:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reşat Nuri Güntekin
>As!_M€L€q<
265.jpg
[SIZE=2][b]Re?at Nuri G?ntekind:26.11.1889 ?:07.12.1956[/b]
[/SIZE]

Re?at Nuri G?ntekin

25 Kas?m 1889 tarihinde ?stanbul’da do?du. ?stanbul ?niversitesi Edebiyat Fak?ltesi’ ni bitirdi (1912). Bursa’ da ba?lad??? (1913) ??retmenlik hayat?na ?e?itli okullarda devam etti. Milli E?itim m?fetti?i (1931), ?anakkale milletvekili (1933-43), Paris K?lt?r Ate?esi ve emekli (1954) oldu, kanser tedavisi i?in gitti?i Londra’ da ?ld?. ?stanbul’ da Karacaahmet Mezarl???’nda g?m?l?.

Yaz? hayat?na Birinci D?nya Sava?? sonlar?nda (1917) ba?layan, ilk eseri de Eski Ahbap (uzun hikaye) 1917’ de bas?lan Re?at Nuri, 1918’ de tiyatro ele?tiri ve ara?t?rmalar? yay?mlarken bir yandan da hikayeler (?air Dergisi, 1918/19; Nedim Dergisi, 1919; B?y?k Mecmua, 1919) yaz?yordu. ?al?ku?u’ nun Vakit gazetesinde tefrikas?yla (1922) geni? bir ?n kazand?. ?ok hareketli bir eser olan ?al??ku?u’ nda Anadolu, ilk idealist ve ayd?n k?z? Feride’ ye kavu?tu, geni? ?l??de romana girdi. Bu roman az okumu? ve ayd?n, iki s?n?f? da, do?al ve canl? diliyle kendine ba?lad?. Re?at Nuri’ nin hemen b?t?n romanlar?nda dekor olarak ta?ra kasaba ve ?ehirleri ?evre, tip, ?e?itli problem ve g?r??leriyle Anadolu atmosferi g?r?l?r. Romanlar?nda sosyal ve hissi konular? i?leyen yazar, k???k hikayelerinde bunlar?n yan?na mizah? da ekledi

Yazd???, ?evirdi?i, kitap bi?imine girmi? veya dergi, gazete sayfalar?nda, tiyatro repertuarlar?nda kalm?? t?m eserlerinin toplam? y?z? bulur; bunlardan 19 tanesi telif romand?r, 7 tanesi hikaye kitab?. Yazd???, ?evirdi?i, uyarlad???, oynanm??, bas?lmadan kalm?? oyunlar?n?n say?s? roman ve hikaye kitaplar?n?n say?s?n? da a?ar. 7 Aral?k 1956’da Londra’da ?ld?.

ESERLER?

Hikaye kitaplar?: Tanr? Misafiri (1927), S?nm?? Y?ld?zlar (1927), Leyla ile Mecnun (1928), Ola?an ??ler (1930), vb.
Gezi yaz?lar?: Anadolu Notlar? (ilk cildi 1936; ikinci cildi 1966).
Oyunlar? i?inde en ?nl?leri Bal?kesir Muhasebecisi (1953) ve Tanr?da?? Ziyafeti (1955)’ dir. B?t?n eserleri ?l?m?nden sonra, e?i taraf?ndan, bir k?lliyat halinde yeniden bast?r?ld?.

Romanlar?: Gizli El (1922), ?al?ku?u (1922), Damga (1924), Dudaktan Kalbe (1925), Ak?am G?ne?i (1926), Bir Kad?n D??man? (1927), Ye?il Gece (1928),Ac?mak (1928), Yaprak D?k?m? (1930), K?z?lc?k Dallar? (1932), G?ky?z? (1935), Eski Hastal?k (1938), Ate? Gecesi (1942), De?irmen (1944), Miskinler Tekkesi (1946), Harabelerin ?i?e?i (1953), Kavak Yelleri (1950), Son S???nak (1961),Kan Davas? (1955),
Hikaye Kitaplar?: Tanr? Misafiri (1927), S?nm?? Y?ld?zlar (1927), Leyla ile Mecnun (1928), Ola?an ??ler (1930)
Gezi Yaz?lar?: Anadolu Notlar? (ilk cildi 1936; ikinci cildi 1966)
Oyunlar?:Bal?kesir Muhasebecisi (1953), Tanr?da?? Ziyafeti (1955)

