:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
g?zya??m
breakgirl
G?zya??m,

Dizeler g?zeli dedim sana inci inci, ve g?zeller incisi koydum ad?n? dizi dizi? Yabanlara g?nderdi?imsin hem ak?n ak?n, hem can?m? verdi?imsin uzak yak?n? Sevgilinin gelece?i yollar? sulay?p s?p?rmek i?in saklad?m seni? Kirpiklerimi s?p?rge ettim; sultanlar aya??na d???rmek i?in tuttum ve b?rakmad?m seni.

G?zya??m,

B?t?n bo?luklar?n? sen doldurdun ?mr?m?n? S?ylenmedik s?zler yerine sen vard?n yan?mda. Sevdaya dair yeminlerden sonra sen vard?n. K?hne zaman?n direnci ad?na, ac? ?a?lar?n ya?l?s? ve genci ad?na yine sen vard?n. Dikenler g?lden habersiz iken, g?zler dilden de fersiz iken; zaman?ndan geriye d??m?? ac?lar i?in, m?n?da bi?imleri yitiren sanc?lar i?in; aynalarda eriyen s?rlardan ta?arak, ucu k?yamete ??kan as?rlar? a?arak; ger?ekten daha ger?ek kelamlarda ve G?zeller G?zeli?nden vuslat m?jdeli selamlarda sen vard?n? Hep sen vard?n...

* * *

Bir g?zya??, g?l mevsiminde g?le kar?? akarsa a?k olur ad?; sevgiyi dam?t?r en derin yerinden. Su?lardan sonra tenha gecelerde akarsa tevbedir tad?; g?n?lleri ar?t?r en kara kirinden. Madem ki g?zya?? bir kutlu demdir, elbette bir erdemdir.

Bir g?zya??, bir cevherdir ate?ten kaynayan ve alev gibi yanan. ?z? sudur ama avu?ta bir yal?m, g?n?lde bir yang?n olur. Bir ate? d???n?n, duman? ?h ile ??kar da k?lleri g?z ya??na kar???r ya? Hayat bir mum alegorisidir hani, mumun ba??ndaki yan?? g?zde ya? olur da g?zya?? alevle bar???r ya?Alev can ipli?ini yak?nca, ac?d?r ki, bedenini eritir de mumun, su ile alev birbiriyle yar???r ya? A??ka g?re cennet olur cinnet ve kendi g?zya??nda bo?ulur ak?bet...

G?zya??d?r ki y?kayarak yakar, yakarak y?kar. Ar?t?r ve eritir; temizler ve gizler? Fazilettir, diyettir? Bu y?zden denilir ki g?zya?? yi?itler k?r?d?r ve civanmertler vakar?d?r.

?aire unuttu?u m?sray? bir g?zya?? hat?rlat?r, ?ehrazad ?veyikler u?uran ac?lar? bir g?zya?? anlat?r. Sanc?l? damarlarda ?l?mc?l ??lg?nl?klar? g?zya??d?r okuyan sat?r sat?r. Toplasan g?zya?lar?n? ???k?n, dalgal? bir deniz olur; s?z?l?rken ba?r?ndan, yakar ge?er iz olur. Yaln?z do?ar gibi her insan, yaln?z akar her damla ve ya?mur ya?mur g?zya??yla ?slan?r nisan. Bir kere ?l?r de kah?r y?kl? sava?larda nice aylar batar ve Filistin?de sapanlar ?ak?l ta?lar?, takaroflar kur?un yerine g?zya?? atar. Ceylanlar? ?m? d???r?nce avc?lar, avc?lar? ceylanlar vurur, ve hamuru sevdalar?n, g?zya??yla yo?rulur. En son, ya?mur ku?lar? konar ku?palaz? ?ocuklar?n sal?ncaklar?na, g?zya?? ?efkat olur.

G?zya?? ki, ki?inin kendisiyle kavgas?n?n sonunda akarsa tomur tomur mercand?r; ve e?er pi?manl?klarla tart?l?rsa m?barek bir heyecand?r.

G?l y?zl?lerin kirini g?lsuyu kokan g?zya?lar? al?r?Ve damla damla g?l d?k?len ellerde g?l kokusu kal?r.

Tohumu eken bilir

G?z ya??n d?ken bilir

G?l kadrin diken de?il

?ileyi ?eken bilir

Ve ey g?zya??m,

Bulutuna sad?k ya?murlar gibi gel, ve kadim bir dostu u?urlar gibi git? Bir at?ml?k mesafede yaln?zl???n kur?unlanan co?kusuyla gel, gelece?i sava?a mecbur annelerin korkusuyla git? Geceyi i?ine d?ken tomurcuklar?n ye?iliyle gel; goncay? a??ls?n diye bekleyen b?lb?l?n diliyle git?B?lb?ller konan dallarda yaprak gibi gel, ve derinlerde bendini y?kan bir ?rmak gibi git. Yal?nkalem sava?lara meftun ac?larla gel, pi?manl?k dolu y?reklerden sanc?larla git?

Ve a?lamaktan korkma g?z?m!..
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-27-2024, 10:45 AM