:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Y?re?inin G?t?rd??? Yerden...
Stinq
Y?re?inin G?t?rd??? Yerden...

?nl? ?talyan yazar Susanna Tamaro, "Y?re?inin G?t?rd??? Yere Git" roman?n?n ?zerinden 12 y?l ge?tikten sonra, ilkinin devam? niteli?indeki yeni roman? "Y?re?imin Sesini Dinle" ile tekrar okur kar??s?nda...

T?rkiye’de de yay?mland??? d?nem en ?ok satan kitaplar listesinin zirvesinde uzun s?re kalan “Y?re?inin G?t?rd??? Yere Git”, soru i?aretleriyle dolu maceras?na kald??? yerden devam ediyor. ?talyan yazar Susanna Tamaro, bu romandan 12 y?l sonra devam niteli?indeki yeni roman? “Y?re?imin Sesini Dinle” ile tekrar okur kar??s?na ??k?yor. Yazar, kitab?n?n tan?t?m? ve imza g?nleri i?in k?sa bir s?reli?ine ?stanbul’a geldi. Tamaro ile Can Yay?nlar?’nda g?r??t?k.

“Y?re?imin Sesini Dinle”, ilkinden ba??ms?z olarak da okunabilecek nitelikte. Bu iki kitap aras?ndaki ili?kiden s?z eder misiniz?
Evet, her ikisi de birbirinden ba??ms?z olarak okunabilecek kitaplar. “Y?re?imin Sesini Dinle”, ilk kitapta karanl?kta kalan noktalar? ayd?nlatan bir ???k gibi de d???n?lebilir. Birinci kitapta ?ok k?r?lgan ve ?fkeli k???k bir k?z vard?; anneannesiyle ?at???p duruyordu s?rekli. Kitab? da anneannenin mektuplar?ndan okuyorduk. Yine ?fkeli ve k?r?lgan bir k?z var, ama art?k olaylara onun g?z?yle bak?yoruz ve onu daha yak?ndan tan?yoruz.

Her iki kitapta da yol almam?z? sa?layan unsur, g?nl?kler ve mektuplar....
Bu roman, bir konferansta da s?yledi?im gibi 19. y?zy?l roman?n?n sonuncusu herhalde. ??nk? art?k mektuplar ve g?nl?kler kalmad?; her ?ey bilgisayar ekran?nda! Bir disket bulmak, bir mektup bulmakla e?de?er de?il. Ayr?ca, elyaz?s?n? g?rmedi?iniz bir disketin kimin taraf?ndan yaz?ld???n? da tam olarak bilemezsiniz. Bu, gelece?in yazarlar? i?in problem olacak.

“Y?re?imin Sesini Dinle”, ayn? zamanda 3 ku?a?? anlatan bir kad?n roman?. Fakat ?nemli bir ?zelli?i de bir k?z?n, annesinin kendisiyle ayn? ya?lardayken tuttu?u g?nl??? okumas?yla geli?iyor olmas?. Ku?aklar aras? bir kar??la?t?rma yapman?z? istesem, neler s?ylersiniz?
Ben annenin, Ilaria’n?n ku?a??na ait bir kad?n?m. Biz, feminist ve ?zg?rl?k?? bir ku?a??z. Ertesi g?n her ?eyin de?i?ece?i ?midiyle ya?ad?k hep. Ama b?yle olmad?; ?talya’da kad?n?n imgesi ?ok geri gitti. Bug?n art?k ?talyan gen? k?zlar? televizyon yar??malar?nda dans??, ?ark?c? vs. olmay? hedefliyor; ba?ka da bir ama?lar? yok. Bug?n?n gen?leri, hayat? bizim sorgulad???m?z gibi sorgulam?yor.

Peki bu roman hangi ku?a?a hitap ediyor?
Gen?ler i?in oldu?unu d???n?yorum. ??nk? gen?li?in ?fkesi ve sorulmayan sorular var bu kitapta. “Y?re?inin G?t?rd??? Yere Git”, daha ya?l? okurlar i?indi. Bu, huzursuzluk yaratan bir kitap; enerji laz?m okumak i?in.

Bir devam kitab? i?in ?ok ge? kalmad?n?z m??
?ok satmak i?in de?il, bir kitab?n ger?e?ini bulabilmek i?in yazar?m. ?ok para kazanmak isteseydim, ilk kitab?n hemen arkas?ndan yazard?m ikinci kitab?. Kitab? yazd?m, ??nk? roman karakterlerinin ya?ad?klar?n? ben de merak ediyordum.

Nobel nihayet ger?ek bir yazara verildi...

?lk kitab?n ?ok satmas? sizin i?in beklenen bir ?ey miydi?
Hay?r, kesinlikle. Pek ?ok kitap yazd?m, birisi best - seller oldu. Ben de best - seller yazar? olarak tan?nd?m. Ama, kitab? sonradan tekrar okuyanlar, “Bu ger?ekten de edebi bir kitap” dediler. Ben reklam yapmam, televizyona ??kmam, g?lgede ya?ayan bir insan?m yani. Bu kitab? yazarken de birinci kitab? tekrar okumad?m bile.

Orhan Pamuk’un Nobel almas?yla ilgili ne d???n?yorsunuz?

Nobel nihayet ger?ek bir yazara verildi. Daha ?nce Harold Pinter ve Dario Fo gibi dramaturglara verilmi?ti. Pamuk, ger?ek bir yazar; k?ymet verilmesi gereken bir d?nyadan bahsediyor.
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-27-2024, 11:00 PM