HAKKINDA YAZILANLAR
Re?at Nuri G?ntekin T?rkan Poyraz – Muazzez Albek (Ankara, 1957)
Re?at Nuri G?ntekin Hayat?, sanat? ve eserleri Muzaffer Uyguner (Varl?k Yay;1967).
Roman?yla Re?at Nuri G?ntekin ?brahim Zeki Burdurlu (?zmir E?itim Ens. Yay., 1971)
Re?at Nuri’nin Tiyatro ile ?lgili Makaleleri Prof.Dr.Kemal Yavuz K?lt?r Bakanl??? Y.
Re?at Nuri G?ntekin’ in Romanlar?nda ?ah?slar D?nyas? Birol Emil (1984) adl? do?entlik tezi.

HAKKINDA YAZILANLAR

?ALIKU?U A?LES? Cemal Kalyoncu
Aksiyon 20 Nisan 2002 s.385

Ba?ta ?al?ku?u roman? olmak ?zere eserleriyle T?rk edebiyat?n?n klasiklerine imza atanlardan biri olan Re?at Nuri G?ntekin'in, hayatta olan e?i Hadiya Han?m ve k?z? Ela G?ntekin, Re?at Nuri'yi ve aileyi ilk defa Aksiyon'a anlatt?
?al?ku?u'yla beraber Anadolu'yu gezenlerimiz az de?ildir. Dudaktan Kalbe, Ac?mak, Ak?am G?ne?i, Kavak Yelleri ve Yaprak D?k?m?'ndeki kahramanlar?n sevin?leriyle sevinen, ?z?nt?leriyle h?z?nlenen, hele Ate? Gecesi'yle bir insan?n i? d?nyas?na yolculu?a ??kanlar olduk?a fazlad?r. Re?at Nuri G?ntekin say?s? 30'u a?an eseri ile ?a?da? T?rk edebiyat?n?n ?nc?lerinden biridir. T?rkiye'de kitap okurlar?ndan hemen herkes Re?at Nuri G?ntekin'in eserlerinden birini okumu?, okumayanlar da filme al?nm?? eserlerinden birini mutlaka izlemi?tir. Yani Re?at Nuri G?ntekin, eserlerinde, beslendi?i toplumdan kopmayarak halktan karakterlere yer verdi?inden okur nezdinde ilgiyle kar??lanm?? birisidir.

25 Kas?m 1889 y?l?nda ?stanbul'da do?an Re?at Nuri G?ntekin'in babas? askeri doktor olan Nuri Bey'dir. Annesi ise Anadolu'da valiliklerde bulunmu? ?erkez Yaver Pa?a'n?n k?z? L?tfiye Han?m. Nuri—L?tfiye ?ifti Re?at d???nda Re?ide adl? bir de k?z ?ocu?u getirir d?nyaya. Ancak Re?ide ?ok gen? ya?ta vefat edecektir.

