:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye’de Felsefeye Verilen Önem
Firari Fırtına
Türkiye’de Felsefeye Verilen Önem

Türkiye’de felsefe geniş kitlelere ulaşmamıştır. Bunun sebeplerinden biri halkın tutumudur. Halk çoğu yerde olduğu gibi ülkemizde de felsefeyi gereksiz bilgiler yığını olarak görmektedir. Felsefe ise filozofların kafalarında yarattığı tuhaf durumlar üzerine yapılan tuhaf yorumlardır. Zaten filozoflar onlara göre deli, boşta gezen insanlardır. Hele darbeler sonucunda bütün düşünce eylemleri anarşistlik ve teröristlik olarak görülmüştür. Bir felsefe olan anarşizm günümüzde çoğu insan için terörizmle aynı anlama gelmektedir. Kısacası felsefeyle ilgili her şey ülkemizde ya saptırılmış ya da yasaklanmıştır. Düşünen toplum istemeyenlerin yozlaştırdığı eğitim sistemi sonucunda felsefenin ne olduğunu bilmeden üniversite mezunu olmuş insanlar yetişmiştir. Eğitimsiz olan halk koşullandırılmış ve felsefeyi gereksiz görmüştür. Bunun sonucunda da düşünme yeteneğinden yoksun kuşaklar yetişmiş ve kendilerine her telkin edeni yapan
insanlar türemiştir.

Felsefe yapmak gerçek anlamıyla düşünmek ve gerçeği aramaktır ancak günümüzde halkın felsefe yapmakla kastettiği yabancı ya da eski sözcükler kullanarak, insanları etkilemek ve ikna etmek için yapılan anlamsız ve kafa karıştıran konuşmalar gelmektedir.

Ayrıca ülkemizde liselerde okutulan felsefe dersleri çok yetersizdir. Dağların adlarını ve yerlerini unutulacağını bile bile ezberleten eğitim sistemi düşünmeyi öğretmeye neredeyse hiç yeltenmemiştir bile. Lise müfredatına zorâki koyulan felsefe dersi çoğu okulda felsefe tarihini geçemezken diğer okullarda çocukların kafasında soru işaretleri bırakmaktan başka bir işe yaramamıştır. Felsefeyle bu kadar olumsuz koşullar altında tanışan insanlar da doğal olarak felsefeyi sadece geçmek zorunda oldukları bir ders olarak görmektedir. Bu denli önemsenmeyen bir konuda da ancak birkaç kişi felsefeyle
ileri düzeyde ilgilenmeyi düşünmektedir.

....
Ara
kı@ymı@k=)
ben felsefeye bayılırım hiç bir zaaman geçimde bitsin bu çile demedimm araştırdımm ben kalkıp anlattım neden öyle düşündüklerini nete göre düşünmeye başvurduklarını araştırdım felsefe benim için zevktir bir düşünceye her açıdan bakmamı sağlarr süreklii araştırmamı doymak bilmeyen bi akla sahip olmamı sağlar felsefe çoğu kişiye sıkıcı gelsede beni eğlendirir Big Grin filozofların düşüncelerini kendi düşüncelerimden süzerek yorumlamak hobim oldu bile diyebilirim felsefe iyiki var iki derste olsa iyiki öğrenmişimm
Ara
Patikli_Penguen
aYNEN YAA çok güzel bi ders bnce çok zewkli geçen dönem 4geldi ama bu dönem biraz zorlayıp 5düşürcem inşBig Grin
Ara
kı@ymı@k=)
hayal-et Adlı Kullanıcıdan Alıntı:aYNEN YAA çok güzel bi ders bnce çok zewkli geçen dönem 4geldi ama bu dönem biraz zorlayıp 5düşürcem inşBig Grin

yaparsın yaa kolaay bi ders aslındaa
Ara
Patikli_Penguen
Kolay gerçekten sosyoloji 5 ama bu sözel bölümün elinden olanakları alanlara kıl oluyoruuuumm ben çok ii bi sosyolog olacağıma inanıyorum hangi akla hizmet eşit agırlık bölünmünde yaaa bu meslek Angry
Ara
kı@ymı@k=)
valla bu sene dahada bi değiştii herşeyyyy mesleklerr yer değiştirmişş şaştımm gittii saçmaladılar iyicee sanaa kolaay gelsinn sözelden çok meslek gittii
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Felsefeye Giriş .. ÐŽeşaren 3 536 01-12-2008, Saat: 03:56 AM
Son Yorum: ÐŽeşaren

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-27-2024, 11:35 AM