:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orhan Veli Kanık
MacArthur
Hayat?
?LK?A? OZANI

1914'de do?an, 15'de konu?an, ?iir, yaz? ve fikirleriyle g?n?m?ze kadar susmayan Orhan Veli, 19 May?s 1938'de Mehmet Ali Sel takma ad?yla Gen?lik dergisinde yay?mlanan Sicilyal? Bal?k?? ?iirinde, 2038'de de okunaca??n? bildi?ini vurguluyordu:

Y?z sene sonra bug?nk? d?nyadan
Bir tek insan kalmad??? g?n,
Sicilya sahillerinde ya?ayan bal?k??
Bir yaz sabah? a?lar?n? atarken denize
Her zamankinden daha geni? g?ky?z?ne bak?p
Benden bir m?sra m?r?ldanacak ?ark? halinde

?iirin devam?nda, kendince karamsarl??a kap?lsa da art?k bizler biliyoruz ki s?rf Sicilya'da de?il, b?t?n d?nyada okunacakt?r Orhan Veli. (?rne?in se?me ?iirleri New York'ta Murat Nemet Nejat'?n ?ngilizce'ye ?evirisi 1996 y?l?nda I, Orhan Veli ad?yla; Talat Sait Halman'?n ?ngilizce'ye ?evirdi?i 111 ?iir Multilingual Yay?nlar? taraf?ndan 1997 y?l?nda Just For The Hell Of It '111 Poems By Orhan Veli Kan?k' ad?yla; Stockholm'de Lasse S?derberg'in ?sve?ce'ye ?evirisi Ellerstr?ms Yay?nevi taraf?ndan Jag lyssnar til Istanbul ad?yla yay?mlanm??t?r.)
13 Nisan 1914 Pazartesi g?n?, sabahleyin, ?stanbul'da, Beykoz'a ba?l? Yal?k?y?'n?n ?shak A?a Yoku?u'nda, 9 no'lu evde do?ar Orhan Veli. Babas? Klarnetist Mehmet Veli, annesi Fatma Nigar'd?r. ?ki karde?i vard?r, Adnan Veli ve F?ruzan Yolyapan.

Bir ya??ndayken kurba?a'dan korkmaya ba?lam??t?r.

?ocuklu?u Beykoz, Be?ikta? ve Cihangir'de ge?er. Be?ikta? Akaretler Yoku?u'nda, ?u an Be?ikta? Jimnastik Kul?b?'n?n bulundu?u Anafartalar ?lkokulu'nun ana s?n?f?na gider. ?lkokulu ise Galatasaray Lisesi'nde yat?l? olarak okur. Tatil g?nlerinde karde?i Adnan Veli ve arkada?? Halim ?efik ile top oynarlar. (Spora, ?zellikle futbola olan d??k?nl???n?n bu iki okuldan kaynakland???n? uydurarak kimi volelere konu yaratabiliriz.)
Babas?n?n 1924'de, Cumhurba?kanl??? Bando ?efli?i'ne tayini ile Galatasaray Lisesi'nin d?rd?nc? s?n?f?ndan ayr?larak Ankara Gazi ?lkokulu'na ge?er. Ertesi sene de Ankara Erkek Lisesi'ne ba?lar.

Dokuz ya??nda okumaya, on ya??nda da yazmaya olan a?k?n?n fark?na var?r. On ?? ya??nda tan?d??? Oktay Rifat ile on alt? ya??nda tan?d??? Melih Cevdet'i en iyi arkada?lar? ilan eder. Birlikte sanat ?zerine tart???p, s?yle?ir; tiyatroda rol al?r; ?iirlerini birbirlerine okur; daha ileriki y?llarda bir kitap (Garip) ve bir dergi (Yaprak) ??kar?rlarsa da lise y?llar?nda okul kooperatifinin paras?yla yay?mlad?klar? Sesimiz adl? dergiden, g?n?m?zde pek ses seda ??kmaz.
1933'de liseyi bitirdikten sonra ?stanbul ?niversitesi Edebiyat Fak?ltesi, Felsefe B?l?m?'ne ba?lar.

