:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
G?dersem Eger...
ÇiLeK
umutsuz olmak yenilgiyi ba?tan kabul etmektir. t?kenip bitmektir. ne olursa olsun, sak?n yavrular?m sak?n ha hi?bir zaman yitirmeyin umudunuzu. hangi ?artlarda olursan?z olun, ne onurunuzdan, ne ki?ili?inizden ne de namusunuzdan ?d?n vermeyin kimseye. unutmay?n ki hepimiz bir g?n mutlaka ?lece?iz. ama geride b?rakt?klar?m?zla ya?amam?za devam edece?iz asl?nda. geride b?rakt?klar?m?z, ?ocuklar?m?z olacak, dostlar?m?z, ailemiz milletimiz olacak. onlar?n ba?? dik anl? ak yollar?na devam etmesi gidenlerin b?rakt??? izlere, ba?l?d?r. giden ler bazen h?z?n b?rak?r ard?nda, yoku? b?rak?r sak?n yapmay?n bunu. insan h?zn?n?de, yoku?unuda kendi a?mal?ki geriden gelen daha fazla yol als?n.. b?rakaca??n?z izler, kesinlikle, ?amurlu, ?ak?ll?, karanl?k olmas?n emi.

ey ?ocuk!
b?y?rs?n birg?n, g?r?rs?n ve anlasr?n ki og?n; insanlar ne kadar ac?mas?z… ve sana ac?mas?z olan hayatt?r diye inand?rmaya ?al??acaklar. s?rt?n? s?vazlay?p yan?nday?m diyecekler. ancak ger?ekten ihtiya? duydu?unda kim var yan?nda do?ru g?zle bak ve g?r emi? sen g?lerken yan?ndakilerde g?ler, ama a?larken yaln?z a?lars?n. onun i?in ?yle bir a?aca yaslan ki asla y?k?lmas?n. ?yle bir dost edin ki! seni asla b?rakmas?n…bahar? senle ya?arken, kara k??tada yan?nda olsun. tabiki kolay olmayacak ger?ek dostlar?n? bulman. bulana kadar ?yle darbeler yiyiceksin, ?yle ?eli?kiler ya?ayacak ve ?ylesine arkadan han?erleneceksin ki tam yalpalamaya ba?lad???nda i?te o arkandakilerdir ger?ek dostlar?n. seni en zor ?artta terketmeyen, omuzunu s?rt?na destek etmi? ve seninle a?layanlard?r. sanmaki tan?d???n onlarca insan bunlar. sak?n hayale kap?lma yavrum. ger?ek bir s?nav verdinse e?er hayata dair yani ??kar sava?? varsa i?in i?inde.yan?nda kalanlar bir elin parmaklar?n?n yar?s?d?r ancak. ve !
sak?n bu duruma ?z?lme emi. yan?nda kalanlarla yoluna devam etti?inde bilki hayat daha bir d?r?stt?r daha bir g?zelledir. daha bir mertle?ecektir her ?ey o zaman. ve sen daha y?rekli olacaks?n.
hayat?n?z boyunca kuvvetinizi ve beyninizi en y?ksek fiyat? verene sat?n, fakat hi?bir zaman kalbinize ve ruhunuza fiyat etiketi koymay?n. ve e?er hakl? oldu?unuza inan?yorsan?z dimdik dikilip sava?mas?n? bilin. zorbalar g?r?n??te galiptir. kitaplar?n mucizesini ??renin. okulda hata yapman?z, hile yapmaktan daha onurludur. kendi fikirlerinize inanmay? bilin. t?m insanlar? dinleyin, fakat t?m s?ylenenleri ger?e?in ele?inden ge?irin ve sadece iyi olanlar? al?n. g?zya?lar?nda hi?bir utan? yoktur. ?z?ld???n?zde a?lamak istiyorsan?z a?lay?n, h?z?nl?yken g?l?msemeyi de bilin….
