:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sevmeyi Biliyormuyuz.??
tatlı_cadı
Sevmek yada sevmeyi bilmek, ?nce insan?n kendisiyle bar???k ve kendisini sevmesiyle ba?lar.
Sevmek demek d?nyada bir ki?iyi yada sadece yak?nlar?n? sevmek demek de?ildir. Sevmek d?nyada ki, t?m insanlar? ?n yarg?s?z, beklentisiz, ??kars?z sevmektir.

Sevmek kuru kuruya sevmek de?il, insanlar?n mutlulu?u, huzuru ve iyili?i i?in ?aba sarfetmektir. ?nsanlar?n insanl??a yak???r bir ?ekilde ya?amas?, do?aya ve di?er varl?klara zarar vermeden, gelecek ku?aklara iyi bir ortam olu?turulmas? ve iyi bir miras?n b?rak?lmas? i?in taraf olmakt?r. Gelecek ku?aklara kirli, lanetli topraklar de?il, sa?l?kl? ve temiz topraklar b?rakmal?y?z ki, bize sayg?lar? kals?n.

?ocuklar?m?z? kin ve d??manl?k duygular?ndan uzak tutarak, insanlara, do?aya ve hayvanlara kar?? sayg?l? olmas?, t?m varl?klar? sevmesi, korumas?, ya?atmas? ve gelecek nesillere sa?l?kla, dostlukla, sevgiyle teslim edilebilmesi i?in onlar? e?itmek, yalandan, riyadan uzak ahlakl? ve sayg?l? yeti?tirmek ?ncelikle bizim as?l g?revimiz olmal?d?r.

Bence, insan?n anlay??l?, ho?g?r?l?, di?er canl? varl?klara kar?? sayg?l? olmas? gerekti?i gibi, kalbi de sevgi, dostluk ve bar??la ?arpmas?d?r. ?nsanlar aras?nda din, renk ve ?rk ayr?m? yapmaks?z?n t?m varl?klar? sevmesidir. Dervi? Yunus da ki, gibi “Yarat?lan? sevmek yaratan’dan ?t?r?” , ya da Mevlana’n?n ?a?r?s?nda ki, “Kim olursan ol gel”gibi.
Sevmek, insan?n sevgisini payla?mas?d?r, g?zya??n?n anlam?n?, insanlar?n t?m?nde y?rek, gurur ve de?i?ik yarad?l?? ?zellikleri oldu?unu kabul edip insanlar? oldu?u gibi sevmenin erdem oldu?unu bilmesidir.

?nsan ba?kalar?na kar?? iyi- k?t? b?t?n davran??lar?nda vicdan?n? terazi olarak kabul edip kullanmas? dahilinde ve her ?eyi onunla ?l??p, bi?ip tartmas? halinde, kendisine yap?lmas?n? istemedi?i naho? davran??lar?, haks?zl?klar? ba?kalar?na da yap?lmas?n? istemez. Vicdan?yla haraket eden ki?i ne ba?kalar?n?n hakk?na sayg?s?zl?k eder, ne de haks?zca rencide eder kimseyi.

Ki?inin her ?eyden ?nce kendisine kar?? d?r?st ve onurlu davranmas? gerekir ki, ba?kalar?na kar?? d?r?st ve sayg?l? olsun. ?nsan?n, insan olmas? bence her ?eyden ?nce kalbini ta??maya de?er bir insan olmas?ndan ge?er. Yoksa kalp ya?ama fonksiyonlar?n? s?rd?rmek i?in atmaktan ba?ka bir g?rev y?klenmez. Unutmayal?m ki, insan?n insan olarak hissedebilece?i en ger?ek duygu, sevgi ve vicdan?d?r. Ya?aman?n anlam? ve amac? da bu olmal?d?r.