Bu y?llarda futbol zevkinin yerini at yar??? al?r.

A?k hayat? gibi hareketli bir i? hayat? vard?r.

?lk ?iirleri Aral?k 1936'da Varl?k Dergisi'nde ?u a??klamayla yay?mlan?r:
"Varl?k'?n ?iir kadrosu yeni ve kuvvetli gen? imzalarla zenginle?mektedir. A?a??da d?rt ?iirini (Oaristys, Ebabil, Eldorado ve D???ncelerimin Ba?ucunda) okuyaca??n?z Orhan Veli, ?imdiye kadar yaz?lar?n? ne?retmemi? olmas?na ra?men olgun bir sanat sahibidir. Gelecek say?m?zda onun ve arkada?lar? Oktay Rifat, Melih Cevdet, Mehmet Ali Sel'in ?iirimize getirdikleri yeni havay? daha iyi belirtecektir."

Mehmet Ali Sel, Orhan Veli'nin takma ad?d?r. Oktay Rifat bu ad i?in "galiba y?rtmaya k?yamad??? ?iirlerini bu adla ??kar?rd?" derken, Baki S?ha Edibo?lu'nun bu konudaki sorusunu ??yle yan?tlar Orhan Veli: "O zamanlar ?ok ?iir yay?nl?yordum. Ad?m?n her zaman g?r?nmesi hem benim i?in hem de dergi i?in do?ru de?ildi. Bir de ?u var; Mehmet Ali Sel, benim baz? tecr?belerime alet olmu? bir isimdir."

Sabahattin Ali, Ya?ar Nabi Nay?r'a yazd??? bir mektuptaki en ?nemli konu, ?airlerimizin ?iirlerinin yay?mlanmas?na arac? oldu?unu ama, art?k bundan rahats?zl?k duydu?udur. Ayr?ca Sabahattin Ali, Mehmet Ali Sel'in Orhan Veli'nin takma ad? oldu?unu bilmez ve Melih Cevdet ile de hen?z tan??mam??t?r.
"Bizim ?u gen? ?airlerin, yani Orhan Veli ile Oktay Rifat'?n ba?lar?na gelene pek m?teessir oldum. Zavall? ?ocuklar?n gen? ya?ta cinnet getirecekleri hi? tahmin edilemezdi. Acaba onlar?n ?iirlerini yay?nlamaya arac? oldu?um i?in bu hazin sonu?tan ben de sorumlu muyum diye vicdanen ben de ac? ?ekiyorum. ?zellikle edebi cinnet, tutulanlar?n? sadece akraba ve tan?d?k ?evrelerinde de?il, nispeten geni? ve daha ac?mas?z bir kalabal?k kar??s?nda da g?l?n? ede geldi?inden ac?ma ve esef duygular?m bu nispette ?iddetli oluyor.Orhan Veli ile Oktay Rifat'?n arkada?? bir de Mehmet Ali Sel var ki ?ahsen tan?m?yorum. Yaln?z sari oldu?u anla??lan bu yeni cinnete o da tutulmu? g?r?n?yor. Tan?d?klar?na, akraba, taallukat?na ge?mi? olsun. Sinir ve ak?l doktoru ??kr? Haz?m, bu konuda bir ?eyler yay?nlad? m?? Etti ise ??kt??? yeri l?tfen bildir."
Orhan Veli domates, zeytin, so?an? yemez; sarm?sak ve ci?erden nefret eder; sucukla past?rmaya bay?l?rd?. Her ?e?it bal???, pilavla makarnan?n sal?al?s?n?, sebzelerden enginar?, kuru fasulyeyi i?tahla yerken, s?t ve ?i? yumurtadan adeta ka?ar ama, s?tten yap?lm?? tatl?larla yumurtan?n ?ok pi?mi?ini severdi. ?lk zamanlar t?t?nden nefret etse de k?sa zamanda tiryakisi olur. Koyu ?ay, ?ekersiz kahve ve ?arap i?meyi sever; G?ksu Deresi'nin denize d?k?ld??? yerdeki k?rm?z? eve hayrand?r. Y?r?meyi ?ok sever, bazen Beyo?lu'ndan Sar?yer'e kadar y?r?yerek, ?sl?k ?alarak gitti?i olurdu.
?iirlerinin yan? s?ra ?evirileri, denemeleri ve ?yk?leri ile Orhan Veli'nin Kan?k'sad???m hayat?nda bir gezinti yapaca??z sizlerle..

