:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Allah r?zas? i?in bir araya gelen kimseleri ne bekliyor?
PaPaTYa_PReNSeS
[COLOR="Magenta"] mukabeleci1.jpgEvlerinize sa?anak sa?anak meleklerin inmesini ister misiniz? Sizler i?in sevin? ???l?klar?yla Ar??a u?up, ?Ya Rab bu m??min kullar?n? affet, ??nk? senin R?zan i?in seni an?yorlar.? diye dua etmesini ister misiniz?
Sohbet, ortak bir dille dertle?mek ve ayn? hayat? payla?makt?r. Bu payla??mda y?rekler benzer duygu ve heyecanlarla, hep ayn? meseleler etraf?nda ?arpar. B?yle bir beraberlikte ?Birimiz hepimizdir? g?r??? h?kimdir ve tam bir vahdet-i ruhiye s?z konusudur. Bu vahdet-i ruhiye ile insan, dertlerinin ?aresini bulur, h?z?nlerini ve sevin?lerini payla??r, ilim ve irfan?n? art?r?r. Zikir, fikir, tefekk?r g?zel sohbetlerin ?nemli bir derinli?idir. ??te Ahmet ve arkada?lar? bu meselenin ?uurunda olarak haftada bir g?n bir araya geliyorlar ve sohbet ediyor, Allah?? tesbih ediyorlard?.

O g?n yine sohbet ak?am?yd?. Ahmet, arkada?lar?yla beraber sohbet ediyordu. O g?n aralar?na yeni gelen bir arkada? daha vard?. Bu ki?inin niyeti asl?nda sohbet dinlemek de?ildi. Sadece arkada??n?n ?srarl? ricas?n? k?ramam??t?. ??inden,

- Bu ak?am burada tak?lay?m. Hem karn?m? da doyurmu? olurum. Bir daha da buraya u?ramam zaten, diyordu.

Sohbet devam ederken, mana ?leminden bir grup melek de o eve gelmi?ti. Bu meleklerin vazifesi, Allah??n ad?n?n an?ld???, O?nun sevgisinin ve r?zas?n?n i?lendi?i meclisleri ziyaret edip oradaki kimseleri Allah?a bildirmekti. Melekler sohbeti dinledikten sonra g??e y?kselip Allah?a ??yle dediler:

- Ya Rabbi! Ahmet kulun ve arkada?lar?n?n yan?ndan geliyoruz. Onlar bu ak?am Seni zikrettiler, verdi?in nimetlerden dolay? Sana ??krettiler, imanlar?n? art?rd?lar, Senin r?zan? talep ettiler.

Bundan sonra Cenab-? Hak ile melekler aras?nda ?u diyalog ya?and?:

- Onlar beni g?rm??ler mi ki, beni bu ?ekilde ?v?yorlar?

- Hay?r, Seni g?rmediler ya Rabbi!

- Ya beni g?rselerdi, ne yaparlard??

- O zaman Sana daha ?ok ibadet ederler, Seni daha ?ok y?celtip anarlard?.

- Peki onlar, benden ne istiyorlar?

- Senden cennetini istiyorlar.

- Cenneti g?rm??ler mi?

- Hay?r ya Rabbi, cenneti g?rmediler.

- Ya g?rselerdi, ne yaparlard??

- Cenneti g?rselerdi, onu daha ?ok isterler ve cenneti kazanmak i?in daha fazla ?al???rlard?.

- Onlar neden korkuyorlar?

- Cehenneme girmekten korkuyorlar.

- Cehennemi g?rm??ler mi?

- Hay?r, ya Rabbi, g?rmediler.

- Ya cehennemi g?rselerdi, ne yaparlard??

- O zaman ondan daha fazla korkarlar ve oraya girmemek i?in daha dikkatli ya?arlard?.

- Siz ?ahit olun, Ben bu kullar?m?n hepsini affettim. Onlar? cennetime kabul edece?im. Onlar cehennem ate?inden uzak olacaklard?r.

Bu s?ra bir melek ?unlar? s?yledi:

- Ya Rabbi! Yaln?z i?lerinden birisinin niyeti Seni ?vmek de?ildi. O kimse, oraya sohbeti dinlemek i?in gelmedi. Niyeti ba?kayd?.

