:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
^Türk Ermeni İlişkilerinde Tarihi Gerçekler^
*yaKaMoZ*
Soykırıma karşı belgeler konuşuyor

Soykırım iddialarına orijinal belgelerle yanıt.. Bu kitaba dikkat !

“1914 Kış- 1915 ilkbahar aylarında biz Kafkaslardaki bütün Ermeniler ittifak Devlerinin tam bir zafer kazanacağından ve Türkiye’nin yenilip parçalanacağından çok emindik. Ermeni halkının bağımsızlığına kavuşacağına inanarak büyük ümitlere ve coşkuyla ayaklandık.”

Ermeni Başbakanı Ovanes/Katchaznouni -1923 Bükreş

“Ermenilerin soykırım iddialarının arkasında Türkiye’den toprak koparma talebi vardır. Bunun en somut delili de Ermenistan’ın 1991 Bağımsızlık Bildirgesidir. Bu bildirgede, Doğu Anadolu’daki 250 bin kilometrekare Türk toprağı ‘Batı Ermenistan’ olarak nitelendirilir. Bağımsızlık Bildirgesi Anayasanın bir parçasıdır; Ermeniler Türkiye’den toprak talebini anayasa hükmü haline getirmiştir.”
Prof. Ümit Özdağ

Ermeni Cumhurbaşkanlığı resmi flamasında Ağrı Dağı ve Nuh’un Geminsin arkı vardır. Çünkü Ermenilere göre Ağrı Dağı kendilerine aittir. Türkiye’nin buna nasıl seyirci kalabildiğini anlayamıyorum.”
Prof. Erich Feigl

“Bazı dünya parlamentoları Mavi Kitap’ta yazılanların doğruluğuna güvenerek, 1915 olayları için soykırım kararı vermiştir. Oysa kitabın yazarı bilgilerinin hiç de sağlam olmadığını şöyle itiraf etmektedir: ‘Sayın profesör, yakında hükümetin Mavi Kitabı olarak basılacak kitabın taslağını size gönderiyorum. Belirgin yanlışları gösterebilir misiniz? Bu alandaki bilgimin büyük kısmı sağlam değil ve ikinci eldendir’. Bir diğer mektupta da Ermeni liderine istediği bilgileri koyması için kitap taslağını sunduğu yazılıdır: ‘Ekselans, Mavi Kitabın dokümanlarının ilk provalarını size gönderiyorum. Eğer düzeltme yaparsanız, veya önerilerinizi yazarsanız çok mutlu olacağım. Bu ilk baskı provalarını inceledikten sonra lütfen bana geri gönderin, çünkü elime geçer geçmez Mavi Kitabı baskıya vereceğim.”
Arnold Toynbee, 23 Haziran 1916

Prof. Dr. Aysel Ekşi editörlüğünde, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyesi aydınlar tarafından yazılan Belgeler ve Tanıklarla Türk Ermeni İlişkilerinde Tarihi Gerçekler adlı kitap Alfa Yayınları arasından çıktı.

1915 Tehcir Kanunu ile soykırıma uğradıkları iddiasını ileri süren Ermeni Diasporası, Türkiye gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Türk tarihinde aynı sayfanın defalarca açılması ve her açılan sayfada yeni iddialarla karşılaşılması üzerine Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği adı altında bir araya gelen aydınların çalışmalarını okuyacaksınız bu kitapta.

Bu kitap, aydınların çeşitli toplantılarda, panellerde sundukları bildiri, tartışma ve bu çerçevede yapılan arşiv çalışmalarından oluşuyor. Soykırım suçlamalarının bugün bizim, ilerde çocuklarımızın yaşamına yönelik küresel bir tehdit oluşturduğu gerçeğine dikkat çekilen kitapta siyasi önyargıların ve peşin hükümlerin getirdiği çeşitli sorunlar da masaya yatırılıyor.

Türk Ermeni İlişkilerinde Tarihi Gerçekler adlı kitap, “Türk Ermeni İlişkilerinde Tarihi Gerçekler”, “Anılar ve Görüntülü Sunumlar” ve “Ekler” konu başlıklarını taşıyarak üç bölümden oluşuyor.

