:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Genciliğe hitabe
Masal_yuzLu
GEN?L??E H?TABE
Bir gen?lik, bir gen?lik, bir gen?lik...
"Zaman bendedir ve mek?n bana emanettir!" ?uurunda bir gen?lik...
Devlet ve milletinin 7 as?rl?k hayat?nda d?rt devre...
Birincisi iki bu?uk as?r... A?k, vecd, fetih ve hakimiyet...
?kincisi ?? as?r... Kaba softa ve ham yobaz elinde sefalet ve hezimet...
???nc?s? bir as?r... Allah?n, Kur'an'?nda "belh?madal - hayvandan a?a??" dedi?i c?ce taklit?ilere ve bat? d?nyas?na esaret... Ya d?rd?nc?s? ?...
Son yar?m as?r!.. ??gal ordular?n?n bile yapamayaca?? bir cinayetle, madde pl?n?nda kurtar?ld?ktan sonra ruh pl?n?nda ebedi helake mahkumiyet...
??te tarihinde b?yle d?rt devre bulundu?unu g?ren... Bunlar?, y?kseltici a?k, s?r?nd?r?c? sat?h??l?k, ??r?t?c? taklit?ilik ve ?ld?r?c? k?f?r diye yaftalayan ve ?imdi, evet ?imdi...
Be?inci devrenin kap?s? ?n?nde nur infilak? yeni bir ?afak f??k?r???n? g?zleyen bir gen?lik...
G?kleri ??kertecek ve son moda kurba?a diliyle b?t?n "dikey"leri "yatay" hale getirecek bir ???l?k kopararak "mukaddes emaneti ne yapt?n?z?" diye meydan yerine ??kaca?? g?n? kollayan bir gen?lik...
Dininin, dilinin beyninin, ilminin, ?rz?n?n,evinin, kininin, kalbinin d?vac?s? bir gen?lik...
Halka de?il, Hakka inanan, meclisinin duvar?nda "Hakimiyet Hakk?nd?r" d?sturuna hasret ?eken, ger?ek ad?leti bu inan??ta bulan ve halis h?rriyeti Hakka k?lelikte bilen bir gen?lik...
Emek?iye "Benim sana ac?d???m ve seni korudu?um kadar sen kendine ac?yamaz, kendini koruyamazs?n.! Ama sen de, zul?m g?rd???n iddias?yla, kendi kendine hakk? ezmekte ve en zalim patronlardan daha zalim istismarc?lara yakan? kapt?rmakta ba?? bo? b?rak?lamazs?n!" diyecek...
Kapitaliste ise "Allah buyru?unu ve Resul emrini kalbinin ve kasan?n kap?s?na kaz?mad?k?a serbest nefes bile alamazs?n!" ihtar?n? edecek...K?k? ezelde ve dal? ebedde bir sistemin, a?k?na,vecdine, diyalekti?ine, esteti?ine, irfan?na, idr?kine sahip bir gen?lik...
Bir bu?uk as?rd?r t?rl? buhranlar i?inde yan?p kavrulan ve bunca ke?fine ra?men ba??n? yarasalar gibi ta?tan ta?a ?alarak kurtulu?unu arayan bat? adam?n?n bulamad???, T?rk'?n de yine bir bu?uk as?rd?r i?te bu hasta bat? adam?nda buldu?unu sand??? ?eyi, o m?barek olu? s?rr?n?, her sistem ve mezhebe ortada ne kadar illet varsa devas?n?n ve ne kadar cennet hay?li varsa hakikatinin,?sl?mda oldu?unu g?sterecek ve bu tav?rla yurduna, ?sl?m ?lemine ve b?t??? insanl??a model te?kil edecek bir gen?lik...
"Kim var?" diye seslenilince, sa??na ve soluna bakmadan fert fert "ben var?m!" cevab?n? verici, her ferdi "benim olmad???m yerde kimse yoktur!" fikrini besleyici bir d?va ahlak?na kaynak bir gen?lik...
Can ta??ma liyakatini, canlar?n can? u?runda can vermeyi cana minnetsayacak kadar g?z? kara ve o nispette usule, stratejiye uygun bir gen?lik...
B?y?k bir tasavvuf adam?n?n benzeti?iyle zifiri karanl?kta, ak s?t?n i?indeki ak k?l? farkedecek kadar g?z? keskin; ve ger?ek kahramanl?k m?deniyle sahtesini ay?rdetmekte kuyumcu ustas? bir gen?lik...
Bug?n komik ?niversitesi, hokkabaz profes?r?, yalanc? ders kitab?, demagog politikac?s?,??kartma k???d? ?ehri, muzahrafat kanal? soka??, takma di? fabrikas?, fuhu? alb?m? gazetesi,m?min zindan? m?bedi, temeli y?k?k ailesi, has?l? kendisini yeti?tirecek b?t?n cemiyet m?esseselerinden alda?? zehirli tesiri ?zerinden atabilecek, kendi ?z talim ve terbiyesine memur vas?talara kadar nefsini koruyabilecek, destanl?k bir meydan sava?? i?inde ve bu sava?? mutlaka kazanmakla vazifeli bir gen?lik...
Annesi, babas?, ninesi ve dedesi de i?inde olsa, gelmi? ve ge?mi? b?t?n eski m?min nesillerden hi?birini be?enmeyecek, onlara "siz g?ne?i ceplerinizde kaybetmi? marka m?sl?manlar?s?n?z !Ger?ek m?sl?man olsayd?n?z bu hallerden hi?biri ba??m?za gelmezdi!" diyecek ve ger?ek m?sl?manl???n "nas?l" ?n? ve "ne id???" n? her haliyle g?sterecek bir gen?lik...
Tek c?mleyle, Allah?n, k?inat? y?z? suyu ,h?rmetine yaratt??? Sevgilisinin fez?y? b?t?n y?ld?zlariyle manto gibi saran mukaddes ete?ine tutunacak, ve O'ndan ba?ka hi?bir tutamak,dayanak, s???nak tan?mayacak ve O'nun d??man lar?n? ancak kubur farelerine l?y?k bir muameleye t?bi tutacak bir gen?lik...
??te bu gen?li?i, bu gen?li?in ilk filizlerini kar??mda g?r?yorum.?ekillenmesi,billurla?mas? i?in 30 k?sur y?ld?r, devrimbazl?k kodamanlar?n viski ?ekti?i kam?? borularla kalemime ci?er?mden kan ?ekerek y?rt?nd???m, paraland???m ve zindanlarda s?r?nd???m bu gen?lik kar??s?nda, uykusuz, susuz, ekmeksiz, ba??m? secdeye m?hlay?p bir ?m?r Allaha hamd etme makam?nday?m. Gen? adam! Bundan b?yle senden bekledi?im ?udur: Tabutumu ?z ellerinle musalla ta??na koyarken, Anadolu k?tas? b?y?kl???ndeki d?va ta??n? da gedi?ine koymay? unutma ve bunu tek vasiyetim bil!
Allah?n sel?m? ?zerine oIsun...
Surda bir gedik a?t?k; mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe r?zg?r, art?k ne yandan esersen es!..
Necip Faz?l
Ara
maynax men
Masal_yüzLü Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es!..

Necip Fazıl

arkadaşlar en bayıldığım yer burası her zaman ne güzelde söylemiş
Ara
Masal_yuzLu
bende orayı seviyorum.

Bu yazının mp3 sesli olanı varsa.
Necip F.K sesinden
bana yollarsa minetar kalırım.
hitebenin seslisinide eklmek istiyorum

Sevgiler.
Ara

Hızlı Menü: