:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Unutulmak Dokunur ya ?nsana...
€BeRimSin
Gecenin yar?s?ndan daha ileri bir vakitteyim. Hani insanlar?n kendi kendilerine kald?klar? o b?y?l? saatlerde...

Bir ?ark? dolan?r b?yle zamanlarda dilime, Sezen Aksu’dan, y?llar ?ncesinden.

Bir g?n daha ya?and? ve bitti
K???k sevin?leri ve k???k kederleriyle
Herhangi bir g?nd? ?ok ?nemli de?ildi
Seni d???nd???m birka? andan ba?ka

Neden bu ?ark?ya tak?l?r?m bilmiyorum. Belki de bu ?ark?n?n nakarat k?sm?ndaki beni unutma, beni unutma, bilirsin unutulmak dokunur ya insana s?zleridir beni al?p savuran, yetim bir ?ocuk gibi karmakar???k duygular?n ortas?na atan. Elimde ne kalacak sorular?d?r, ya?an?p biten bir g?n?n ard?ndan beni lime lime eden.

En ?ok da unutma kavram?na tak?l?r?m ?ark?n?n s?zleri kulaklar?mda ??nlamaya ba?lad???nda. Tutar?m elinden bu kelimenin, y?re?imin akl?m?n rehberli?inde, ge?mi?imde gezintiye ??kar?m. Koyu bir h?z?n yay?l?r ?nce odam?n her bir k??esine. ?mkans?z?n, bir daha asla ya?anamayacak anlar?n ac?s? kaplar b?t?n benli?imi.

Ya?arken, ayr?l???n bir g?n bizi farkl? iklimlere savuraca??na asla ihtimal dahi vermedi?im insanlar?m gelir akl?ma; birlikte at?lan kahkahalar?n, ya da d?k?len g?zya?lar?n?n, belle?imde kalm?? g?r?nt?leriyle.

Ve sorular ?????r beynime. Ben bu insanlar? aram?yor, sormuyorum. Ya??yorlar m? onu dahi bilmiyorum. Y?llard?r bir selamlar?n? bile alm?yorum. Ama daha d?n ayr?lm??cas?na y?zlerini, s?zlerini hat?rl?yorum. Nas?l oluyor bu? Bu kadar bihaberken bu insanlardan, nas?l oluyor da onlar? bu kadar canl? olarak hat?rl?yorum? Ya onlar? Onlar beni hat?rl?yor mu acaba?

Cevap veremem bu sorulara. ??nk? unutman?n anlam?nda ?a??r?r?m yolumu.

Unutmak nedir ki?

?nsan?n belle?inden tamamen silinmesi mi isimlerin, y?zlerin?

Ya insanlar?n saklad?klar?, boh?alay?p sand?klara koyduklar? ama aray?p sormad?klar? unutulmu? say?l?r m?? Daha da ileri gidersem, bir arada ya?anmas?na ra?men, baz?lar? unutulanlar s?n?f?na dahil edilebilir mi?

Bilmiyorum dedim ya... Ben daha unutmak kavram?n?n tan?m?nda karas?z?m. Belki de akl?m ile y?re?imi ay?rmal?y?m birbirinden, unutman?n s?rr?n? ??zebilmek i?in. Ak?l nas?l unutur, y?rek nas?l unuturun cevab?n? aramal?y?m.

Ak?l unutur insanlar?, ili?kisi bittikten bir s?re sonra, e?er o insan? y?re?inize herhangi bir sevgi ile al?p misafir etmediyseniz; arkada?, dost, sevgili olarak. Yani i?, okul, seyahat vb. nedeniyle g?r??t???n?z, akl?n?z ile tan?d???n?z insanlard?r, ileti?im kesildi?inde unutulanlar. Aylar, y?llar sonra kar??la?t???n?zda belki hat?rlars?n?z, belki de benim gibi isim ve y?z haf?zas? berbat biriyseniz, kim oldu?un ??karamaz, kendinize hat?rlam?? s?s? verip, kar??n?zdakini k?rmadan durumdan s?yr?lmaya bakars?n?z.

Normaldir akl?n unutmas?, ??nk? nihayetinde onun da bir kapasitesi vard?r ve yeni insanlara yer a?abilmek i?in silmelidir baz? isimleri, y?zleri belle?inden. ?? ac?tmaz bu unutmalar, ne unutan ne unutulan i?in.

As?l mesele ve benim duygular?m? alt?st eden, cevab?n? arad???m soru, y?re?in nas?l unuttu?u.

Y?rek unutur mu? Ya da bir y?rek ne olursa unutmu? say?l?r?

Bir insan? aylar y?llar boyunca g?rmemek unutmaya gerek?e midir? Ya da halen ayn? mekan?, ayn? zaman? payla?mak, g?r??mek, o insan?n unutulmamas?na ?are midir?

Belki de bu sorunun cevab? i?imizdedir.

Bak?n i?inize. Bu g?ne kadar hayat?n?za ald???n?z insanlar? d???n?n bir bir. E?, dost, akraba, arkada?, kom?u, sevgili... Ge?mi?inizden bug?n?n?ze bir yolculuk yap?n ve selam vermeye ?al???n hayat?n?zdan gelip ge?en insanlara.

