:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
format cekme kolay yol
soyle
212mv.gif

Windows XP Home ve Professional versiyonlar?n?n kurulumunun nas?l yap?ld???n? ad?m ad?m g?relim.
Windows XP CD-ROM'unu tak?n ve bilgisayar?n?z?n g?? d??mesine dokunun.
Not: Bilgisayar a??l?rken ??kan ekran sizin bilgisayar?n?zda biraz farkl? olabilir.
19zw.gif
Press any key to boot from CD... mesaj?n? g?receksiniz. Herhangi bir tu?a bast???n?z anda sistem tak?l? olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalar?n? y?kleyecektir ve kurulum ba?layacakt?r. E?er herhangi bir tu?a basmazsan?z bir s?re sonra sistem harddiskten boot etmeye ?al??acakt?r.
Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd s?r?c?de unutanlar kar??lar?na tekrar kurulum ekran? gelip ?ok olmas?nlar diye al?nm?? bir ?nlem...
29hd.gif
CD-ROM'dan a??l?? yap?l?p kurulum i?lemi ba?lad?, kar??m?za ilk ??kan yaz?:
Setup is inspecting your computer's hardware configuration...
35fv.gif
Bir bekleme s?resinin ard?ndan, Microsoft'un klasik mavi y?kleme ekran? geliyor
49rb.gif
Daha sonra Setup is starting Windows mesaj? ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekran?:
53jo.gif
ENTER tu?una basarak devam edersek:
Windows XP Licensing Agreement yani yaz?l?m anla?mas? geldi. F8 tu?una basarak ge?elim.
?imdi ?nemli bir ad?ma geldik. Diskin b?l?mlenmesi ve formatlama i?lemi.
63qv1.gif
E?er disk daha ?nceden kullan?lm??sa veya zaten i?inde ba?ka bir i?letim sistemi y?kl? ise, bu ekranda varolan disk b?l?m? g?r?necektir. Ya da yukar?da oldu?u gibi Unpartitioned space ad? alt?nda b?l?mleme yap?lmam?? disk alan? g?r?necektir. Siz duruma g?re varolan b?l?m?(partititon) se?ip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i se?ip C tu?una basarak bu alan? b?l?mleyebilirsiniz. ?u anda yukar?da g?z?km?yor ama bu ekranda varolan bir b?l?m? silme imkan? da var(bu durumda o b?l?m?n i?indeki her?ey gider ona g?re..).
Ben ?nce C tu?u ile b?l?mledim ve Enter tu?u ile devam ettim.
Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullan?laca??n? soruyor.
74oi.gif
E?er varolan bir disk b?l?m?n? se?ip bu ekrana gelmi?seniz tekrar formatlamadan o b?l?m? kullanma se?ene?inizde olacakt?r. B?ylece o b?l?mdeki bilgiler de korunmu? olur.
Bizim ise ?imdi iki se?ene?imiz var: FAT veya NTFS.

FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kulland??? dosya sistemidir. Bu ?ekilde formatlarsan?z, bir DOS disketiyle a?t?n?zda diskinize eri?ebilirsiniz. Ayn? ?ekilde e?er birden fazla i?letim sistemi kullan?yorsan?z, mesela bir de W98 y?kl? ise, W98 ile a?t???n?zda bu disk alan?n? da g?r?p kullanabileceksiniz.
?ki tane b?y?k dezavantaj? var:
* Kulland??? dosyalama y?ntemi diski 64KB'l?k h?crelere b?l?yor. Ve bir dosya en az?ndan bir h?creyi kaplad??? i?in, 1KB'l?k bir dosya bile olu?tursan?z diskinizde 64KB yer kaplayacakt?r.
* NTFS sisteminin sundu?u disk ve dizinlere hatta dosyalara eri?imin kullan?c? baz?nda k?s?tlanabilmesi ?zelli?inden mahrum kalacaks?n?z.
NTFS DOS disketiyle a??nca ve W9x i?letim sistemlerinden eri?ilememesi d???nda g?venilir ve XP'nin ?zelliklerini tam olarak kullanman?za imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafan?za belki tak?l?r diye s?yl?yorum, W9x taraf?ndan eri?ilemez derken bu a? ?zerinden eri?emez demek de?il. Ayn? makinada birden fazla i?letim sistemi varsa bu durum s?z konusu olabilir.
NTFS kullanman?z? ?neriyorum ve bende NTFS ?zerindeyken Enter ile devam ediyorum.
Disk formatlan?yor:
81ua.gif
Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalan?yor:
94bu.gif
Ve sistem yeniden a??lacak...:
106be.gif
Bilgisayar a??ld???nda Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) - Grafik kullan?c? arabirimi ile a??l?yor:
118bj.gif
129mq.gif
Bu ad?mlarda biz hi?bir?eye elimizi s?rm?yoruz, ?ay, kahve, kakao, salep i?te ne varsa.... Smile
135aj.gif
?imdi kar??m?za ?nemli bir ad?m geldi. E?er T?rk?e d???nda bir versiyonu y?kl?yorsan?z(muhtemelen English olan?..) bu ekranda hem Customize d??mesine t?klayarak T?rkiye'yi se?memiz laz?m, hem de Details ile T?rk?e klavyeyi se?memiz gerekiyor.
142tq.gif
?sminizi ve e?er bir kurumda y?kleme yap?yorsan?z kurum ismini yaz?n:
153wj.gif
25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM ?zerinde-kutusunda yaz?yor)
162vl.gif
A?da da g?r?necek ve a? ?zerinde her bilgisayarda farkl? olmas? gereken Computer name de?erini girin.
Administrator kullan?c?s?n?n ?ifresini girin, Confirm password kar??s?na ayn? ?ifreyi tekrar girin:
176ix.gif
Administrator ?ifresini bo? b?rakabilirsiniz ama e?er bir ?ifre girerseniz bu ?ifreyi kesinlikle unutmay?n, yoksa makinay? a?amazs?n?z.
Date and Time Settings
Tarih ve saati kontrol edin, gerekiyorsa d?zeltin. Time Zone alan?nda T?rkiyenin GMT +2 olan saat dilimini se?in (Athens, ?stanbul...gibi bir ismi var).
180it.gif
E?er bilgisayarda tak?l? bir a? kart? varsa, kurulum i?lemi s?ras?nda tespit edilecektir. Bu durumda size altta oldu?u gibi Typical settings ile, yani varsay?lan ayarlarla bir?ey sormadan kurulmas?n? veya Custom settings ile baz? ayarlar yapt?rmas?n?(mesela IP adresini girmek gibi) se?tirecektir. Biz Typical settings'i se?iyoruz, zaten kurulduktan sonra istedi?imiz gibi gidip bu ayarlar? de?i?tirebiliriz.
196ay.gif
Finalizing installation ad?m? ile kurulum i?lemi devam ediyor, yine ?ay, kahve, kakao ve sahlep...
208xz.gif
Restart...:
217gj.gif
Ekran ??z?n?rl???m?z? ayarlayacak. OK
225ad.gif
?nternet ?zerinden Microsoft'un web sitesine ba?lanmay? deneyecektir. Bu ad?m? Skip ile ge?menizde hi?bir sak?nca yok.
Administrator ?zelli?ine sahip olacak ilk kullan?c?lar? olu?turman?z istenecek. Ve XP'nin login ekran? kar??n?za gelecektir.
237xk.gif
E?er kurulum yap?l?rken sadece bir kullan?c? olu?turulmu? ve onunda ?ifresi yoksa, bu login ekran? ??kmaz, direkt masa?st? gelir... Hadi ge?mi? olsun.
241ed.jpg

artik anlamadim diyen bilgisayari biraksin
Ara
AdAmIn1i
G?zel Payla??m Saolas?n Eline Y?re?ine Sa?l?k
Ara
CariSmaBoY
süper sin lam Smile eline sağlık Smile
RomantiK_Genç
Bunu biliyorm wyvallah
editor
ay?p etmi?sin bee karde? ekme?imizle oynuyon biz bunla 30YTL al?yoz... Smile
Ara
soyle
editor Adlı Kullanıcıdan Alıntı:ay?p etmi?sin bee karde? ekme?imizle oynuyon biz bunla 30YTL al?yoz... Smile

zaten su alemde 2 meslege gicigim 1 bilgisayarciya 2ncide elektronikciye

allah kimseyi bunlarin eline dusurmesin Big Grin Big Grin
Ara
editor
Cesur_18 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:zaten su alemde 2 meslege gicigim 1 bilgisayarciya 2ncide elektronikciye

allah kimseyi bunlarin eline dusurmesin Big Grin Big Grin

o zaman bana iki kere g?c?ks?n ikiside var bende Confusedmiley4:
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  adım adım format mehmetkılıc 1 489 04-14-2022, Saat: 03:50 PM
Son Yorum: wildfang
  format cekmeyi bilmeyenler soyle 1 624 04-11-2022, Saat: 08:16 PM
Son Yorum: wildfang
  Gizli Format play-54 0 521 01-09-2008, Saat: 03:36 PM
Son Yorum: play-54
  foRmat atmaS?n? biLmiyoSan t?kLa ve video anLat?m? inDiR... agirdelikanli 1 612 05-30-2007, Saat: 11:10 PM
Son Yorum: martial
  Format Ve Deepfreeze tarih oldu RollBAck!!! agirdelikanli 1 723 11-21-2006, Saat: 08:43 PM
Son Yorum: w00w

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-04-2024, 04:24 PM