:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
T?re C?nayetler?...........
YARGIÇ
Papatyalarla uğurlandı...79715000.jpg clear_pixel.gifTöre kurbanı Yasemin, cenazesinde de yalnızdı. Ailenin erkekleri bir kenarda umursamaz tavırlarla cenaze namazını beklerken genç kızın annesinin gerilerde çığlıkları yükseliyordu; "Yavrum... Evladım..."
clear_pixel.gif
12.06.2006
Yasemin Çetin daha 16 yaşındaydı... Bakire olmadığı gerekçesiyle abisinin acımasız kurşunlarıyla can vermişti.. Cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı'nın otoparkında bekledi dün öğlenç İki ağacın arasında, yolun kenarında, gölge bir yerde... Ailenin erkekleri kaçıyorlardı adeta cenazeden. Sonra kadınlar geldi Yasemin'in cenazesine sahip çıkmaya. Ankaralı feminist kadınlar, insan hakları savunucuları... Tabutun üzerine bir demet papatya bıraktılar. Aile onlara da tepki gösterdi. Kadınları cenaze töreninde istemediler. Erkekler otoparkta, arabaların önlerinde, arkasında umursamaz tavırlarla cenaze namazının kılınmasını beklediler. Namaz kılma zamanı geldiğinde, ailenin erkekleri kaçıştılar. Cenaze namazına çevreden esnaf katıldı. Onlar kıldırdılar Yasemin'in cenaze namazını. Kadınlar bekledi. Aile üyeleri ve yakınları gazetecilere, "Töre cinayeti değil. Siz neden buradasınız" diye çıkıştı. Onlara göre, "Abinin bir anlık siniri" yüzünden Yasemin öldürülmüştü. Bir anlık sinir ya da töre cinayeti. Arada bir fark yok. Yasemin artık yaşamıyor.

Namazının ardından Yasemin'in cenazesi cenaze arabasına kondu. Aile telaşlıydı. Bir an evvel toprağa vermek istiyorlardı kaçırır gibi. Cenaze arabası hızla hareket etti otoparktan. Cebeci Asri Mezarlığı'nın içine doğru yöneldi. Gazeteciler de arkasından. Ailenin kadınları, mezarlıkta bekliyordu Yasemin'in cenazesini. Tabut, cenaze arabasından indirilirken, annenin çığlıkları mezarlıkta yankılandı; "Yavrum, evladım"... Yüreği yanan anne, kendisini mezarın içine atmaya çalıştı, zorlukla tutuldu. Ve Yasemin kadınların gözyaşları içinde toprağa verildi...
Ara
YARGIÇ
Süleyman Ateş [SIZE=1](09.10.2004)[/SIZE]

Töre cinayeti batıl geleneklerden kaynaklanır
31.jpgİstanbul'dan Eren adlı okurumun sorularını yanıtlamaya devam ediyorum.

Töre cinayeti, İslâm'dan kaynaklanan bir şey değildir. Batıl geleneklerden kaynaklanır. Yoksa İslâm, cana kıymayı en büyük günahlardan sayar. Bir canı öldürmenin, tüm insanları öldürmek kadar büyük suç olduğunu, bir canı yaşatmanın da tüm insanları yaşatmak kadar büyük sevap olduğunu vurgular.
Ara
YARGIÇ
Güldünya'yı öldüren kardeşi 3 yıl yatıp çıkacak62418000.jpg clear_pixel.gifTöre cinayeti kurbanı Güldünya Tören'in katil zanlısı kardeşleri İrfan ve Ferit Tören müebbet hapse mahkum oldu. Ancak indirim maddeleri sayesinde İrfan 14, Ferit Tören ise 3 yıl sonra serbest
clear_pixel.gif
15.10.2005
Güldünya Tören 22 yaşındaydı. Bitlis'te evlilik dışı hamile kalınca, töre cinayetine kurban gitmekten korkup İstanbul'a kaçmıştı. Ancak korktuğu başına gelmişti. Küçükçekmece'de vurulan genç kız, ağır yaralı kaldırıldığı Bakırköy Devlet Hastanesi'nde bir kez daha kurşunlanmış ve bu saldırıda yaşamını yitirmişti. Olayla ilgili olarak Güldünya'nın erkek kardeşleri irfan ve Ferit Tören gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Türkiye'yi sarsan, sivil toplum örgütlerini harekete geçiren hatta TCK'daki töre indirimini bile kaldırtan cinayetin karar duruşması dün yapıldı. Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada İrfan ve Ferit Tören kardeşlere önce "ağırlaştırılmış müebbet" verildi. Mahkeme suçun işleniş tarihinde sanıklardan Ferit Tören'in yaşının küçük (17) olması nedeniyle cezayı 14 yıla indirdi. Tören'in duruşmadaki iyi halini de göz önünde bulunduran mahkeme TCK'nın 62'inci maddesi gereği 11 yıl 8 aya düşürdü. İnfaz yasasıyla cezası 4 yıl 8 aya düşen Tören 1 yıl 8 aydır cezaevinde olduğu için 3 yıl sonra serbest kalacak.