Ka? ki?i, y?z?ne g?l??lerini, g?zlerine unutamad???n?z bak??lar?n? yerle?tirip, selam?n?z? ba??m g?z?m ?st?ne deyip al?yor? Ka? ki?i ka?an bir otob?s? yakalama tela??yla ko?uyor akl?n?za, y?re?inize? Ka? ki?i ete kemi?e b?r?n?p, gecenin bir yar?s?nda nazlanmadan yaln?zl???n?z? payla?mak ?zere odan?za geliyor?

Bu kadar m?yd? tan?d?klar?n?z ya da hayat?n?za ald?klar?n?z. De?ildi elbette. Kimi, devrilen y?llara yenildi ve ?ekti gitti hayat?n?zdan, kimi ise y?llar?n, yollar?n hesab?n? yapmadan inatla varoldu belle?inizde.

?yleyse, ayr?l??a su?u y?klemeden bir ba?ka fail aranmal? unutma eylemini ger?ekle?tiren.

Y?rek olabilir mi bu fail? Y?llar?, yollar?, g?r??meyi, konu?may? hi? hesaba katmadan kendince bir ?etele tutan. Onun verdi?i ses midir unutman?n, hat?rlaman?n endazesi?

?yleyse bir soru daha ??kar kar??m?za. Herg?n g?rd???m?z, ayn? zaman?, ayn? mekan? payla?t???m?z insanlar dikilir kar??m?za ve bakar bize, beni hat?rl?yor musun diye?

Bu hesapla gidersek ve halen her an g?rd???m?z insanlar? d???n?rsek...

Ka? ki?i var y?re?inizin ses verdi?i? Ka? ki?i var g?r?nce y?re?inizin dalgaland???? Saymak i?in ikinci elinizin parmaklar?na ihtiyac?n?z oldu mu?

Kim bilir belki de ger?ek unutma budur. Y?z y?zeyken, y?re?in bir ses vermek i?in k?l?n? bile k?p?rdatmamas?d?r.

Bir zamanlar onsuz lokman?n bo?az?n?zdan ge?medi?i arkada??n?z?, y?z?n? g?rmek i?in kap? sesini bekledi?iniz kom?unuzu, bir haber almak i?in g?nlerce telefon ba??nda n?bet tuttu?unuz sevgilinizi d???n?n.

Art?k yedi?iniz lokmada arkada??n?z?n yoklu?unu hissetmiyorsan?z, kom?unuzun kap? sesine kulak vermiyorsan?z, telefon ba??nda n?bet tutmuyorsan?z; siz bu insanlar? unutmad?m diyebilir misiniz?

Belki de nas?l olur her g?n g?r?yorum elbette unutmad?m dersiniz, ama d???n?n bakal?m hat?rlayan akl?n?z m?, y?re?iniz mi?

Dedim ya... Unutmak cevab?n? hala bulamad???m bir kavram. Nedir unutmak? Y?llar?n yollar?n araya girmesi mi, yoksa i? i?eyken y?reklerin duyars?zla?mas? m??

Belki de bunlar?n hepsi unutman?n tan?m?, belki de hi?biri.

Bilmiyorum.

Bildi?im y?re?in kendine g?re bir endazesi oldu?u ve ?eteleyi onun tuttu?u. O, baz? insanlar? al?yor koynuna, y?llara yollara meydan okuyarak ta??yor bug?nlere, yar?nlara.

Baz? insanlar? ise, g?r?rken g?rmezden gelerek kayd? silinmek ?zere koyuyor kap?n?n ?n?ne.

Ve kendi yoluna devam ediyor, ince eleyip s?k dokuyarak.

Tam1_MaynaK
coqh güselmiş ellerine sağlık ...
Ara
€BeRimSin
Sizide Tşk Ederim...
berat
aşk bir duygudur aşık olan aldatılırsa biter
Ara
€BeRimSin
berat Adlı Kullanıcıdan Alıntı:aşk bir duygudur aşık olan aldatılırsa biter

Yorumun İçin SaoL...

Ama Aldatan Demek ki Kendine Olan SayGıyı Güveni Yitirmiştir...

Sewgiler..Wink
berat
ah aşk ah aşk sen yokmusunsen
Ara
berat
abi hani renkli hazı nası yapyın
Ara
berat
abi yazsana
Ara
berat
kaç yasındasın
Ara
€BeRimSin
HanGi RenkLi Yazıyı AnLayamadım ki...Sad

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  :..Unutmak mı Unutulmak mı ..: murat1544 1 417 04-08-2022, Saat: 10:24 PM
Son Yorum: wildfang
  Cennetim Olurmusun(O ?zel ?nsana!!) eRCi 8 459 04-02-2022, Saat: 04:54 AM
  bir k?p?rt? var i?imde ( o ozel olan ?nsana ) CeYDa HaNDe KeSiM 16 969 04-02-2022, Saat: 12:20 AM
  Söylesene unutulmak kime yakışıyor? gonuldagı@ 1 529 10-23-2015, Saat: 01:52 PM
Son Yorum: Beyaz
  Unutanın Yazgısıdır Unutulmak! CaNaT 1 301 11-09-2009, Saat: 10:24 AM
Son Yorum: Qetesh

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-02-2024, 09:49 PM