Re?at Nuri ??rencisi ile evleniyor
Askeri doktor Nuri Bey'in pe?inde Re?at Nuri de Anadolu'nun bir ?ok yerini dola??r. ?lkokula ?anakkale ?ptidai Mektebi'nde ba?lar. Bir s?re de sadece gayrim?slimlerin okudu?u ?zmir Frere'ler Okulu'nda okur. K?z? Ela G?ntekin anlat?yor: "M?sl?manlar? alm?yorlar oraya. Ancak babam bir gayrim?slim ad?yla kay?t yapt?r?yor. Bir s?re sonra da hi? bir neden olmadan babas? oradan al?yor ve 'O?lum sen gez, dola?. ?nsanlara bak, do?ay? tan?' diyor. Bunun ?zerine babam k?ylere gidiyor, ?z?m ba?lar?n? dola??yor, insanlarla konu?uyor ve b?ylece ba??bo? bir y?l ge?iriyor. Sonra babam bunu niye yapt?? diye akl?na tak?l?yor. Farisice bilen, Arap?a ve Frans?zca b?y?k bir k?t?phanesi olan babas?, yani dedem de utana s?k?la 'Ben seni Rousseau'nun Emil'i gibi yeti?tirmek istedim' cevab?n? veriyor ona." Re?at Nuri'nin yazar olmas?nda bu hadisenin ?nemli rol? olmu?tur herhalde: "Bu olay babam?, birtak?m olaylar? d???nmeye, izlemeye y?neltmi?tir diye d???n?yorum." Re?at Nuri daha sonra ?stanbul'a gelir ve Saint Joseph'ten mezun olur. 1912'de Dar?lf?nun Edebiyat Fak?ltesi'ni bitirir. Bir y?l sonra da uzun y?llar s?recek ??retmenli?e ilk ad?m?n? Bursa Sultanisi'nde Frans?zca ??retmenli?i yaparak atar. ?stanbul'a d?ner, Vefa ve Erenk?y Lise'lerinde m?d?rl?k, Kabata?, Galatasaray, ?stanbul Erkek Lisesi ile ?aml?ca ve Erenk?y K?z Liselerinde de 1931 y?l?na kadar T?rk?e, edebiyat ve felsefe dersleri ba?ta olmak ?zere ?e?itli dersler verir. 1917'den itibaren eserleri gazetelerde tefrika edilen Re?at Nuri G?ntekin 1927 y?l?nda da, Erenk?y K?z Lisesi'nden yeni mezun olan ??rencisi Hadiye Han?m ile evlenir: "Annemin sesi ?ok g?zelmi?. Okul idaresi e?itim i?in yurt d???na g?ndermeyi d???nm?? ama annemin babas? izin vermemi?. Annem par?lt?lar? olan bir kad?n. Okusayd? iyi bir yere gelebilir ya da iyi bir opera sanat??s? olabilirdi." Hadiye G?ntekin, s?tma konusunda yapm?? oldu?u m?cadeleleri ile bilinen ?zmitli Dr. Feyzullah ?zmidi'nin torunudur: "Hi? birikimi olmayan bir adam?n gidip burjuva ailesinin k?z?yla evlenmesi s?radan bir ?ey de?il. Babam halk adam? ama kendisini yeti?tirmi?ti."

Feyzi Pa?a ailesinin di?er fertleri soyad? kanunundan sonra 'pa?ao?lu' dememek i?in Generalfeyzio?lu soyad?n? al?r. Aileden Erol ve Feyzi i? adam? olur. Re?at Nuri'nin kay?npederi, yani Hadiye Han?m'?n babas? ise damad?n?n G?ntekin olan soyad?n? alacakt?r. Bug?n 94 ya??nda olan Hadiye G?ntekin ise, e?iyle beraber son y?llar?n? ge?irdi?i Levent'teki, duvarlar? kocas?n?n resimleriyle dolu evinde ya?amaya devam etmektedir.

Yazar, b?y?kel?i ve milletvekili Ru?en E?ref ?nayd?n'?n teyzesinin o?lu olan Re?at Nuri G?ntekin, 1931'den 1939 senesine kadar Milli E?itim m?fetti?li?i yapar. 1939'da ise milletvekili se?ilerek ?anakkale'yi temsilen bir d?nem Meclis'te bulunur: "Parti (CHP) ad?na ?anakkale'ye gidip te?kilat?n d?zensizli?ini rapor ederek ?anakkale'nin CHP i?in elden gitmekte oldu?unu anlatt??? bir belge ge?mi?ti elime. Ama babam?n aktif bir siyasi hayat? oldu?unu d???nm?yorum." Piyes de yazan Re?at Nuri G?ntekin milletvekilli?inden sonra 1947 y?l?na kadar Milli E?itim Ba?m?fetti?li?i yapar. Bundan sonra 1954'e kadar da Paris K?lt?r Ata?eli?i g?revinde bulunur. UNESCO'da T?rkiye Temsilcili?i ve talebe m?fetti?li?i onun son resmi g?revidir.