hayat?n basamaklar?n? t?rman?yorsunuz ?imdi. ve daha ?ok yolunuz var. her basamakta kar??la?aca??n?z ac? veya tatl? olaylar size kim oldu?unuzu bir kez daha hat?rlatacak, birkez daha kuvvetlendirecek, birkez daha yaralayacak. bu t?rman??ta ?yle ?ok ?ey ??renceksiniz ki. daha yolun yar?s?nday?m ama bak?n benim ??rendiklerime, belki y?llar sonra anlayacaks?n?z beni ama yine de dinleyin derim.
''ya?am?n ?r?mcek a??n? ?ren insan?n kendisi de?ildir.
o, bu a?da sadece bir teldir ve bu a?a yapt??? katk?y?
asl?nda kendi ya?am?na yapmaktad?r
??rendim ki…
hayat?nda nelere sahip oldu?un de?il kiminle oldu?un ?nemli.
??rendim ki... insanlar?n ba??na ne geldi?i de?il o durumda ne yapt?klar? ?nemli.
??rendim ki... kahraman dedi?imiz insanlar bir ?ey yap?lmas? gerekti?inde yap?lmas? gerekeni ?artlar ne olursa olsun yapanlar.
??rendim ki... d??t???n anda seni tekmeleyece?ini d???nd?klerinden baz?lar?
kald?rmak i?in elini uzat?r.
??rendim ki... iki insan ayni ?eye bak?p tamamen farkl? ?eyler g?rebilir.
??rendim ki... anlatmak ve yazmak ruhu rahatlat?r. hayatin ne kadar zor oldu?unu d???n?rseniz, hayat bir o kadar imkans?zla??r.
…………………………………
kim oldu?umu merak ediyor musun?
hi? merak etme. ben, ?evrendeki her erkek ve kad?ndan biri yani maske takan bir insan de?ilim. ve ne ?ekiyorsam maske takmad???m i?in i?im ve d???m ne ise o oldu?um i?in ?ekiyorum. yine de ne gelirse gelsin ba??ma, ne s?ylenirse s?ylensin hakk?mda, d?r?st olduktan sonra korkmuyorum, hi? bir ?eyden, korkmamda….
bu meslekte 11 y?l? bitiriyorum. bu y?llar i?erisinde y?zlerce gence, m?fredat?a ve kendimce e?itim ve ??retim verdim. y?zlerce, gen? y?zlerce y?z tan?d?m. bu benim i?in ?nemli olan 11 say?s?nda allah ?yle bir olay verdiki ba??ma. bu k?t? olayda en g?zeli ve en do?ruyu g?r dedi belkide. …
bildiklerinin ve duyduklar?n?n ?o?u yanl??m?? anla, g?r ve idrak et dedi. …
benim i?in ?ok ?nemli ve kabus gibi olan bu olayda bana yada pek ?ok ??retmeninize ?ylesine g?zel ?eyler ??rettiniz ki. …
demekki ??retmen ??retmezmi? her?eyi. g?rebilene ??renci, daha anlaml?s?n? ??retirmi?. kendi ad?ma bunlar? bana ya?att???n?z i?in sa?olun gen?ler. bu onur ve namus sava??nda benden daha y?rekli ve g??l? oldu?uz i?in. bu g?c?n?z? banada yans?tt???n?z i?in te?ekk?rler. tarihini att???m bu g?n? ve sizi yemin ederim ?m?r?m?n sonuna kadar unutmayaca??m. mertli?in asaletini, y?re?in g?c?n?, birlikteli?in anlam?n?, insanl???n hala var oldu?unu ve bunu o k???k ya?lar?n?zdaki kocaman y?reklerinizde g?sterdi?iniz i?in binlerce te??ekk?r….
bu onur ve namus sava??n?n sonucu ne olursa olsun, ?unu bilin ki benim size ??retti?im bilgisayar dersinden daha ?ok ?eyi hemde fazlas?yla ??retip gururland?rd?n?z beni….bu da yeter be…insan hakl? da olsa bazen yenilgiyle ??kar girdi?i sava?lardan…ama ?nemli olan ald??? dersler ve edindi?i tecr?belerdir bence …

