:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rüyada bildirilen beş sır
soyle
?nceki Peygamberlerden birisi, bir g?n bir r?y? g?r?r. R?y?s?nda kendisinden, sabahleyin kalk?nca kar??s?na ilk ??kan ?eyi yemesi, ikinci olarak kar??la?t??? ?eyi gizlemesi, ???nc? olarak kar??la?t??? ?eyi kab?l etmesi, d?rd?nc? olarak, kar??la?t???n? yeise, ?mitsizli?e d???rmemesi, be?inci olarak kar??la?t???ndan da ka?mas? istenir.

Sabah olur. O peygamber aleyhissel?m kalk?nca, kar??s?nda g?z?ne ilk ?arpan b?y?k ve kapkara bir da? olur. Bu manzara kar??s?nda duraklar, hayrete d??er ve kendi kendine, “Rabbim bana onu yememi emretti. Rabbim bana, g?c?m?n yetmeyece?i ?eyi emretmez” diye d???n?r.

Onu yeme?e azmederek oraya do?ru y?r?r. Fakat yan?na yakla??nca da? birden k???l?r, k???l?r ve baldan daha tatl? bir lokma h?line gelir. Peygamber onu yiyerek yola koyulur.

Biraz gidince kar??s?na alt?n bir tas ??kar. Hemen bir ?ukur a?arak onu topra?a g?mer ve tekrar yola koyulur. Fakat biraz gittikten sonra d?n?p arkas?na bakt???nda alt?n tas?n topra??n ?st?ne ??km?? oldu?unu g?r?r. Geri d?ner. Onu tekrar g?merek yine yoluna devam etmek ?zere hareket eder. Fakat biraz gidince yine d?n?p geriye bakt???nda, alt?n tas?n yine d??ar?da oldu?unu hayretle m???hede eder. Bu d?n?p g?mmeler birka? defa tekrarland??? h?lde alt?n tas yine ?ste ??kar. Nih?yet peygamber, “Ben, Rabbimin bana olan emrini yerine getirdim” diyerek onu g?mmek i?in bir daha geri d?nmez ve yoluna devam eder.

Biraz gidince, kendisine do?ru gelen bir ku?la kar??la??r. Ku?un pe?inde de bir ??hin var. Ku?, “Ey Allah?n neb?si, beni kurtar” diyerek Peygamberden yard?m ister, Peygamber de onu him?yesine alarak, “???nc? olarak kar??la?t???n ?eyi kab?l et” emri gere?ince onu yeninin i?ine saklar.

Bu arada onu avlamak i?in pe?inden gelmekte olan ??hin gelip, “Ey Allah?n neb?si, ben a? idim. Sabahtan beri onu avlay?p karn?m? doyurmak i?in u?ra??yordum. Tam yakalayaca??m s?rada onu benden ald?n. R?zk?ma m?ni olma!” der. Bu s?rada Peygamber aleyhissel?m, “Benden, ???nc? olarak kar??la?t???m? kab?l etmem, d?rd?nc? olarak kar??la?t???m? da yeise d???rmemem istenmi?ti. ???nc? bu ku?. Onu kab?l edip kurtard?m. Ya d?rd?nc?y? ne yapay?m? Onu ?mitsizli?e d???rmemem l?z?m” diye d???n?r. Yan?nda bulunan etten biraz keserek beklemekte olan avc? ku?a atar. O da onu al?p gider. O uzakla??nca saklamakta oldu?u ku?u da sal?vererek yoluna koyulur.

Yolda ilerlerken be?inci olarak pis kokulu bir c?fe, pislik ile kar??la??r. Geceki r?y? gere?ince ondan da s?ratle uzakla??r. O gece r?y?s?nda kendisine g?nd?z olan h?diselerdeki hikmet, s?r ??yle iz?h edilir:

“Birinci olarak, ?ok b?y?k ve kapkara bir da? olarak g?rd???n ve sonradan baldan daha tatl? bir lokma h?line gelen ?ey, ?fke ve k?zg?nl?kt?r. ?fke, ?nce b?y?k bir da? h?lindedir. Sab?r edildi?i ve yenildi?i zaman baldan daha tatl? bir lokma olur.

?kinci olarak kar??la?t???n alt?n tas, g?zel ve iyi amellerdir. ?yi ve g?zel ameller, hareketler, davran??lar ne kadar ?rt?l?rse ?rt?ls?n, yine de a???a ??kar ve kendilerini belli ederler.

???nc? olarak, saklad???n ku?, sana s???nana ih?net etmemeni, him?yene alman? ??retmek istemektedir.

D?rd?nc? h?dise, birisi senden bir ?ey istedi mi, kendi ihtiy?c?n olsa bile onun h?cetini g?rmek gerekti?ine i??rettir.

Be?inci olarak kar??la?t???n ve kendisinden ka?t???n pis kokulu c?fe g?ybete i??rettir. G?ybet eden, ?tekini-berikini ?eki?tiren insanlardan, pis kokulu c?feden ka?arcas?na
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-15-2024, 12:39 AM