Ela k?zla yap?lan y?r?y??ler
G?ntekin ?ifti evliliklerinin ?zerinden uzun s?re ge?tikten sonra ?ocuk sahibi olur. 1941'de do?an tek ?ocuklar? i?in Re?at Nuri k?z?n?n hat?ra defterine bak?n neler yazm??t?r: "11 Mart 1951, Ela k?z?m, ben ?ocukken, senin ya??nda iken, g?ky?z?ndeki aya bakard?m, 'Ay dede ay dede, o?lun k?z?n ?ok dede, birini bana versene, Allah sana ?ok vere' diye dua ederdim. Ay dede beni i?itti. ?ocuklar?n?n birini bana verdi 'ad? Ela k?z olsun' dedi. 'Benim kadar ?ok ?mr?, benimkiler kadar g?zel ?ocuklar? olsun' dedi. Ela k?z?n babas? Re?at Nuri G?ntekin."

Aile Paris'te oldu?u y?llarda Ela da e?itimine burada ba?lar: "Hem Almanlar'?n m?ttefiki hem M?sl?man oldu?umuz i?in o zaman okulda ?ok a?a??land???m? biliyorum. Ama ben intikam?m? iyi notlarla ald?m." Aile T?rkiye'ye d?n?? yapt???nda k???k Ela da ilkokul be?inci s?n?f? Ni?anta??'ndaki Nil?fer Hatun ?lkokulu'nda okur. Ela G?ntekin, o y?llarda Re?at Nuri i?in ?ok iyi bir y?r?y?? arkada??d?r: "?ok nazik bir adam. O zaman babalar ?imdikiler gibi de?il. Ne bileyim, ?ocuklar?n? dizlerinde hoplatmazlar, beraber birtak?m ?eyler payla?mazlard?. ?ocuk daha ayr? bir kategoride idi. Bir de tabii ya? fark? vard?. 1951'de ta??nd?k Levent'teki bu eve. Kar??m?z m?s?r tarlas?, dutluktu ve deniz g?r?n?rd?. ?n?m?zdeki ?u Nispetiye Caddesi darac?k ve ?amurlu bir patika idi. Uzun uzun y?r?y??ler yapard?k babamla burada."

— Ne konu?urdu y?r?y??lerde?
Bir kere didaktik bir konu?mas? yoktu. Fakat ne bileyim g?kteki bir y?ld?za tak?l?rd?. Fuzuli'nin derinli?inden, Allah kavram?ndan, etikten bahsederdi ama b?t?n bunlar ??retici bir ?ey de?ildi. Sanki kendi kendine konu?uyormu? gibiydi daha ?ok.

— Siz ka? ya??nda idiniz?
12—13 ama bizim eve ?ok kitap girerdi. ?ok okurdum. Ben bir de Dame de Sion'da okuyordum. Oran?n da te?vik edici bir yan? vard?. ?ok k???k ya?ta d???nmeye ba?lad?m diyebilirim. Zannediyorum ben de arada sorular soruyordum. Hatta son yaz B?y?kada'da yapt???m?z uzun y?r?y??lerde ?unu dedi?im olmu?tur. Ben bunlar?n hepsini kavrayam?yorum. Babam bunlar? bana niye anlat?yor?

— Sizi dert orta?? gibi mi g?r?yordu?
Olabilir ama dert orta?? da do?ru bir laf de?il. Yani i?inin dolu ve konu?mak ihtiyac?nda oldu?unu hissediyordum. Mesela isim vermeden ne bileyim, u?rad??? d?? k?r?kl?klar?ndan s?z ediyordu. Bir arkada??n dostlu?undan kaynaklanabilecek d?? k?r?kl?klar?ndan, insanlar?n buna haz?r olmalar? gerekti?ine kadar... Fakat sevgi dolu bir insand?. Birine ne kadar k?zsa, ?fkeli ?fkeli gelir, anlat?r, sonra 'Hay Allah' derdi. B?yle kin tutmayan, her?eyi geni? g?ren, son derece de nazik. Kimseye k?t? bir s?z s?yledi?ini, bir kalp k?rd???n? g?rmedim. Fakat yine de tabii evde bir otoritesi vard?.