Y?z sene sonra Sicilya sahillerinde, Sicilyal? bir bal?k?? taraf?ndan okunaca??n? bilen Orhan Veli'ye, Sabahattin Kudret Aksal bir soru sorar.

modify_inline.gif
MacArthur
Orhan VeLi Kanik [1914-1950]

HAYATI
İstanbul'da doğmuştur (1914) . Cumhurbaşkanlığı Bando Heyeti şeflerinden Veli Kanık'ın oğludur. İlk öğrenimini Galatasaray Lisesi'nin ilk kısmında yapmış, dördüncü sınıfı burada tamamlamış (1925) , ilkokulu Ankara'ya gittikleri için Gazi İlkokulu'nda bitirmiştir (1926) . Daha sonra Ankara Erkek Lisesi'ne yatılı girmiş, burayı bitirdikten sonra (1933) İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girmiştir. Ancak Fakülte'yi bitirmeden Ankara'ya dönmüş (1936) , PTT Genel Müdürlüğü Telgraf İşleri Reisliği Nizamlar Bürosu'na memur olarak girmiştir. Daha sonra askere gitmiş (1942-1944) , terhis olunca da Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu'na girmiştir. Reşat Şemsettin Sirer'in Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilmesi üzerine, Bakanlığa egemen olan 'tutucu havaya uyamayacağını anlayarak' görevinden istifa eder. Türk yazınında olduğu kadar dönemin düşünce yaşamında da önemli yeri ve etkisi olan Yaprak dergisini yayımlamaya başlamış (1 Ocak 1949) ,28 sayı çıkarmıştır. Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday'la birlikte, Nâzım Hikmet'in serbest bırakılması için üç gün açlık grevi yapmış (1950) , eylem geniş yankı uyandırmıştır.

Ankara'da bir gece sokakta Belediye'nin açtırdığı bir çukura düşmüş, başından yaralanmış (10 Kasım 1950) , iki gün sonra da İstanbul'a gitmiştir. İstanbul'da bir arkadaşının evinde öğle yemeği yerken fenalık geçirmiş, hastaneye kaldırılmıştır (14 Kasım 1950) . Alkol zehirlenmesi teşhisiyle tedavi edilmiş, ancak sonradan beyin kanaması geçirdiği anlaşılmıştır. Aynı gün akşama doğru komaya giren Orhan Veli, geceleyin saat 23.20'de hayata gözlerini yummuştur (14 Kasım 1950) .

36 yaşında, en verimli çağında ölen Orhan Veli, özgeçmişini, şiirine içselleşmiş olan humour'uyla şöyle özetlemiştir: '1914'te doğdum.1 yaşında kurbağadan korktum.9 yaşında okumaya,10 yaşında yazmaya merak sardım.13'te Oktay Rıfat'ı,16'da Melih Cevdet'i tanıdım.17 yaşında bara gittim.18'de rakıya başladım.19'dan sonra avarelik devrim başlar.20 yaşından sonra da para kazanmasını ve sefalet çekmesini öğrendim.25'te başımdan bir otomobil kazası geçti. Çok aşık oldum. Hiç evlenmedim, şimdi askerim'.

