:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Atat?rk Hakk?nda Ne Biliyoruz
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
-Atat?rk`?n d?nyada `ba???retmen` s?fatl? tek lider oldu?unu

-Bir geometri kitab? yazd???n?. ??gen, a??, dikd?rtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (T?rk?e) isim babas?n? bu yazd??? kitapla bizzat Mustafa Kemal oldu?unu

-Bir r?portajda "Birle?mi? Milletlere ?ye olmay? d???n?yor musunuz?" diye sorulur, Atat?rk: "?artlar?m?z? koyar?z, kabullerine ba?l?. Biz m?racaat etmeyiz ?ye olmak i?in. Davet gelirse d???n?r?z". BM yasas?n? de?i?tirir ve ilk davet edilen ?lke biz oluruz

-Y?l 1938, General McArthurun en zor, en problemli, en buhranl? d?nemi. Birden ?ok s?k?l?r ve yan?nda duran y?z yirmiden fazla ki?iye d?ner ve aynen ??yle der: "?u anda hi?birinizi de?il, b?y?k istidad? ile Mustafa Kemali g?rmek i?in neler vermezdim"

-Y?l 2000, ABD Ba?kan?`n?n milenyum mesaj?ndan bir al?nt? : "Bug?n milenyumun hi? ??phe yoktur ki tek devlet adam? Mustafa Kemal Atat?rk t?r. ??nk? o y?l?n de?il asr?n lideri olabilmeyi ba?arm?? tek liderdir"

-Y?l 1938, Ata`n?n ?l?m?nde Tahran gazetesinde yay?nlanan bir ?iir`den al?nt? : "Allah bir ?lkeye yard?m etmek isterse onun elinden tutmak isterse ba??na Mustafa Kemal gibi lider getirir"

-Norve??e`de `Atat?rk gibi olmak` diye bir deyim oldu?unu

-Kurtulu? Sava??nda r?tbe alan bir ?ok kad?n askerlerimiz var. Ama d?nya tarihine ge?en tek bir ?ste?menimiz var; 700 erkek, 43 kad?ndan olu?an bir m?frezenin reiseli?ine bizzat Atat?rk taraf?ndan atanm?? ?stte?men Kara Fatma

-Atat?rk ?i?e?i`nin ad?n?, ?i?e?i bulan Wanderbit ?niversitesi profes?rlerinden doktor Kirk Land?n`in koydu?unu ve bu ?i?e?in t?m d?nyada bu isimle ?retilip sat?ld???n?

-Yunan ba?komutan? Trikopis`in, hi?bir zorlama ve bask? olmadan her Cumhuriyet bayram?nda Atinadaki T?rk b?y?kel?ili?ine giderek, Atat?rk`?n resminin ?n?ne ge?ti?ini ve sayg? duru?unda bulundu?unu

-`Mimber` ad?nda bir gazete ??kartt???n? ve 52 say? yay?mlanan gazetede ilk defa sans?r kelimesi ge?ti?ini

-Y?l 1996, Haiti Cumhurba?kan? vasiyetinde mezar ta??na yaz?lmas?n? istedi?i metni b?rakm??t?r. Diyor ki: "B?t?n ?mr?m boyunca T?rkiye in lideri Mustafa Kemal Atat?rk? anlam?? ve uygulam?? olmaktan dolay? mutlu ?ld?m"

-Y?l 2005, Amerika ?n en ?nl? ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un ?nerisinde "T?rkiye ekonomiyle sava?ta bir tek Atat?rk ? ?rnek als?n yeter" dedi?ini

biliyormuydunuz.... Ben bir k?sm?n? yeni ??rendim ve ATAM'la bir kez daha gurur duydum.