— Peki nereden besleniyordu?
Bu gezintileri yap?yoruz dedim ya. Levent ?ar??s? yeni kurulmu?, Teksas'ta bir kasaba gibi bir yer buras?. ??kard?k babamla, ayakkab?c?, bakkal, aktar, kasap kim varsa dola??r?z. 'O buyur Re?at Bey, bir ?ay, kahve i?' derlerdi. Ve sohbet ederdi o insanlarla.
'Evimiz manast?r gibi idi'

— Ne konu?urdu halkla?
Kitap konu?ulmazd? bir kere. Biraz memleket meselesi konu?ulurdu. Konu?tu?u ki?inin oturdu?u yere dair bilgiler al?rd?. Ama hi? bir zaman evde, oturulsun da, rak? sofras? kurulsun da, ba?ka yazarlar da gelsin hep beraber i?elim b?yle bir ?ey yoktu. Bizim evimiz bir manast?r gibi idi. Keyifsiz bir manast?r de?il ama, b?yle bir yazar ?izer tak?m? gelmezdi. Sonra, iki g?n evde otursa 'Benim can?m biraz sefalet istiyor' derdi.

— Sefalet?
Ya?mur ?amur. Eskiden buradan (Levent'ten) Bab?ali'ye gitmek kolay de?ildi. 40 dakikada bir otob?s vard?, yollar ?amur i?indeydi, sonra kendisi ?ok gen? de?ildi.
Yaln?z aile dostu bir doktor Talat Bey vard?. Daha ?ocuklu?umda da iki tane arkada?? vard?, Tatar Abdurrahman Bey ve Giritli Fahri Bey. Galiba bir yerde memurdular. Giritli Fahri Bey keyifli bir adamd?, Ada'ya gelirken yan?na gramofonunu getirir Rum plaklar? ?alar, ?ark?lar s?ylerdi filan.

'Babam pratik biri de?ildi'

— Kitaplar?ndan iyi para kazanabiliyor muydu?
Hay?r, hay?r, hay?r. ?ok az, belki biraz ?al?ku?u'ndan kazanm??t?r. Babam?n hi? pratik bir?eysi olmad??? i?in kimse de ona bir telif hakk? ?demiyordu. Vefat?ndan sonra annem ger?ekten bir m?cadele verdi ve eserlerin topluca ?nkilap'ta bas?lmas?n? sa?lad?.
Annem daha pratikti. Ne bileyim annemle bir bankaya gidecek olursak m?d?r?n yan?na ??kar be? dakikada i?imiz hallolurdu. Babamla bir yere gidecek olursak kuyru?a girerdik. Ya da bir kitab?n? basm??lar, yay?nevinden alaca?? var, para ?demiyorlar, Bab?ali'den a?a?? inerken kald?r?m de?i?tirir 'O kitap??n?n ?n?nden ge?meyeyim, Re?at Nuri para istiyor demesinler' diye d???n?rd?. Bunlar ?ok zaman? ge?mi? ?eyler. ??valye gibi.

— Yaln?zl?k ne derece etkindi hayat?nda? Y?r?meniz d???nda ba?ka neler yapard??
Yaln?zl?k dedi?imiz zaman mesela o UNESCO'da g?revli oldu?u zaman birtak?m toplant?lardan sonra eve gelir ve anneme mi anlat?rd?, kendi kendine mi konu?urdu bilmiyorum ama evde uzun uzun b?yle dola?arak k?zg?nl?kla bir ?eyler anlatt???n? hat?rl?yorum. M?s?r veya Araplar'?n T?rkler'e kar?? birtak?m giri?imlerinden s?z eder, kendi yapt??? birtak?m m?dahalelerden bahsederdi. Yaln?zl?k derken odas?nda yaln?zd? tabii. Ama bir meyhaneye gitsin, bir kahveye gitsin, b?yle ?eyleri yoktu. O ?eyleri belki ?oktan kapatm??t?.
— Sizin anlatt?klar?n?zdan evcimen bir yazar tipi ??k?yor ortaya. Yaz?s?n? yazan, i?ine giden, onun d???nda ?ok fazla bir ?eye kar??mayan...

'Kahvalt?m? babam haz?rlard?'
Evet ama ben ona evcimen demem. Evin idaresi, bilmem nesi annemin ?st?nde idi. ??yle bir ?ey var, ?ocukken, benim odam onunkinin kar??s?nda idi. Ben yatard?m ama onun odas?ndan ???k vurur ve daktilo sesi gelirdi. O daktilo sesi m?thi? bir g?ven verirdi bana. O ses b?y?lemi?tir beni. Orada yaln?zd?.

