:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
?zdem?r Asaf
..TuuCe..
1923 - 1981 HAYATI
121_b_8591.jpg 11 Haziran 1923'te Ankara'da do?du.28 Ocak 1981'de ?stanbul'da ?ld?. As?l ad? Halit ?zdemir Arun'dur. ?lk ve orta??reniminin bir b?l?m?n? Galatasaray Lisesi'nde yapt?.1942 y?l?nda Kabata? Erkek Lisesi'nden mezun oldu. ?stanbul ?niversitesi'nde, ?nce Hukuk Fak?ltesi'ne, sonra ?ktisat Fak?ltesi ve Gazetecilik Enstit?s?'ne devam ettiyse de 1947'de y?ksek ??renimini yar?da b?rakt?. Bir s?re sigorta prod?kt?rl??? yapt?. 'Zaman' ve 'Tanin' gazetelerinde ?evirmen olarak ?al??t?. ?lk yaz?s? 1939'da 'Servetif?nun-Uyan??' dergisinde ??kt?.1951'de Sanat Bas?mevi'ni kurarak matbaac?l?k ya?am?na girdi. Kendi ?iir kitaplar?n? bast?.1955'te Yuvarlak Masa Yay?nlar?'n? kurdu.

?kilikler ve d?rtl?klerden olu?an ilk ?iirlerinde yo?un bir s?yleyi? ?zelli?i g?ze ?arpar. ?nsan toplum ili?kilerine y?nelik temalar? konu edinerek d???nd?r?c? bir ?iir evreni kurmu?tur. Duygu ve d???nce yo?unlu?uyla birlikte, alay ve ta?lama ?iirine egemen olan ??elerdir. ?nsan ili?kilerinin toplumsal ve bireysel yanlar?n? sen ben ikileminde vermi?tir. ?ok kulland??? sevgi, ayr?l?k, ?l?m temalar?, son d?nem ?iirlerinde giderek yerini ka??? ve umutsuzlu?un tedirginli?ine b?rakm??t?r.

?iirin bir g?r??? yans?tmas?, bir iletisinin olmas? d???ncesinden yola ??km??t?r. Yuvarla??n K??eleri kitab?nda ?iirin ve yazar?n i?levi konusundaki g?r??lerini dile getirmi?tir. Bat? ?iiri ve geleneksel T?rk ?iirinden yararlanarak verdi?i bile?im sanat?n? zenginle?tirip geli?tirmi?tir.
ESERLER?
.?iir kitaplar?: D?nya Ka?t? G?z?me (1955) , Sen Sen Sen (1956) , Bir Kap? ?n?nde (1957) , Yuvarla??n K??eleri (1961) , Yumu?akl?klar De?il (1967) , Nas?ls?n (1970) , ?i?ekleri Yemeyin (1975) , Yaln?zl?k Payla??lmaz (1978) ,
Benden Sonra Mutluluk (1983)
Ara
..TuuCe..
LAVİNİA

Sana gitme demeyeceğim
Üşüyorsun ceketimi al
Günün en güzel saatleri bunlar
Yanımda kal
Sana gitme demeyeceğim
Gene de sen bilirsin
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim
İncinirsin
Sana gitme demeyeceğim
Ama gitme Lavinia
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme Lavinia[INDENT][INDENT]Özdemir ASAF[/INDENT][/INDENT]
Ara
PunisheR
oy oy oy ve oyyy Big GrinBig Grin süpersin canem..eline,yüreğine sağlık
Ara
..TuuCe..
KALAN

Bir şey kaldı gecelerden birinde
Senden.
Öncesinde bilinmemiş birşey,
Silinmez bir ses gibi giden..
Kelimelerden büyük, kelimelerin içinde,
Bir şey kaldı senden
Yaşamalar'ın arasında kaçamaklı.

Veriliş rengi başka, alınış rengi başka..
Söylemeye vakit kalmadan
Dudakların altına bırakılmış bir şey.
Karanlıkların tam ortasında bir kırmızı nokta..
Gözlerce pırıl pırıl, ellerce saklı.

Bir şey kaldı, bir denizin kıyısında senden,
Bakışlarla yüklü, söylemelerle sessiz..
Seninle dolu, seninle sensiz bir şey..
Arandıkça bulunmamış yıllar yılı,
Bulundukça aramaklı.
Ara
..TuuCe..
tsk ederm özcan..
begendgne sewindm Smile
Ara
..TuuCe..
YALIN

Her seven
Sevilenin boy aynasıdır.
Sevmek
Sevilenin o aynaya bakmasıdır.
Ara
p£r!k!z!
tuceee ya ben bu şairin bir şiirini arıodum amaa bi türlü bulamadım adını bilmiom =))) ah bi koysan sen Big Grin
Ara
..TuuCe..
hmm hangisi acaba..?
Ara
p£r!k!z!
yok kız
ana sözleri de gitti aklımdan eii mi Big Grin
neyse
ben da çok arıcam onu Big GrinBig Grin
Ara
..TuuCe..
hehe.. Big Grin