"İyi hal" olmasa müebbet

Mahkeme başından beri suçu üstlenmeyen diğer ağabey irfan Tören'e de iyi hal maddesini uyguladı. Böylelikle "ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezası "müebbet" hapse çevrildi. Mahkeme sanığın yaşına göre hapiste yatabileceği süreyi hesapladı ve 20 yıl hapse mahkum etti. infaz yasası gereği 16 yıl 2 ay hapis yatması gereken irfan Tören l yıl 8 aydır cezaevinde olduğu için 14 yıl 6 ay sonra serbest kalacak.

Nuran'ın babasına indirim yok

Güldünya Tören cinayetinin sanıklarına "iyi hal indirimi" uygulayan Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Avcılar'da tecavüze uğradığı gerekçesiyle öldürülen Nuran Halitoğulları'nın cinayet zanlısı babası Mehmet Hanifi Halitoğulları, amcası Mehmet Ali ve kuzeni Şakir Karalal'a hiçbir indirim maddesi uygulamadan "ağırlaştırılmış müebbet" vermişti.

Olayı ben yaptım

Güldünya Tören'in katil zanlısı kardeşlerinden Ferit Tören "Ağabeyimin ilgisi yok. Olayı ben yaptım" dedi. Ağabey İrfan Tören ise kendini şöyle savundu: "Bir kardeşimiz ölmüştür. İkimiz de cezaevindeyiz. Ailem mağdur. Tahliyemi istiyorum."

Hakimden Muhalefet

Karara, hakim A.Vedat Güneş, sanıkların cinayeti yöresel şartların ağırlığı, durumun kendilerinde uyandırdığı elem ve ıstırap nedeniyle işlediklerini bu nedenle ağır tahrik maddesinin uygulanması gerektiğini belirterek muhalefet şerhi koydu.

Ceza ağır

Sanık kardeşlerin avukatı M.Talat Seyhan, cezaların çok ağır olduğunu, belirterek kararı temyiz edeceklerini söyledi.
Ara
>As!_M€L€q<
YARGI? Adlı Kullanıcıdan Alıntı:ben te?ekk?r ederimm can?m ama sende biliyorsun konu bu kadarla s?n?rl? de?il.konu daha derin gittik?e kapanaca?? yerde dahada a??l?yor ??nk? baz? durumlarda hak veren insan say?s? ?ok fazla ??nk? olay bazen ger?ekten namus davas?na d?nebiliyor.o zaman ne yapmal? bu farkl? ama burada ger?ektan kaybolan o kadar ?ok hayat varki.gencecik ya?lar?nda mahvolan insanlar...
bliyorum bu kadar s?n?rl? olmad???n? s?lediklerin cook do?ru ne diyelim ba??m?zdakiler utans?nlar bu gibi durumlara g?z yumuyorlar dur demiyorlar sadece bir kac ki?i ilede olmuyo b?yle d???nenler yani kan davas?ym??,namus davas?ym?? bunlar? d???nen ki?ilerin hepsi geri kafal? cahil ve insan hayat?na ?nem vermeyen k???k insanlar sana kat?l?yorum ve sonuna kadar hep yan?nday??mmm
YARGIÇ
Valla Bende Sana Katiliyorum Ayrica TeŞekkÜr Ederİm Hassasİyetİnden Dolayi
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-05-2024, 12:50 AM