— Yaz?lar?n? ne zaman yazard??
G?nd?z yazm?yordu. Ak?am mesela 21:30 —22:00'de odas?na ?ekilir sabaha kadar... Ama yaz?yor mu, ?al???yor mu, okuyor mu? Fakat ben hep o daktilo sesini duyard?m. Sabah da beni 7:00'de kald?r?r, bana kahvalt? verir —?orba pi?irir, ekseriyetle de irmik ?orbas?— beni u?urlar ve ondan sonra yatard?. Ama bu 7—7:30'u bulurdu.
— Mutfak i?lerine yard?m ediyordu yani..
Yard?m etmiyordu. Gece yaz?s?n?n aras?nda mesela 12'de mutfa?a girer, ?ok g?zel yemekler pi?irirdi. Fakat sonra o mutfa?a girilmezdi tabii.

— Daha ?ok ne t?r yemekler yapard??
Alaturka yemekler. Patl?canl? pilav filan gibi mesela. Yemek yapmak zannediyorum onun i?in bir hobi idi.

— Annenizden daha fazla girdi?i oluyor muydu mutfa?a?
Annem girmezdi.

— Ba?ka ne t?r hobisi vard??
Radyo dinlerdi. O zamanlar radyonun ne m?thi? bir icad oldu?undan s?z ederdi. Alaturka musikiyi b?y?k ilgiyle dinlerdi. Bir de radyoya ?ok sokulurdu. ??nk? annem o t?r musikiden ho?lanmazd?.
— Evde annenizin s?z? ge?iyordu o zaman.
Bazen birinin, bazen di?erinin ama annemin s?z? ge?er gibiydi.

— Dini ya?ant?s? nas?ld?? Konu?ur muydu sizinle bu konularda?
Ye?il Gece kitab?n? biliyorsunuz. Ondan ba?ka s?yleyecek bir ?eyim yok.

— Yazmay? i? edinenler genelde ?ok sigara t?ketir. Baban?z da ?ok sigara i?er miydi?
G?nde d?rt paket. O zaman?n sigaralar? incecikti fakat ?l?m? de ondan oldu zaten."
Re?at Nuri, 1956 y?l?nda Londra'da tedavi g?r?rken hayat?n? kaybeder: "Hastanede anneme demi? ki '?yi ki Ela burada de?il. Ne kadar ac? ?ekti?imi g?rm?yor. Ona ??krediyorum.' Tabii ?l?m?yle beni ?ok k?t? bir zamanda ortada b?rakt?. Geli?me ?a??nda idim. Ondan sonra kararlar?m?, s?r?klenmelerimi hep kendim g?t?rmek zorunda kald?m. Yani o konu?malar, sohbetler olmasa belki ben daha d?z, belki daha sa?lam, aya?? yere basan insan olurdum. Ondan sonra ?ok bocalad?m tabii.
?lk e?i b?y?kel?i Tan?u? Bleda

