:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
adana...
***Suclu***
turizm12.jpg
İnanç Turizmi
Adanada Kent merkezindeki Bebekli Klise, Saimbeyli'deki Kale Kilise(Kara Kilise), Şar'daki Antik Kilise ve Kent kalıntıları, Aladağ'daki Akören Kilisesi inanç turizmi bakımından önemli yerlerdir.
Ara
***Suclu***
turizm8.jpg
Kayak Sporlar? ve Turizmi
Karaisal?'daki K?z?lda? yaylas?, Pozant?'daki Karanfil da?? kamp ve kayak sporuna uygundur. Elmal? kayak merkezi kurulmaktad?r.

?l?elerde Bulunan Eserler
Alada?, Ceyhan, Feke Karaisal?, Karata?, Kozan, Pozant?, Saimbeyli, Seyhan, Tufanbeyli, Yumurtal?k, Y?re?ir
Ara
***Suclu***
tarih2.jpg
ESKİ ÇAĞLARDA ADANA BÖLGESİNİ EGEMENLİKLERİ ALTINDA BULUNDURAN GURUPLAR
Luvi Krallığı (M.Ö.1900) , Arzava Krallığı (M.Ö. 1500-1333) , Hitit Krallığı (M.Ö. 1900-1200), Kue Krallığı (M.Ö.1190-713), Asur Krallığı (M.Ö. 713-663) , Pers Satraplığı (M.Ö.612-333), Helenistik Dönem (M.Ö. 333-323) Selökidler (M.Ö. 312-133), Korsanlar Dönemi (M.Ö. 178-112), Romalılar (M.Ö.112-M.S. 395)

ORTA ÇAĞDA ADANA BÖLGESİNİ EGEMENLİKLERİ ALTINDA BULUNDURAN GRUPLAR
Bizanslılar (M.S. 395-638), İslam Devri, Selçuklular, Ermeni Krallığı
YENİ ÇAĞDA ADANA
Mısır Türk Memlukları, Ramazanoğulları, Osmanlılar
Ara
***Suclu***
tarih3.jpg
tarih5.jpg

tarih6.jpg
tarih7.jpg

5 Ocak 1922 kurtuluşunu kutlama amacı ile Büyük Saat ile Ulu Camii arasına çok büyük bir bayrak çekilmiş ve daha sonra bu bayrak çekilmesi olayı il'in kurtuluş günlerinde tekrarlanmıştır. Bayrak Adana'nın simgesi haline gelmiştir. Adana ve Çukurova halkı milli kuvvetlere katılarak yurdun diğer cephelerinde de çarpışmış ve anavatanı düşmandan kurtarma mücadelesinde sonuna kadar yer almışlardır.

Atatürk'ün Adana Seyahatleri Atatürk Cumhuriyetin kuruluşundan önce üç defa, Cumhuriyet'in ilanından sonra altı defa olmak üzere Adana'ya dokuz defa gelmiştir. Geliş tarihleri sırasıyla şöyledir.

Cumhuriyetten önce
31 Ekim 1918, 05 Ağustos 1921, 15 Mart 1923.

Cumhuriyetten sonra
13 Ocak 1925, 16 Mayıs 1926,
17 Şubat 1931, 28 Ocak 1933,
19 Kasım 1937, 24 Mayıs 1938.
tarih4.jpg
Ara
***Suclu***
cografya1.jpg
Ara
***Suclu***
cografya3.jpg
Ara
***Suclu***
B?TK? ?RT?S?
cografya5.jpgcografya6.jpgcografya7.jpg
Adana ?evresindeki bitki ?rt?s?, Akdeniz iklim ?zelliklerini ta??r. 700-800 m'ye kadar bodur a?a?lardan olu?an makiler g?r?l?r. Ancak, ?zellikle yerle?im ve tar?m alanlar?n?n yer ald??? al?ak d?zl?klerde, do?al bitki ?rt?s? insan eliyle b?y?k tahribe u?ram??, ?o?u yerde b?t?n?yle ortadan kald?r?lm??t?r. Daha ?nceleri bu yerlerin do?al bitki ?rt?s?n?, dayan?kl? k?z?l?am ve baz? me?e ormanlar? olu?tururken, b?t?n Akdeniz b?lgesinde geni? yay?lma g?steren maki toplulu?u, ormanlar?n yok edilmesi sonucu ortaya ??km??t?r. Ormanlar?n ortadan kald?r?lmad?klar? yerlerde, hemen k?y? gerisinde ba?layan ve 800 m'ye ??kan maki topluluklar? i?inde rastlanan k???k k?z?l?am orman kal?nt?lar?, bu durumun kan?t?d?r.
Ara
***Suclu***
cografya8.jpg
Ara
***Suclu***
egitim1.jpg

