u anda hi?birinizi de?il, b?y?k istidad? ile Mustafa Kemali g?rmek i?in neler vermezdim"

-Y?l 2000, ABD Ba?kan?`n?n milenyum mesaj?ndan bir al?nt? : "Bug?n milenyumun hi? ??phe yoktur ki tek devlet adam? Mustafa Kemal Atat?rk t?r. ??nk? o y?l?n de?il asr?n lideri olabilmeyi ba?arm?? tek liderdir"

-Y?l 1938, Ata`n?n ?l?m?nde Tahran gazetesinde yay?nlanan bir ?iir`den al?nt? : "Allah bir ?lkeye yard?m etmek isterse onun elinden tutmak isterse ba??na Mustafa Kemal gibi lider getirir"

-Norve??e`de `Atat?rk gibi olmak` diye bir deyim oldu?unu

-Kurtulu? Sava??nda r?tbe alan bir ?ok kad?n askerlerimiz var. Ama d?nya tarihine ge?en tek bir ?ste?menimiz var; 700 erkek, 43 kad?ndan olu?an bir m?frezenin reiseli?ine bizzat Atat?rk taraf?ndan atanm?? ?stte?men Kara Fatma

-Atat?rk ?i?e?i`nin ad?n?, ?i?e?i bulan Wanderbit ?niversitesi profes?rlerinden doktor Kirk Land?n`in koydu?unu ve bu ?i?e?in t?m d?nyada bu isimle ?retilip sat?ld???n?

-Yunan ba?komutan? Trikopis`in, hi?bir zorlama ve bask? olmadan her Cumhuriyet bayram?nda Atinadaki T?rk b?y?kel?ili?ine giderek, Atat?rk`?n resminin ?n?ne ge?ti?ini ve sayg? duru?unda bulundu?unu

-`Mimber` ad?nda bir gazete ??kartt???n? ve 52 say? yay?mlanan gazetede ilk defa sans?r kelimesi ge?ti?ini

-Y?l 1996, Haiti Cumhurba?kan? vasiyetinde mezar ta??na yaz?lmas?n? istedi?i metni b?rakm??t?r. Diyor ki: "B?t?n ?mr?m boyunca T?rkiye in lideri Mustafa Kemal Atat?rk? anlam?? ve uygulam?? olmaktan dolay? mutlu ?ld?m"

-Y?l 2005, Amerika ?n en ?nl? ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un ?nerisinde "T?rkiye ekonomiyle sava?ta bir tek Atat?rk ? ?rnek als?n yeter" dedi?ini

biliyormuydunuz.... Ben bir k?sm?n? yeni ??rendim ve ATAM'la bir kez daha gurur duydum.

Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ?l?m Hakk?nda ?lgin? Bilgiler ... Firari Fırtına 1 358 12-20-2006, Saat: 03:56 AM
Son Yorum: Firari Fırtına
  Ele?tiri hakk? s?n?rs?z m?d?r? Karatas 4 432 11-13-2006, Saat: 03:53 PM
Son Yorum: gurbetci

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-02-2024, 12:41 PM