— Siz ne olmak istiyordunuz?
"Bilir miyim o ya?ta? Sadece edebiyata ve okumaya b?y?k merak?m vard?. O d?nemde Levent ?ar??s?nda bir kitap?? vard?. Aziz Nesin i?letiyordu onu. Sabahlar? da gazete da??t?m? yap?yordu b?t?n Levent mahallesine. Oraya s?k s?k gidip Pekos Bil vs. okuyordum. O zaman gelen bir gazeteci sormu? 'Ne olmak istiyorsun?' diye, ben de Teksas'a gidip kovboy olmak istiyorum demi?im. Ve bu da gazetelerde ??km??."
Ela G?ntekin annesinin etkisiyle girdi?i Dame de Sion'dan babas?n?n vefat?ndan iki y?l sonra, 1958'de mezun olur: "Sonra yurt d???nda siyaset bilim okumak istiyordum, annem bir ?ekilde onu engelledi." Sonra ?stanbul ?niversitesi Sosyoloji ve Felsefe B?l?m?ne girer. Ard?ndan Sorbonne'da edebiyat ?zerine e?itimine devam eder. Ela G?ntekin bu y?llarda evlidir. D??i?leri'nde ?al??an teyzesi Gaye G?ntekin vesilesi ile tan??t???, diplomasi merdivenlerini hen?z t?rmanmaya ba?layan Tan?u? Bleda ile evlenir (1961). Bleda, Mithat ??kr? ile akraba olmay?p, Paris, Tiran, Roma, Bonn'da g?rev yapan, Tahran'da b?y?kel?i, Paris'teki OECD'de Daimi Temsilci olan ve Paris B?y?kel?ili?i s?ras?nda meslekte 42 y?l?n? doldurarak emekliye ayr?lan bir hariciyecidir. Ela G?ntekin, Bleda ile 1967—68'e kadar evli kal?r. Bu d?nem Tan?u? Bleda'n?n Paris'e ???nc? katip olarak atand??? d?nemdir. (Bleda, Hariciye'deki an?lar?n? Maskeli Balo ad?yla Do?an Kitap'tan yay?nlam?? ama Ela Han?m ile yapt??? evlili?e de?inmemi?tir.) G?ntekin, e?inden bo?and??? bu y?llarda TRT'de Merkez Program Dairesi'nde program uzman? olarak ?al??maya ba?lar. Ankara Sanat Tiyatrosu oyuncular?ndan Mehmet Keskiner de TRT'dedir. Ela G?ntekin ikinci evlili?ini Keskiner'le yapar ve ?z?m ad?nda bir k?z ve Ya?mur ad?nda bir erkek ?ocuk getirir d?nyaya: "Sevgi ve M?mtaz Soysal ?ok yak?n dostlar?md?. Bir ak?am arabam?n i?inde Sevgi Soysal ve Mehmet Keskino?lu ile birlikte iken ?srail B?y?kel?ili?i'nin ?n?ne geldi?imizde durduk ve bir tart??ma y?z?nden Mehmet'e 'Yeter' diye ba??rd?m. Araban?n ?evresini birden polisler sard?. M?mtaz Soysal hapiste, ben de mimli bir yer olan TRT'de ?al??t???m i?in, icra—i rezaletten kendimi ?nce karakolda, sonra Mamak Cezaevi'nde buldum. Bir aya yak?n cezaevinde kald?ktan sonra TRT'ye gittik. Genel M?d?r Musa ???n Pa?a idi. 10 dakika sonra ?a?r?larak i?imize son verildi?i s?ylendi. Orada baz?lar? 'Sen Re?at Nuri'nin k?z?s?n, senin i?in Musa Pa?a'ya bir ?ey yapabiliriz' dedi. Ben de o ekmekten yemem dedim ve Mehmet'le birlikte istifa ettik."

Bundan sonra G?ntekin'e kolay i? vermezler. T?rkiye'deki yabanc?lara sa?l?k sigortas? hizmeti veren bir ?irkette k?sa bir s?re ?al??t?ktan sonra oradan da at?l?r. Sonras?nda bir yabanc? dil okulunda ?al???r fakat burada da fazla tutunamaz.
'?nsanlar Re?at Nuri'nin k?z? ne yapt? diye soruyorlar'

1973 veya 74'te de Mehmet Keskino?lu'ndan ayr?lan Ela Han?m, 1991'de emekli olduktan sonra Bo?azi?i ?niversitesi'nde ??retim g?revlisi olarak ?al???r. Yine bu s?rada ?zel dersler verir. Bu d?nemde ba?lad??? ?eviri yapma i?i, hayat?n?n daha sonraki b?l?mlerinde yapaca?? tek i? olacakt?r. ?eyh Bedrettin'in Hayat?, Hatice Sultan ve Melling Kalfa gibi eski ?evirilerinin yan?nda Osmanl?lar ve ?l?m gibi eserlerle ?evirilerine devam eder.

— Baban?zdan dolay? s?k?nt?lar veya kolayl?klar ya?ad???n?z oldu mu?
"Dame de Sion'da okurken babam oraya m?fetti? olarak gelmi?ti. Sonra bir ders aras?nda beni de m?direnin odas?na ?a??rd?lar, ?ay i?iyorlard?. Ertesi g?n, bir ?ey yapmad???m halde sudan bir bahane ile bana ceza verdiler. Ben de geldim babama yak?nd?m. '??marmandan korkmu?lard?r' dedi. Y?llar sonra o S?r'? Fransa'da bulup ayn? soruyu ona sordu?umda ayn? cevab? verdi. Babam?n bir s?z? vard? '??hretler bedelini ?demek zorundad?r' diye. Belki ondan dolay? ben onun k?z? olmakla ?v?nmedim, onu ?ne ??karmad?m, televizyona ??kmak istemedim, r?portajlar yapmak istemedim, yani bir ?e?it tevazu, herkes gibi olma, s?radan olmak arzusu... Onun i?in ayr?cal?kl? bir muamele de g?rmedim. Ama babamdan dolay? en s?radan insanlardan ?ok sevgi, sayg? g?rd?m. Ona da minnet duydum. Ne mutlu size. Halbuki yani bunun da bir bedeli var. ?nsanlar kar??n?za dikilip 'Sen ne yapt?n bakal?m?' gibi sualler soruyorlar."
tuti
Payla??m i?in te?ekk?rler...Confusedmiley20:

Allah rahmet eylesin b?y?k ustaya...
Ara
>As!_M€L€q<
tuti Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Paylaşım için teşekkürler...Confusedmiley20:

Allah rahmet eylesin büyük ustaya...
RİCA EDERİMM ARKADAŞIMMM....DEDİĞİN GİBİİİ BÜYÜK USTAYDII ALLAH RAHMET EYLESİNNNNNNNN
tuti
Ve "Çalıkuşu" adlı eseride ayrı bir öneme sahip...

Atatürk Sakarya savaşında, cephede bu romanı okumuş çok beğenmişti...

Ve okuduktan sonra da çok met edip kurmaylarına vermişti okumaları için...
Ara
EYVALLAH
sen boyle şeyler yaparmıydın bacım göslerim yaşardı Smile
Ara
>As!_M€L€q<
EYVALLAH Adlı Kullanıcıdan Alıntı:sen boyle ?eyler yaparm?yd?n bac?m g?slerim ya?ard? Smile
art?kk
yap?ommmm
i?te
k?sss bac?mmmmm
>As!_M€L€q<
tuti Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Ve "Çalıkuşu" adlı eseride ayrı bir öneme sahip...

Atatürk Sakarya savaşında, cephede bu romanı okumuş çok beğenmişti...

Ve okuduktan sonra da çok met edip kurmaylarına vermişti okumaları için...

vayyyy çalıkuşu nun çookkk güsel oldunu bilirimmm edebiii değeri büyük olarak okuduğum ilk roman yafff
ama Atatürk ile ilgili kısmı bilmiyordumm....saol
tuti
Sen de sağol arkadaşım...
Ara
mahkum
REŞAT NURİ GÜNTEKİN'DEN PEK OKUMADIM AMA. İSTİYORUM. GERÇİ İZLEDİK AMA SENARYOLAŞIP T.V. YE GEÇİNCE ÇOK ŞEY KAYBEDİYOR. AYRICA YAZARLARIMIZA PEK DĞER VERDİĞİMİZ DE SÖYLENEMEZ. SADECE KİM OLDUĞU EZBERLETİLİR SONRA DA UNUTURUZ. ONUN YERİNE BİR KİTABINI OKUTSALAR EN AZINDAN FİKİR SAHİBİ OLURUZ DEMİ AMA:yikildim:BUNDA GÜLÜNECEK NE VAR Kİ SEVİYORUM GÜLMEYİ İŞTE YAW:yikildim::yikildim::yikildim:
Ara
>As!_M€L€q<
mahkum Adlı Kullanıcıdan Alıntı:RE?AT NUR? G?NTEK?N'DEN PEK OKUMADIM AMA. ?ST?YORUM. GER?? ?ZLED?K AMA SENARYOLA?IP T.V. YE GE??NCE ?OK ?EY KAYBED?YOR. AYRICA YAZARLARIMIZA PEK D?ER VERD???M?Z DE S?YLENEMEZ. SADECE K?M OLDU?U EZBERLET?L?R SONRA DA UNUTURUZ. ONUN YER?NE B?R K?TABINI OKUTSALAR EN AZINDAN F?K?R SAH?B? OLURUZ DEM? AMA:yikildim:BUNDA G?L?NECEK NE VAR K? SEV?YORUM G?LMEY? ??TE YAW:yikildim::yikildim::yikildim:
g?sel bi noktaya de?indinn arkada??mmmm.......g?ll seviyorsan g?lmeyii g?ll....heheh

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-06-2024, 10:33 AM