:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Başkanımızın Santra programında ki açıklamaları!..
ѕqρα кJмя
20070308baskanatv001dj5.jpg

Başkanımız Aziz Yıldırım bu akşam ATV'nin "Santra" isimli spor programının konuğu oldu. Gece geç saatlere kadar devam eden hararetli programın başında başkanımız Aziz Yıldırım''ın tüm hayatını özetlediği üç kelime vardı: "Fenerbahçe, Fenerbahçe ve Fenerbahçe" . İşte Başkanımız Aziz Yıldırım'ın katıldığı programdan seçme paragraflar.

"Alex'in menajeri İstanbul'a geldi. Onunla görüştük. Ancak henüz para konusunda hiçbir konuşmamız olmadı. Transferi konusunda bir sıkıntımız da yok zaten. Alex'i değerlendirirken iki buçuk yıl boyunca Fenerbahçe'ye kattıklarını da görmek gerekir. Alex, ligde şu anda attığı goller ile birinci sırada yer alıyor. Fenerbahçe'ye bu kadar yarar sağlamış bir futbolcu bizim için öenmlidir. Alex'in şu anda kasıklarında bulunan adalelerde ödem var tek sıkıntısı bu ancak bu da geçici bir durum.Alex ile 2 yıllık bir sözleşme imzalanması muhtemeldir."

"Bugüne kadar yaptığımız bütün transferlerde hocalarımıza danıştık. Son yaptığımız transferler hakkında da Zico ile görüştük ve öyle karar verdik. Daum zamanında da yaptığımız transferlerde bu durum böyleydi. Örneğin Appiah'ın transferinde bu durum yaşandı. Biz bir orta saha oyuncusu arıyorduk. Juventus'a gittik Appiah'ı istedik kendileri Viera'yı almaları halinde Appiah'ı verebileceklerini söylediler. Daum'a alalım mı diye sorduk o da kesinlikle kaçırmamalıyız dedi. Deivid, Edu, Kezman ve hatta bu transferlerin listesinde başka bir futbolcu daha vardı. Onlar için önce Zico'ya sorduk, onunla konuştuk ve onun istekleri doğrultusunda karar verdik."

"Daum'un ayrılması ile ilgili bugüne kadar herkes bir şey söyledi. Ancak Daum, biz şampiyon olsaydık da gidecekti bunu kafasına koymuştu. Bunda da basının ve yazılan yazıların söylemlerin büyük etkisi var. Daha geçen gün bu gibi yazılyar nedeni ile Zico eğer bunları ciddiye alsam kafama silah dayamam gerekirdi dedi. Biz 3 yıl boyunca Daum'a yönetim olarak güvendik. Bu üç senenin 2'sinde bizi şampiyon yaptı 3. senesinde de şampiyonluğu kıl payı kaçırdık. Daum gideceği konusundaki açıklamayı son maçtan önce bir gazeteye açıklamıştı."

"Daum sonrasında alınacak teknik direktörler ile ilgili olarak kulübün yapısı, maddi şartları gibi bir çok detay düşünüldü. Capello ve Scolari ile de konuştuk. İstifa ettiğim dönemde ben gidip Scolari ile Portekiz'de kamp yaptıkları yerde konuştum. Hatta maddi konuda da anlaştık. Ancak onun tur atladıkça beklentisi farklılaştı. Çünkü Avrupa'nın iki büyük kulübünün daha teknik direktörü yoktu. Ancak o arada milli takımın federasyon başkanı Şanas Erzik ile konuşup Scolari'nin sözleşmesinde bulunan bir yıllık opsiyonu kullanacağını söyledi ve Scolari kendisine bizim önerdiğimiz ücretin de altında bir ücrete orada kaldı.

Capello'yu da getirebilirdim ancak maddi yükü çok fazlaydı kendi parası, yanındakilerin parası ve vergileri ile yılda 15 milyon Euro'ya geliyordu. Oldu da adam uyum sağlayamadı gönderilmesi gerekti tazminatı 50 milyon Euro."

"Oyuncuların bu ülkeye geldikten sonraki değerini onlara yapılan olumsuz eleştirilerle düşürüyoruz. Alex'in menajeri Figer bugün isterseniz Lugano ve Edu'yu fiyatlarının iki üç misline satayım dedi . Ama bunu istemiyoruz. Yerli oyuncularınız da ybancı oyuncularınız ile aynı kalitede olmalı. Ancak yerli çok kaliteli oyuncu ancak yılda 4 tane çıkıyor. Onlara da 4 büyük kulübün talip olduğunu düşünün ancak bir tanesini transfer edebilirsiniz. Bu olmamalı kaliteli yerli oyuncu yetişmeli ama bizim yerli oyuncularımız kendileri büyük bir kulübe transfer olduktan sonra gelişimlerini sürdürmüyorlar. Avrupa'ya gideyim başarılı olayım diyen futbolcu yok. Anadolu takımında iyi oynuyor büyük kulübe geliyor hedefi kalmıyor çünkü kendini yetiştiremiyor."
"Ben her işimi bıraktım. Benim için bir Fenerbahçeliyim iki Fenerbahçeliyim, üç Fenerbahçeliyim. Bu nedenle çocuğumun üniversite mezuniyetine gidemedim."

