:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
hak yola getiren iki s?z.......
ozgur_yasarim
HAK YOLA GETiREN iKi S?Z
B?y?k erenlerden Hasan Basr?, bir g?n arkada?lar?yla birlikte yolda giderken memleketinin tan?nm?? devlet b?y?klerinden birinin o?lu ile kar??la??r. Devlet b?y???n?n o?lu ya??z at?n?n ?zerine kurulmu?, beraberinde de hizmet?ileri, b?t?n s?kse ve ihti?am?yla yoluna devam etmektedir.
Hasan Basr? yolun ortas?nda durarak ho? be?ten sonra devlet b?y???n?n o?luna ??yle seslenir: "Ey devlet b?y???n?n o?lu!.. Sizler her ?eyi mal ve para ile de?erlendirirsiniz. Size ?u iki s?z? satmak istiyorum, al?r m?s?n?z? ??nk? bu s?zleri size benden ba?ka kimse s?ylemeye cesaret edemeyecektir. Sonra bu s?zler sizi ayd?nl?k Allah yoluna sokacakt?r."
Devlet b?y???n?n o?lu, "Peki ka?a satacaks?n?z?" deyince Hasan Basr?, "Birincisini bir, ikincisini de iki g?m?? para kar??l???nda veririm." diye kar??l?k verdi. "Evet, al?r?m" deyince de ilk s?z?n? s?ylemeye koyulur ve ??yle der: "Ey devlet b?y???n?n o?lu!.. Senin evin var m??" diye sorar. "Var" cevab?n? al?nca da, "Kendin mi yapt?rd?n, yoksa miras m? kald??" diye sorar.
Devlet b?y???n?n o?lu, "kendim yapt?rd?m" diye cevap verir. "Ne kadar zaman i?inde yapt?rd?n?" sorusuna ise, "Epey uzun s?rd?" kar??l???n? verir. "Neden her imkana sahip oldu?un halde ?abuk bitirmedin?" deyince de, "Binan?n ta?lar?n?, a?a?lar?n? ta??yan hayvanlara ac?d???m i?in fazla y?k vurdurtmad?m. i?te o y?zden de binay? k?sa zamanda in?a etmek m?mk?n olmad?." der.
Ard?ndan s?z? alan Hasan Basr? ??yle konu?ur: "Ey devlet b?y???n?n o?lu!.. Madem ki ba?kalar?n?n hayvanlar?na ac?yarak fazla y?k ta??tmaya raz? olmuyorsun, neden ?z nefsine ac?may?p da onu da?lar kadar g?nah y???n? alt?nda eziyorsun?"
Bu s?zler devlet b?y???n?n o?lu ?zerinde b?y?k tesir yapar. At?ndan inerek Allah dostu Hasan Basri'nin ellerine kapan?r. Ard?ndan da sab?rs?zl?kla "iki g?m??? hemen verece?im, ?u ikinci s?z?n? de hemen s?yle" diye yalvar?r. Daha sonra Hasan Basr? ikinci s?z?n? s?ylemeye koyularak ??yle der:
"Yola koyulmu? b?yle nereye gidiyorsunuz?" diye sorar. "Devlet reisine, bir memurluk almak i?in gidiyorum" cevab?n? al?nca, "Bak en de?erli elbiseni giymi?, en enfes kokular? s?r?nm??s?n. Neden? ??nk? devlet reisi ve maiyetinde ?al??anlara kar?? mahcup olmak istemiyorsun. Halbuki onlar da senin, benim gibi birer insan de?il mi? ?imdi sana sormak isterim. Yar?n ?l?p ?b?r d?nyay? boylad???nda omurlar?nda ta??d???n bu kadar a??r g?nahlar?nla ve kirli al?nla peygamberler ve ger?ek m?'minler aras?nda Allah'a kar?? hesap verirken utanmayacak m?s?n?"
Bu s?zlerin de son derece derin etkisi alt?nda kalan devlet b?y???n?n o?lu at?n? hizmet?isine verdi?i gibi hemen Hasan Basr?'nin ellerine sar?larak art?k b?t?n d?nyal?k nimetleri teper ve ?l?nceye kadar bu b?y?k zat?n saf?nda Allah'a ibadet etmeye karar verir.
maynax men
ALLAH hepimize kendimde dahil olmak üzere akıl fikir versin akıllıyız belki cok akıllı ama hep başka taraflardayız doğru söze ne gerek saol kardeş paylaştığın icin
Ara
kayıp_gölgeler
bende gerçek yaşanmış bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum...

Abimin bir arkadaşının babası hacı ve bir akşam bir meyhanenin önünden geçerken içeri girmiş ve içenlere şu soruyu sormuş;

"siz KABE'yi bu içki şişeleri ile yıkabilir misiniz"
içki içenler "olur mu hiç amca öyle şey" demişler..
sonra adam da onlara;
"peki yine ALLAH'ın verdiği bu bedeni neden içki şişesiyle yıkıyorsunuz evladım" demiş.
Sonra içki içen herkes meyhaneyi terk etmiş...

Allah razı olsun...
Ara
PaPaTYa_PReNSeS
[COLOR="Magenta"] yalan olmas?n Behruldana Hz. padi?ah olan Halife-i Re?it'e bi g?n sorar:
d?nyan?n hi? bir yerinde su yok sende ?ok susad?n sana bir bardak su versek o bir bardak suya kar??l?k taht?n? verir misin? oda veririm demi?.
Pekii su i?tikten sonra k???k abdestini yapmak istesen ama yapamasan
ona kar??l?k taht?n? veriri misin? veririm demi?.Bire be adam bir bardak su birdak ?i? kadar de?eri olmayan bu taht? ne diye beklersin???

bendepayla?mak istedim Smile
seninde g?zel payla??m?n i?in te?ekk?r ederim
[/COLOR]
Ara
kayıp_gölgeler
Smile çok güzelmiş teşekkürler...
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-28-2024, 01:38 PM