:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keşfettiği böceğe hocasının adını verdi
MaSaL
1pxpoint.jpg 10pxara.gif
20110109082315_insect.jpg
Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Raşit Urhan, keşfettiği yeni bir böcek türüne ''Erdogani'' adını vererek, hocası Prof. Dr. Hasan Erdoğan'ın ismini ölümsüzleştirdi.

Doç Dr. Urhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 21 yıldır akaroloji bilimi üzerine çalıştığını ve bugüne kadar yaptığı toprak analizleri sonucunda 50 adet hiç keşfedilmemiş mikroskopik canlı türü keşfettiğini söyledi.
Son olarak Denizli'nin Bekilli ilçesine bağlı Çamköy bölgesindeki ormanlık alanda ilginç bir böcek türüne rastladığını aktaran Urhan, yaptığı inceleme ve araştırmalardan sonra bu böceğin küçük bir toprak kenesi olduğunu tespit ettiğini anlattı.
Söz konusu canlı türüne ait bilgi ve verilerin yurt dışındaki çeşitli uzmanlara gönderdiğini belirten Urhan, yapılan çalışmaların ardından Almanya'daki bir bilimsel dergide söz konusu kenenin ''yeni keşfedilen böcek'' unvanı aldığı kaydetti.
Kendisi üzerinde büyük emekleri olan Pamukkale Üniversitesi Fen Edabiyat Fakültesi Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Erdoğan'ın adından esinlenerek, böceğe ''Erdogani'' adını verdiğini vurgulayan Doç. Dr. Raşit Urhan, ''Bugünlere gelmemde değerli hocamın çok büyük emekleri oldu. Ben de hocama olan vefa borcumu bu şekilde ödemek istedim'' diye konuştu.
Kenenin zararlı bir böcek türü olmadığına dikkati çeken Urhan, ''Bu tür kenenin insanlara herhangi bir zararı yok. Böceğin, toprak oluşumuna çok büyük katkısı var. Topraktaki yaprak ve bitki atıklarını parçalayıcı özelliği olduğundan da önemli rol alıyor'' dedi.
Bugüne kadar keşfettiği 50 adet mikroskopik canlı böcek türünün de Zoology İn The Middle East, Zootaxa, Internetional Journal Of Acaoloji, Journal Of Natural History, Annales Zoologici gibi dünyaca ünlü ve saygınlığı olan biyoloji dergilerinde yayımlandığını anlatan Urhan, bu yeni keşfiyle hocasının adını ölümsüzleştirdiği için de mutlu olduğunu sözlerine ekledi.
-PROF. DR. ERDOÄžAN: ''ÖNCE ŞAŞIRDIM SONRA ÇOK DUYGULANDIM''-
Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Erdoğan da bir böceğe adının verilmesinden dolayı önce şaşkınlık yaşadığını ancak daha sonra mutlu olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Erdoğan, şunları kaydetti:
''Öğrencimin yeni keşfettiği böcek türüne benim ismimi vermesi önce beni çok şaşırttı. Ama sonrasında bilim adamı olarak düşündüğümde çok hoşuma gitti ve çok duygulandım, şeref duydum. Raşit Urhan, çok yakında profesör olacak fakat ben halen onu öğrencim olarak görüyorum. İsmimi vermesinden de şeref duydum. Dünyada zooloji bilimine daha çok katkı sağlamasını diliyorum. Kendisini tebrik ediyorum. Onunla gurur duyuyorum.''

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-28-2024, 08:16 AM