"Alex ile mukavele yapmayalım peki yerine kimi getireceğiz. Bence onunla da mukavele yapılmalı ama bir başkasını da alabilmeli. Çünkü Şampiyonlar Ligi'nde bu halde kimse başarılı olamaz. Türk sporunu yeniden dizayn etmeliyiz. Şampiyonlar için bu kadro yeterli değil ama UEFA için yeterli. Şampiyonlar Ligi'nde oyuncuları görüyorsunuz. Oradaki oyuncuların değerleri ile bizimkilerinki bir mi? Onlar 6 oyuncu ile sınırlı kalmıyor. Bir sürü oyuncusu var aynı kalitede."

"İlk istifam ailem ile ilgiliydi. Çocuğumun okulundan mezuniyetine bile gidemedim. Mustafa Denizli dönemindeki şampiyonlukta Gürcan Bilgiç şampiyonluk maçı öncesinde Aziz Yıldırım bırakıyor diye bir yazı yazdı. Mustafa Hoca bize telefon açtı oyuncularımızın demoralize olduğuna dair. Gittik onları ikna ettik. Biz orada o yazı nedeni ile şampiyonluğu da kaçırabilirdik."

"İkinci istifamda da baskı nedeniyle geri döndük.Ailem karışmadı bu sefer. Zaten Fenerbahçe sevdasından ailemiz ile yemek yemeyi bile unuttuk. Yapılan baskılar neticesinde yönetim kurulundaki arkadaşlar konuştuk. Geri döndük. Bu kez ne olursa olsun bırakmayacağız 2009'da yapılacak kongreye kadar görevimizin başındayız. Biz hesabı kongreye vereceğiz. Şartlar oluşursa bırakabilirim. Ben bizden sonra bizim yaptığımız mücadeleyi yapabilecek insan gelsin istiyoruz. Göreve gelecek insanlara bana yapılan yapılmaması gerekir. Ali Koç'un burada olması kulübe kazandırılması gerekiyor. Herkes yanlış bir şey söylüyor. Fenerbahçe'nin sadece yükselmesi bir şey ifade etmez. Türk futbolu yakselmeltilmeli"
"Havuz sisteminde Sayın Özhan Canaydın, Atay Aktuğ, Yıldırım Demirören ve ben Swiss Otelde bir toplantı yaptık. Onun nedeni Federasyonda yapılan genel kurulda bu üç kulüp ve bizim dışımızda bulunan Anadolu kulüpleri bir önerge hazırlayıp komisyona sunmuş ve bu kabul edilmiş biz tarafsız kaldık. Bu üç kulüp yapılacak oluşuma bizi de davet etti. Oturuldu avukatlarla aramızda bir ön protokol imzaladık. Ben seyahatteydim ve Nihat bey imzaladı. Akit yaptık. Bunu deklare de ettik. Sonra onlar bunlar olmamış gibi üzerine çizgi attılar biz kaldık. Bu sefer biz Anadolu kulüpleri ile çatışmaya başladık. O insanlar Anadolu Kulüplerine biyat etti."

"Maçlara giden hakemler etki altında. Bu ister istemez oluyor çünkü feerasyona bağlılar. Biz Haluk Ulusoy'un seçim döneminde bir şey yapmadık. Gittik sadece oyumuzu kullandık. Kendisi değiştim dedi ama değişmediğini hepimiz gördük. Geçen sezon son maçlarda geceleri oturulup pazarlık yapıldı . Ulusoy döneminde Türk futbolu kirlendi."