Yazın Yaşamı

Orhan Veli'nin edebiyata ilgisi daha ilkokul sıralarında başlamış, lise öğrencisiyken Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday ile arkadaş olmuş, bu dostluk Türk şiirinde bir dönemin başlangıcını oluşturmuştur. Lise sıralarında öğretmenleri olan Ahmet Hamdi Tanpınar, Rıfkı Melul Meriç, Halil Vedat Fıratlı ve Yahya Saim Sinanoğlu'nun yakın ilgisini görmüştür. Lisede Oktay Rıfat ve Melih Cevdet'le Sesimiz diye bir dergi çıkarmıştır. Orhan Veli, daha ilk okul beşinci sınıfta iken yazmaya başlamış, ilk öyküsü, eski yazıyla yayımlanan Çocuk Dünyası adlı dergide çıkmıştır. Orhan Veli'nin düzyazıdan şiire dönmesinde, kendisinden iki sınıf önde olan Hıfzı Oğuz Bekata'nın etkisi olduğunu bildirmektedir kardeşi Adnan Veli. Kanık'ın ilk şiirleri Nahit Sırrı Örik'in teşvikiyle Varlık dergisinde yayımlanmış, şair bu şiirlerin bazıların Mehmet Ali Sel imzasını kullanmıştır. Kanık, dönemin İnsan, Ses, Gençlik, Küllük, İnkılâpçı Gençlik gibi dergilerinde de yazmıştır (1936-1942) .

Orhan Veli, Moliere'den Rimbaud'ya La Fontaine'den Musset'ye uzanan bir çok da çeviri yapmıştır.

(Kaynak: Kültür BakanlığıWink

ESERLERİ
Şiir:

Garip, (1941- O. Rıfat ve M. Cevdet ile birlikte) , Vazgeçemediğim (1945) , Destan Gibi (1946) , Yenisi (1947) , Karşı (1949) , Nasrettin Hoca Hikâyeleri (1949) , Bütün Şiirleri (1951) .

Düzyazı:

Nesir Yazıları (1953) , Edebiyat Dünyamız (1975) , Bütün Yazıları (1982- 1. Cilt 'Sanat Edebiyat Dünyamız',2. Cilt 'Bindiğimiz Dal') .

Çeviri:

Bir Kapı Ya Açık Durmalı Ya Kapalı (1943- A. De Musset'den) , Scapin'in Dolapları (1944- Moliere'den) , Fransız Şiiri Antolojisi (1947) , W.Shakespeare, Hamlet Ve Venedikli Tüccar (1949- C. Labm'dan - Ş. Erdeniz'le) , Saygılı Yosma (1961- J. P. Sartre'den) , Batıdan Şiirler (1963) .

modify_inline.gif
?i?ek
güzelde bir şiirini koysaydın barii.dur ben yazıyım
kimse duymadan ölmeliyim
ağzımın kenarında bir parça
kan bulunmalı
beni tanımayanlar mutlaka
birini seviyordu demeliler
tanıyanlarsa zavallı demeli
çok sefalet çekti fakat asıl sebeb hiç biri olmamalı.......
aklımda kalanları yazdım valla bir orhan veli şiiri
Ara
ozgur_yasarim
ARKDA?IM PAYLA?IMIN ???N TE?EKK?RLER ???RLER?N?DE BEKL?YORUM

?i?ek Adlı Kullanıcıdan Alıntı:g?zelde bir ?iirini koysayd?n barii.dur ben yaz?y?m
kimse duymadan ?lmeliyim
a?z?m?n kenar?nda bir par?a
kan bulunmal?
beni tan?mayanlar mutlaka
birini seviyordu demeliler
tan?yanlarsa zavall? demeli
?ok sefalet ?ekti fakat as?l sebeb hi? biri olmamal?.......
akl?mda kalanlar? yazd?m valla bir orhan veli ?iiri

BUKADARINIDA HATIRLIYORSUN YA ODA YETER SANADA TE?EKK?RLER
bilgeis
orhan veliyi pek sevmem ama birkaç şiirini çok beğeniyorum...

paylaşım için sağolasın....

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-06-2024, 02:42 AM