:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
?ok g?zel bakman?z? tavsiye ederimm.. tam bir insanl?k dersi..
p£r!k!z!
Hz. ?mer arkada?lariyla sohbet ederken, huzura ?? gen? girerler. Derler ki :

[b]-"Ey halife, bu aramizdaki arkada? bizim babamizi ?ld?rd?. Ne gerekiyorsa l?tfen yerine getirin."
Bu s?z ?zerine Hz.?mer su?lanan gence d?nerek :

- S?yledikleri do?ru mu diye sorar , Su?lanan gen? der ki :

-Evet do?ru.

Bu s?z ?zerine Hz ?mer;
-Anlat bakalim nasil oldu diye sorar:

Bunun ?zerine gen? anlatmaya ba?lar, der ki :

-"Ben bulundugum kasabada hali vakti yerinde olan bir insanim ailemle beraber gezmeye ?iktik, kader bizi arkadaslarin bulundugu yere getirdi. Afedersiniz hayvanlarimin arasinda bir g?zel atim var ki d?nen bir defa daha bakiyor, hayvana ne yaptiysam bu arkadaslarin bah?esinden meyva koparmasina engel olamadim, arkadaslarin babasi i?erden hisimla ?ikti , atima bir ta?, atti atim oracikta ?ld?. Nefsime bu durum agir geldi, ben de bir tas attim, babasi ?ld?. Ka?mak istedim fakat arkadaslar beni yakaladi, durum bundan ibaret" dedi.

Bu s?z ?zerine Hz ?mer:

-"S?yleyecek bir sey yok, bu su?un cezasi idam.Madem su?unu da kabul ettin" dedi.

Bu s?zden sonra delikanli s?z alarak

-"Efendim bir ?zr?m var" diyerek konusmaya basladi

- "Ben memleketinde zengin bir insanim, babam rahmetli olmadan bana epey bir altin birakti. Gelirken kardesim k???k oldugu i?in saklamak zorunda kaldim. Simdi siz bu cezayi infaz ederseniz yetimin hakkini zayi ettiginiz i?in Allah(cc) indinde sorumlu olursunuz, bana ?? g?n izin verirseniz ben emaneti kardesime teslim eder gelirim, bu ?? g?n i?inde yerime birini bulurum" der.

Hz. ?mer dayanamaz der ki :

-"Bu topluluga yabanci birisin, senin yerine kim kalir ki?!"

S?z?n burasinda gen? adam ortama bir g?z atar, der ki:

- "Bu zat benim yerime kalir." O zat Hz. Peygamber Efendimizin (sav) en iyi arkada?arindan daha ya?arken cennetle m?jdelenen Amr Ibni As' dan ba?kasi de?ildir. Hz.?mer Amr'a d?nerek,

- "Ey Amr, delikanliyi duydun" der.

O y?ce sahabi

-"Evet, ben kefilim" der ve gen? adam serbest birakilir.

???nc? g?n?n sonunda vakit dolmak ?zere ama gen?ten bir haber yoktur. Medine'nin ileri gelenleri Hz. ?mer'e ?ikarak genc'in gelmeyecegi, dolayisiyla Amr Ibni As'a verilecek idam yerine makt?l?n diyetini vermeyi teklif ederler, fakat gen?ler razi olmaz ve "babamizin kani yerde kalsin istemiyoruz" derler.

Hz. ?mer kendinden beklenen cevabi verir der ki :

"Bu kefil babam olsa farketmez cezayi infaz ederim."

Hz Amr Ibni As ise tam bir teslimiyet i?erisinde der ki :

-"Biz de s?z?m?n arkasindayiz."

Bu arada kalabalikta bir dalgalanma olur ve insanlarin arasindan gen? g?r?n?r. Hz. ?mer gence d?nerek derki evladim gelmeme gibi ?nemli bir nedenin vardi neden geldin?" Gen? vakurla basini kaldirir ve (g?n?m?z insani i?in pek de ?nemli olmayan)

"AHDE VEFASIZLIK ETTI" demeyesiniz diye geldim der.

Hz.?mer basini bu defa ?evirir ve Amr Ibni As'a der ki :

-"Ey Amr, sen bu delikanliyi tanimiyorsun nasil oldu onun yerine kefil oldun".

Amr Ibni As Allah kendisinden ebediyyen razi olsun, vakurla kanimizi donduracak bir cevap verir,

-"Bu kadar insanin i?erisinden beni se?ti.

"INSANLIK ?LD? "dedirtmemek i?in kabul ettim" der.

Sira gen?lere gelir, derler ki :

-"Biz bu davadan vazge?iyoruz."

Bu s?z?n ?zerine Hz ?mer :

-"Ne oldu, biraz evvel "babamizin kani yerde kalmasin" diyordunuz ne oldu da vaz ge?iyorsunuz?" der.

Gen?lerin cevabi da dehsetlidir :

-"MERHAMETLI INSAN KALMADI" DEMEYESINIZ DIYE ...
[/b]
Ara
ROSE
teşekkürler canım....
Ara
gurbetci
tesekkürler canim güzel paylasimin icin...
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  smileylerle hayat dersi... gurbetci 8 437 11-22-2006, Saat: 07:37 PM
Son Yorum: gurbetci

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-27-2024, 07:16 PM