Bilgisiz cahil b?rak?lm?? birey, toplum ya da ?lkeler, ekonomik, politik olarak geri kalm?? ?lkelerdir. Geli?mekte oldu?unu idda eden ?lkelerde politik yap?lar? gere?i, e?itim ve k?lt?rel e?ilimlere yada sa?l?k ve sosyal ili?kilere harcamalar? son derece k?s?tl?d?r. Bu nedenle o ?lkelerde mili k?lt?r bilincinde de bir geli?me olmuyor ve o toplumlarda ya?ayan bireyler de ?o?unlukla biribirine kar?? ?n yarg?l? ve kabad?r. Tart??malar?n kavram?n?, k?vam?n? ayarl?yamazlar, en ufak bir olayda hemen kavga, k?f?r, kaba kuvete ba?vurur ve g?z?n? k?rpmadan biribirini ?ld?rebilirler.

Bireyleri kitap okuma ve g?zel sanatlarla ha??r- ne?ir olan toplumlar ho?g?r?, anlay??, sevgi ve sayg?ya daha yak?n toplumlard?r. Alt?n ?a? olarak bilinen d?nemler sanat ve sanat??n?n el ?st?nde tutuldu?u d?nemlerdir. ?nsanlarda sevgi, sayg?, ho?g?r?, a?k daha ?n plandad?r bu d?nemlerde.

“?nsan iyili?in k?lesi” der H. Ali. ?yilik de ?errinden ku?ku duyulan kimselere kar?? en sa?lam bir s???nakt?r. ?nsanlara yararl? olman?n, iyilik etmenin s?n?r? yoktur. Himmeti y?ce bir fert, ba?kalar? i?in ruhunu feda etmeye kadar di?ergam olabilir.

Ne varki, b?yle bir civanmertli?in insan i?in bir erdem ve o insanda i?tenlik, hasbilik (g?n?ll?l?k), niyet durulu?u olmas?, ?rk, a?iret taasubundan uzak durmas?, din, mezhep, renk ay?r?m? yapmamas?ndan ge?er.

Sevgili dostlar ?u yirmibirinci y?zy?lda hala k?rpe beyinlere kin, d??manl?k, nefret ve kahramanl?k a??layanlara, g??s?z?n hakk?n?n ?rz?na ge?enlere, tabiat? yok edenlere kar??, nerde olursak olal?m kar?? dural?m. ?a??m?z?n insan? olma gere?imizdir bu.

?ki a?a? dikelim sevginin, dostlu?un, bar???n, gelecegin sembol? olsun. ?m?r boyu hep sevelim, sevilelim ve sevginin kanatlar? alt?nda mutlulu?un dostlu?un ya?am?n tad?n? ??karalal?m. Ger?ek sevginin b?y?s?n? bilenler hep sevgiyle kals?n. G?ler y?z tatl? dil ve her ?ey g?nl?n?zce olsun...
Ara
ahmet
güzelmiş..
Ara
MorciveT
Sevmei biliyorum Smile Seviyorum, seveceğim, sevdireceğim...

Teşekkürler...
Ara
tatlı_cadı
beğendiğinize sevindim Smile
Ara
karamelek
bu morcivet kimi sevdirecekmi?Smile kendinimi

MorciveT Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Sevmei biliyorum Smile Seviyorum, sevece?im, sevdirece?im...

Te?ekk?rler...
Ara
MorciveT
Ne kadar aip ben sana bu kardelen die mi hitap ediyorum içimi yüreeemiii böbremiii dalağımıııı incittinnnnnnnnn....
Ara
Son Noktam
VaLLa Benim qißi Duyqusuz Ne sever Ne Sevdirir NEde SevinDirir Ancak Şu VarKi
SeviLir
Ara
AnGeLofDeATh
way way iddalısın kardeşim aynen benim kafadansın ama ben sewileceğimide sanmıyorum...
Ara
Son Noktam
KArdeşim mi Big GrinBig GrinBig Grin Abi Dieceksin Big Grin
Ara
fatosh_
efet abı dıyeceksınızzz
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  beklentisiz sevmeyi denediniz mi? mehmetkılıc 10 1,091 02-08-2008, Saat: 07:10 PM
Son Yorum: uslanmaz_genc

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-29-2024, 09:04 PM