EĞİTİM
Çukurova yöresinde eğitim ve öğretimle ilgili yapılan araştırmalar insanlık tarihi kadar eskidir. En eski yazılı kaynak Hititlere kadar gitmektedir. Yörede yaşayan her medeniyet kendilerinden önceki medeniyetlerin etkisi altında kalarak kendilerine özgü bir medeniyet yaratmıştır, bu durum onların eğitimlerine etki etmiştir. M.S.7. yüzyılda Adana'ya İslam medeniyeti hakim olmuş, buralara boylar halinde Türk göçerleri yerleştirilmiştir. Bunlar yerleşik düzende olmadıkları için eğitimle ilgili hiçbir yazılı belgeye rastlanmamıştır. Ancak M.S. 1500 yıllarında Ramazan oğlu Beyliği'nin kurulması ile birlikte bu konuda yazılı belgeler mevcuttur. Bu dönemde Çukurova'yı ziyaret eden Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde şöyle demektedir: Adana'da mescitler ve 22 medrese ile iki Dar'ül-Hadis ve bir Dar'ül-Kurra vardır. Bunların uleması çoktur ve halkı sünnet ehli olup,müsalihtir. Kırk iki mektepte çocuklar ve yavrular alfabe okurlar. 1839 yılındaki Tanzimatın ilanına gelinceye kadar okullarda Hadis, Kuran ve temel dini bilgiler verilmekte idi. Bu tarihten sonra dini okulların yanında Avrupai okullar ve azınlık okulları da açılmıştır. 20. yüzyılın başında Çukurova'da 150 ilk ve orta dereceli okul, bir erkek lisesi, bir Hamidiye Sanayi Mektebi(Sanat Okulu), bir Erkek Öğretmen Okulu, azınlıklara ait iki İdari Rüştiye, iki Rüştiye, bir Cizvit Fransız Rervavsiye, Saimbeyli'de lise düzeyinde eğitim veren bir Amerikan Kız Koleji, Adana merkezde Amerikan Kız Koleji, Kadirli'de İspanyol Cizvit misyonerlerine ait bir okul, Ermeni kız çocuklarının bakımı için "Derrileytan" bulunmaktadır
Cumhuriyetin kurulması ve 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat kanununun çıkarılması ile ildeki eğitim kurumlarının tekrar düzenlenmesi yapılmıştır. Yeni harflerin kabulü ile eğitimde büyük bir atılım gerçekleşmiştir. Her kademede okullar açılırken okuma yazma bilmeyen kadın ve erkekleri okur-yazar hale getirmek için eitim seferberliği başlamıştır. Binlerce kişi bu kurslardan geçerek okur-yazar belgesi almışlardır. Okuma seferberliğinde öğretmenlerin yanısıra "askerde okuma-yazma öğrenen kişi" olan eğitimlerden de faydalanılmıştır. İlde okur-yazarlık oranı 1927'de %7.9, 1950'de %30.6, 1975'te %65.7, 1995'te % 76.8'e ulaşmıştır.

Cumhuriyet'in kurulduğu yıllarda 185 adet yeni ilkokul açılmıştır. Aynı yıllarda 1 Erkek Lisesi, Kız ve Erkek Öğretmen okulu, 1 Sanayi Mektebi(Sanat okulu), Ticaret Okulu, Ziraat Okulu bulunmaktadır. Cumhuriyet'in 75.yılında Adana'da toplam çşitli kademede 1136 adet okul bulunmaktadır. Bunların 472'si şehir merkezlerinde, 664'ü köylerdedir. Bu okullarda okuyan toplam öğrenci sayısı 368.925'tir. Bunun 316.339'u şehir merkezinde, 52.587'si köylerde eğitim öğretim görmektedir. Öğretmen sayısı ise 11.671 olup, bunun 9.780'i şehir merkezlerinde, 1.891'i köylerdedir. Derslik sayısı 6.577 olup, bunun 4.644'ü şehir merkezlerinde, 1.933'ü köylerdedir.
Ara
***Suclu***
lokman hekim diyari
lokmanh1.jpg
lokmanh2.jpg
lokmanh3.jpg
lokmanh4.jpg

Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kuruluşları Kuruluşun AdıSayısıSağlık Evi776Sağlık Ocağı120Verem Savaş Dispanseri5AÇS ve AP Merkezi2Hıfzıssıhha Bölge Laboratuvarı1Hastane8Sıtma Enstitüsü1Sağlık Meslek Lisesi5Acil Yardım ve Kurtarma İstasyonu8Acil Yardım ve Komuta Merkezi1Frengi-Lepra Savaş Dispanseri 1Sıtma Savaş Dispanseri1Bölge Depo Tamirhane Müdürlüğü1B.C.G. Grup Başkanlığı1Bölge Tüberküloz Laboratuvarı1

Sosyal Sigortalar Kurumu'na Bağlı Sağlık Kuruluşları Kuruluşun AdıSayısıDispanser5Hastane2

Diğer Sağlık Kuruluşları Kuruluşun AdıSayısıÇukurova Üniversitesi Hastanesi1Özel Hastaneler8DiğerSağlık İşletmeleri170Eczaneler480

Özel Hastaneler Hastane AdıYatak SayısıOrtadoğu Hastanesi90İhsan Önal Hastanesi20Hayat Hastanesi40Can Doğum Cerrahi Kliniği12Zeki Çağlar Doğum Cerrahi Kliniği10Çukurova Doğum Cerrahi Kliniği16Çukurova Göz Hastanesi14Seyhan Hastanesi84Başkent Hastanesi250Toplam536Çukurova Üniv.Balcalı Hastanesi(Ek Yatak Sayısı 300)861

Özel Sağlık İşletmeleri Polik. Say.Lab.Say.Rönt Say.Sağ.Kab.Say.Serb.Hek.Say.Serb.Diş Hek.Say.Fenni Göz.Say.832925337878376
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Adana Şehir Tanıtımı Hasretiim 1 836 05-12-2011, Saat: 12:58 PM
Son Yorum: Qetesh
  Adana MaSaL 0 436 02-16-2011, Saat: 11:49 PM
Son Yorum: MaSaL

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
  Tarih: 05-15-2024, 08:10 PM