:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkçe karaktersiz telefonlara yasak
CaNaT
r_20071008101650_telefon.jpg
Cep telefonu mesajlarında, “ç, ş, ğ” gibi Türkçeye özgü karakterleri kullananlar, daha fazla para ödüyor ve bu durum şikayetlere neden oluyordu. GSM işletmecileri, sorunu yıl sonuna kadar çözmek için çaba harcıyor.
ANKARA - Cep telefonlarıyla gönderilen kısa mesajlarda “ğ, i, ş, ç” gibi Türkçe karakterlerin büyük veya küçük harf olarak kullanılması durumunda mesaj boyutunun artması, abonelerin fazla ücret ödemesine yol açıyor. Mesajın bölünerek birden fazla mesaj olarak değerlendirilmesi nedeniyle aboneler bir kısa mesaj için iki hatta üç kısa mesaj ücreti ödeyebiliyor.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bu konudaki birçok tüketici şikayetinin ardından Telekomünikasyon Kurumu’na başvurarak önlem alınmasını istedi. Kurum da aldığı kararla bir dizi düzenlemenin GSM şirketlerince hayata geçirilmesini istedi.

Yıl sonuna kadar tamamlanması istenen düzenlemeye göre, halen kullanılan cep telefonları için Türkçe harfler içeren değişiklikler yapılacak. Değişiklikler çerçevesinde 160 karakterden az olan bir kısa mesajın birden fazla mesaj olarak ücretlendirilmesi önlenecek.

Cep telefonu üretici ve ithalatçıları, Türkiye’de kullanılacak cihazlarda Türkçe harflerin kodlamasını yapabilecek donanım ve yazılım değişikliklerini tamamlayacak. 1 Temmuz 2008’den itibaren Türkçe karakterleri desteklemeyen cep telefonlarının ithali veya satışı engellenecek.
Ara
PCKoPaT
Cok güZeL dü$ünmü$Ler yaaBig Grin taßi faaLiet göStereßiLirLerSe:tolga: Big Grin
Âh be.
Ara
CaNaT
olur olur zamanla oda olur umarım Smile
bu zaman kadar haybeden yere bi dünya kontör felan gitmiş yani bir harf uğruna
Ara
Qetesh
Gerçekten bu önemliydi. Sonunda yaptılar...

Tşkler paylaşım için. . .
Ara
Leader
Yerinde ve geç kalınmış bir karar olmuş. Artık millet alıştı o karakterleri kullanmamaya.

PCKoPaT Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Cok güZeL dü$ünmü$Ler yaaBig Grin taßi faaLiet göStereßiLirLerSe:tolga: Big Grin

Sen zaten türkçe karakterler dışında herşeyi kullanıyorsun birşey değişmeyecek senin için Smile
Qetesh
Valla katılıyorum Big Grin...
Ara
PCKoPaT
Leader Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Yerinde ve geç kalınmış bir karar olmuş. Artık millet alıştı o karakterleri kullanmamaya.

Sen zaten türkçe karakterler dışında herşeyi kullanıyorsun birşey değişmeyecek senin için Smile
ßeni tee Can €wimden wurdun aßiSad ßi inSana ßu kadar da hakaret €diLmeZ ki Cnm AaAaBig GrinBig Grin
Âh be.
Ara
PCKoPaT
Qetesh Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Valla katılıyorum Big Grin...
katıLmaSan CatLar öLürSün ZateBig GrinBig Grin
Âh be.
Ara
ѕqρα кJмя
Leader Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Sen zaten türkçe karakterler dışında herşeyi kullanıyorsun birşey değişmeyecek senin için Smile

:yikildim::yikildim:

nhaa Big GrinD
Ara
PCKoPaT
Cok mu komik merT ßeySad Big GrinBig Grin
Âh be.
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-27-2024, 08:55 PM