me?er k???k g?rd???m?z y?rekleriniz ne kadarda kocamanm??. ne kadarda d?rstm??. bug?n okulda bay?ld???ma, yada g??s?z kald???ma ald?rmay?n emi! belki bu bendeki y?llar?n yorgunlu?u….bu yorgunlu?umda bana verdi?iniz g?ce ve ya?att???n?z gurura bir bedel bi?emem ki ?deyeyim size…i?inizdeki o d?rt k?z?ma ne yapmal?y?m ki ?deyebileyim k?r?k kanad?m? sard?klar? an?n bedelini. yada nefret sa??yor sand???m g?zlerinde me?er ne kadar b?y?k bir y?rek ve onur sakl? olan enisime, bir ayd?r g?lmeyin unuttu?um ama yapt??? taklitlerle bana g?lmeyi hat?rlatan g?khan?ma, en ?nemlisi el ele y?rek y?re?e vermi? ad?n? sayamad???m ama bana ya?ama sevincini a??layan sizlere ne yapmal?y?mda ?demeliyim bu bana y?kledi?iniz y?ce insanl???n y?k?n?n bedelini…ne olur hep b?yle mert ve d?rst kal?n. hep oldu?unuz gibi kal?n.

e?er olurya ben gidersem bu ellerden, kendime yenik d??ersem, daha do?rusu bu d?zene yenik d??ersem ne olur yitirmeyin bu insanl???n?z?. birg?n biryerlerde bulu?uruz mutlaka. ?ylesine y?rekten sar?lal?m ki ozaman haks?zl?klara inat bilelim ki insan?n dini, siyasi, veya felsefe g?r??? ne olursa olsun insan insan olduk?a kendinden ?d?n vermeden ya??yordur o zaman…olur ya g??s?z kal?rsam, olurya siyaset namusumun ?n?ne ge?erde gidersem buralardan, kendi yavrular?m melis ve arda gibi hep y?re?imin bir k??esinde olaca??n?z? unutmay?n emi.ve uzun y?llar ge?iti?inde aradan ?ocuklar?n?za anlataca??n?z g?zel ve onurlu bir d?nem ge?irmenin onurunu ve gururunu ya?ay?n alabildi?ine… anlat?n kendinizi… hayat ne getirsede kar??n?za.

belki nereye s?r?lece?imi bende bilemeyece?im. karla kapl? bir y?rekle h?zne do?ru yol al?p sarar?p solaca??m. ama ard?mda sizi b?rak?p gitmek varya o y?zden korkmuyorum belkide. akl?mda sizler olduk?a hi? ac?mayacak bir yan?m. yada ac?yan yanlar?m? daha kolay saraca??m o zaman. gitmek zor olacak belki bu durumda. ama inan?n yolda? olacak sizin varl???n?z bana.

size ?unlar? t?m a??k y?reklili?imle ve d?rstl?kle s?yl?yorum ki. her ders kar??n?za ??kan bu ??retmeniniz, ger?ekten kolay gelmedi bu g?nlere. gururla s?yl?yorum ki bende bir k?yl? ?ocu?uyum. 7 karde?im var ama tek meslek sahibi olan benim. az m?cadelesini vermedim bunun. yokluk, ac? ihanet nedir ya?ayarak geldim.

s?rf okuyabilmek i?in zengin insanlar?n evine temizli?e gittim. ama onlar?n tuvaletlerini temizlerken hep yemin ettim. bende birg?n g?zel bir hayata sahip olaca??m ne olursa olsun okuyup bir meslek edinece?im diye. a? kald???m g?nlerin, y?rt?k ayakkab?yla 3 y?l en az 3 kilometre y?r?d???m?n, hele birg?n ?ok ac?k?p kantinden bir simit ?ald???m?n verdi?i ac?y? ve utanc? anlatamam size. ama ?unu bilin ki hi? bir zaman ne namusumdan ne de onurumdan ?d?n vermeden geldim bug?nlere. insan istesin yeterki ula?amayaca?? hi? bir ?ey yoktur. ve ?unu bilinki bug?n edindi?im, hi? bir ?eyi bana kimse vermedi… hep kendi m?cadelemle elde ettim. ?ylesine yaman ac? ve darbelerden sonra bu g?n mutlu bir yuvam, evim, arabam, yazl???m ve istedi?im her?eye sahipsem inan?n ki kendi gayretim ve g?c?md?r bunlara sebep.

gidersem;

s?rg?n olurum h?zn?n g?lgelerine
puslan?r d??lerim.
gedersem;
ya?anmam??l?klar kal?r elimde,
geri d?nmelerime kiiitlenirim.
gedersem;
g?ne? ?eker elini g?nd?zlerimden,
boynu b?k?l?r, yar?m kal?r g?l?msemelerim.
ak?am olmu?um, yapraklar?m d?k?l?yor, usul usul
ad?m sonbahar…..

?zdemir asaf’?n dedi?i gibi;

ge?se de umudun bahar? yaz?, g?zlerde kal?yor ya?anm?? izi
kimseler k?namaz burada bizi, ne varsa hesab? ?der gideriz.

neler g?rd?k neler bu g?ne kadar, daha gidilecek yerlerimiz var
bizi burularda unutamazlar, kalacak bir t?rk? s?yler gideriz.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sevildiysek Eger!! ÇiLeK 1 310 04-11-2022, Saat: 12:12 PM
Son Yorum: wildfang
  Eğer Gidebiliyorsan Tam Git, mscxcs 4 298 04-08-2022, Saat: 09:43 PM
Son Yorum: wildfang
  Anne Olmasaydım Eğer... YasSmin 2 429 04-12-2011, Saat: 11:32 PM
Son Yorum: YasSmin
  Eğer MaSaL 0 377 09-24-2010, Saat: 05:01 PM
Son Yorum: MaSaL
  Hiç sevmedin ki sen beni.. Sevseydin eğer, bilirdin çaresizlikten kıvrandığımı... acemhe 0 638 09-23-2010, Saat: 11:34 AM
Son Yorum: acemhe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-02-2024, 08:35 PM