Kitabın birinci bölümünde Ermeni sorununun dünü ve bugününü Büyükelçi Onur Öymen, ABD’deki Ermeni lobi faaliyetlerini Dr. Abdullah Kehale, hukuki açıdan Ermeni soykırımı iddialarını Av. Nazan Moroğlu, Ermeni sorununun ortaya çıkışı ve gelişimini Prof. Dr. Hikmet Özdemir, Ermeni belge sahtekârlıklarını Prof. Dr. Türkkaya Ataöv, soykırımcıların saldırısı ve buna verilmesi gereken tepkiyi Holdwater tartışıyor.

İkinci bölümde anılar ve görüntülü sunumlar yer alırken Ermenilerin Türklere yaptığı katliamlar görgü tanıklarının torunlarının ağzından anlatılıyor. Bu bağlamda Erzincan/Kemaliye Demirköy katliamlarını Tuncay Özkan, Erzurum/Alaca Köyü katliamlarını Dr. Ali Gürcan, Kars/Kağızman katliamlarını ise Latif Karaağaç okura aktarıyor.

Kitabın üçüncü bölümünde Ermeni sorununun yaratılma sürecini adım adım, gerek dönemin yazışmalarından gerekse orijinal belgelerden okumak mümkün. Ayrıca Ermeni soykırımı iptal edilsin diyen Fransız tarihçilerin ortak bildirisinin de yer aldığı kitapta Türklere ait olduğu tespit edilen toplu mezarların belgesi olan fotoğraflar da yer alıyor.
Ara
aKMeL
çok güzel inşallah sesimiz duyulurr
w00w
Teşekkürler Paylaşım için...

Ben 1 ay öncesine kadar Roman yazmak için çabalıyordum. Kurgu...

2. Kurtuluş Savaşı isimliydi...

Üniversiteden 3 hoca takip ediyordu denememi. Gayet güzel gidiyordu... Taa şu meşhur ermenili TÜRK öldürülene kadar... O gün sinirim bozuldu yırttım attım. Yazdığım denemede bir ileri gelen öldürülüyor ondan sonra işler kızışıyordu... Bir nevi şu anki durum. Yırttım çünkü taklit gibi görülecekti...

Ermeniler 4 T planını gayet iyi uyguluyorlar... Heralde 4 T planını biliyorsunuzdur. Yakında bana göre Türkiye kendini tekrar savunacak... Belki yazmaya çalıştığım kitabın etkisindeyimdir ama baksanıza şu anki durumlara...
Ara
*yaKaMoZ*
w00w sende haklısın fakat keşke hiç yırtmasaydın ve devam etseydin sunmasan dahi ileriki zamanlar için belki insanlara sunmayı düşünebilrdin..emeğin çin üzüldüm...
Türkiye ne yapcak aslıdan merak ediyorum çoğu kişin düşüncesi farklı farklı sonuç ne olacak kısmet...
Ara
aZZaZeeL
evet dostum keike yırtmasaydın...
bizimde okulda yaptığımız onlarca çalışma var bu konuda.. hatta yayınlanmıs belgeler tüm fotoğraflar ve katliama ait birebir osmanlı arşivlerinden alınıp scan edilmiş gerçek tehcir belgeleri... bir cd halinde hala saklıyorum...

eğer bu belgelere ulasmak isteyen arkadaşlarım olursa adınıza kargo ile gönderim yaparım... bana ulasmanız yeterli olacaktır...
saygılarımla
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mimarlık ve Şehircilik Tarihi MaSaL 0 281 09-06-2010, Saat: 02:19 PM
Son Yorum: MaSaL
  Türk Sinemasında İdeoloji MaSaL 0 499 09-06-2010, Saat: 02:17 PM
Son Yorum: MaSaL
  Cumhuriyet Türk Mucizesi SUSKUN 0 372 11-08-2009, Saat: 02:10 PM
Son Yorum: SUSKUN
  Kısa Türkiye Tarihi... ..TuuCe.. 1 459 01-03-2008, Saat: 05:01 AM
Son Yorum: Firari Fırtına
  KİTAP ÖZETİ (Irfan Orga - Bir Türk Ailesinin öyküsü ) BRUCE LEE 1 448 09-07-2007, Saat: 11:14 PM
Son Yorum: erdal_x

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-27-2024, 10:24 PM