Bunun ?zerine Cenab-? Hak, ??yle buyurdu:

- Ben onu da affettim. Onlar ?yle g?zel bir topluluktur ki, onlarla beraber olanlar cehennemlik olmazlar. Onlar?n y?z? suyu h?rmetine o ki?iyi de affettim. (Buhari, 6045; M?slim, 2689)

--------------------------------------------------------------------------------

H?KAYEDEN ?IKARILACAK DERSLER

1. Hepimizin ekmek ve su kadar sohbete ihtiyac?m?z vard?r. Bir araya gelip his teatisinde, duygu al??veri?inde bulunmaya ?iddetle muhtac?z. Ahir zaman?n deh?etli fitneleri, ?eytan?n profesyonelce haz?rlad??? oyun ve handikaplar?, nefsin irade tan?maz ta?k?nl?klar? ve desiseleri aras?nda bo?ulan bizlerin, bir nefes almaya, manevi rahata, dertle?me ve halle?meye ihtiyac? var. O y?zden sohbet meclislerine devam etmeliyiz. ?unu unutmayal?m ki, Rabb?imiz bu meclisten, oraya gelenlerden raz? olmakta ve onlar?n y?z? suyu h?rmetine b?ylesi kimselerin aras?nda bulunanlar? da affetmektedir.

2. Mana b?y?klerinden Ebu?l-Leys Semerkandi ??yle der:

Bir kimse alim yan?nda oturup da ilimden bir ?ey elde edememi? olsa bile o kimseye yedi kazan? vard?r. E?er ilim ??renirse onun fazileti de daha ba?kad?r:

?lim ??renmeye talip olan kimsenin nail olaca?? fazilete nail olur.

Sohbet meclisinde bulundu?u m?ddet?e nefsini masiyetten hapsetmi? olur.

Rahmet-i ?lahiye sohbet meclisine nazil oldu?u i?in o da hissesini al?r.

Sohbetten istifade etmek i?in evinden ??kt??? vakitte ?zerine Rahmet-i ?lahiye nazil olur.

Orada dinlemesine de ibadet ? taat sevab? yaz?l?r.

E?er dinler de anlayamaz sonra da kalbinde bir ?zd?rap has?l olursa, affa mazhar olur.

?nsanlar?n ikram?na nail olur ve kalbi ilme meyil ve muhabbet eder.
[/COLOR]
Ara
ozgur_yasarim
H?MEZE:1-2- Mal toplay?p onu tekrar tekrar sayan, insanlar? arkadan ?eki?tirip, ka? g?z hareketleriyle alay edenlerin (h?meze ve l?mezenin) vay haline!
3- Mal?n?n, kendisini ebedi ya?ataca??n? san?r.
4- Hay?r, andolsun ki, o hutame (cehennem)ye at?lacakt?r.
5- Hutame'nin ne oldu?unu bilir misin?
6-7- O, kalplerin i?ine i?leyecek, Allah'?n tutu?turulmu? bir ate?idir.
8-9- Cehennemlikler, dikilmi? direklere ba?l? olduklar? halde, o ate?in kap?lar? ?zerlerine kapat?lacakt?r.

insanlar sadece yiyip i?mek i?in yarat?lmad? amac?n? bilmeyenin varca?? yerde yoktur.
yagmuryurekl!m
█▒♥█♥▒▒╬▒▒█▒▒▒█ALLAH RAZI OLSUN▒▒▒▒♥█♥▒▒▒╬▒▒█
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eğer Sen De, Allah'a Inanarak; PaPaTYa_PReNSeS 3 438 04-13-2022, Saat: 06:13 AM
Son Yorum: wildfang
  Allah Birdir.... PaPaTYa_PReNSeS 8 402 04-13-2022, Saat: 06:03 AM
  ALLAH diyen... PaPaTYa_PReNSeS 6 643 04-13-2022, Saat: 05:59 AM
  Allah’ı, kalplere olan tecellisiyle tanımak Pessimist 1 414 04-11-2022, Saat: 06:56 PM
  Allah’tan korkmak kulluğun esasıdır Pessimist 5 418 04-10-2022, Saat: 09:31 AM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-27-2024, 08:04 PM