"Fenerbahçe'nin stadı Fenerbahçelilerin yaptığı bir staddır. Genel Müdürlüğün adına yaptık. 80 milyon dolar harcadık yaptık. O paradan aşağıya yapılamaz. Devlet yapıyor, devletin stadı olur. Bir yandan rahatsız oluyporum ama bir yandan da bu ülkeye yapıldığı için seviniyorum."
"Biz kendimizi büyük olarak görmüyoruz. 2006 yılı bütçe gelir gider durumumuza, personel ve vergi durumu ile baktığnıızda anlarsınız. 165 trilyon bütçemiz var. Vergilerimiz, stopaj, gibi şeylerden 42 trilyon vergi vermişiz. Gelirlerine baktığınızda 150 trilyon yayın gelirlerinden her yıl 15 milyon dolar alıyoruz. Piyango geliri var bundan dolayı 15 trilyon girdi. 83 bin taraftar kartı var 17 bin kişi daha olursa hedeflerimize ulaşmış olacağız. Önümüzde daha 8 ay var. Dünya devi olması için neler yapması lazım için gerekli bunlar. Çalışan insanlar 562 kişi tüm Fenerbahçe'de çalışanlar. 2 320 lisanslı sporcumuz var. Samandıra, Dereağzı, Faruk Ilgaz Tesisleri var. Menfaati çıkarı olan insanları kızdırdım küstürdüm yolladım. Ama bunları Aziz Yıldırım yapmadı yönetici arkadaşları da vardı. 2000 yılında kongre yaptık güvendiğim insanlarla çalıştım. Bu yapılan bütün işlerde emekleri olan insanlar. Yöneticiler istifa ediyorlar ihrac edililyorlar. Geldiğim günden beri şube kaptanları aynı kişilerdir. Bugünkü başarılarda onlar vardır. 8 kongre yaptık 20 yöneticinin değişmesi yani 160 yönetici değişebilirdi. Ama böyle olmadı."

"Başkanlığım süresince görevinden ayrılan yöneticilerden Şadan Kalkavan hakkında bir şey söyleyemeyeceğim. Uğur Dündar keindisi ayrıldı, Atilla Kıyat Daum'u getirirseniz ayrılırım dedi ayrıldı. Hakan Bilal Kutlualp bir gazeteye bize haber vermeden beyanat verdi. Biz aileyiz hallederiz dedi herkesin içinde. Hakan Bilal Kutlualp tanımıyordu kimse. Yanlış davrandığı için gitti. Sadettin Saran ve Tahir Kıran kulübü rencide edici şekilde davrandı. Demokratik bir kulübüz ve bizim kurullarımız var. Burada görüşülüp karar veriliyor."

"Tenkit ayrı şey kişisel ve hakaretlere varan şeyler yaparmak ayrı şeydir. Eğer böyle şeyler yapılırsa futbolcuları kaybederiz. Taraftarımız bizim en büyük gücümüz. Fenerbahçe ideali altında onlar hepimize sahip çıkacaklardır. Önemli olan tek şey Fenerbahçe. Fenerbahçe'ye zarar vereni görmezlikten gelirsem Fenerbahçe'ye zarar vermiş olurum. Konu Fenerbahçe'yse kimseyi affetmem. Ben de bir insanım mutlaka hatalar yapmışımdır."

"Yıl sonundan sonra hocamızı değerlendirelim. Fenerbahçe'nin her senesi özeldir. Amatör Branşlarda erkek takımımız baskette şampiyonluğa oynuyor. Kız voleybol erkek voleybol tüm şubelerde başarıya koşuyoruz. Bütün Fenerbahçelire tribünde hep bir arada olacağız biz bunu bekliyoruz."
"14 Mayıs'ta üzüldüm. O gün sahanın içinde oyuncularımızla konuştum. Eve geldim ve hiç uyumadım. Kimse karışmadı. Kendi kendimize kararlar verdik. Biz inanıyoruz bu sene şampiyon olacağız. İyi bir futbol takımıyız. İnsanlar yol göstermiyor, tenkit ediyor. Hakaret ediyorsunuz. Stajyer demeniz bile hakarettir. Fenerbahçenin daha büyümesi lazım önce kapalı bir salon yapacağız 1200 kişilik bu bütçeyi arttırmak için yan işler yapacağız. Bir arazi alacağız konut yapacağız 200 milyon dolar kazanmak istiyoruz. Hedef 1 milyon üye yapmak istiyoruz. TV gelirlerinde 15 milyon dolar bize göre 50 dolar kazanmamız lazım ama Anadolu külüpleri zarar görmesin diye konuşmuyoruz. Avrupa'da yayın gelirleri % 60 -70'lerde . Büyümek için Fenerbahçelilerin kulübe sahip çıkması lazım. Halka açılan şirketler kurabilirsiniz bunları tekrar halka açarsınız yani 1,5 milyar dolarlık bir şirket olursunuz. 42 trilyona çıkan bir Fenerimumuz. Daha da büyümek için projelerimiz var ve bunu başlattık."

"İnanmadığım şeyleri söylemem. Gerçekleri görüp ona göre konuşmamız lazım. Biz geçen sene kaybettiğimiz şampiyonluğa rağmen bu travmayı ucuz atlattık. Bu sene bu çocuklarla şampiyon olacağız. beni federasyon için adayım yok. Benim gönlümden Şenes Erzik var ama kaçıyor. Sıcak bakmıyor. Şahıslarla kimseyle kavgam yok. Benim kavgam Fenerbahçe ile ilgili."
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Başkanımızın 11. Yıldızı Ñ•qρα кJмя 0 280 06-06-2007, Saat: 05:24 PM
Son Yorum: ѕqρα кJмя

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-03-2024, 08:19 PM