:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Güneş Yanığında İlk Yardım
ÐŽeşaren
Güneş Yanığında İlk Yardım

Tatilin keyfini çıkarmaya çalışırken, tedbirsizliğiniz dikkatsizliğiniz size günlerinizi zehir edebilir. Ama karşılaşttğınız sorunlardan. da kısa zamanda kurtulabilirsiniz…
Güneş banyosu yapmak isteyenlere televizyondan,. radyodan, gazetelerden ve dergilerden öğütler veriliyor… «Aman» diyorlar, «güneşte fazla kalmayın Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumaya bakın. Tunç gibi bir tene sahip olacagim diye, sağlığınızı tehlikeye atmayın!..»
Bizler de bu öğütleri dikkatle’ dinlemesine dinliyoruz da, iş uygulamaya gelince, akan sular duruyor. Uyarıları, öğütleri kulak arkası edip, bildiğimizi okuyoruz…
Elbette sonra da .bu dikkatsizliğimizin, umursamazlığımızın cezasını fazlasıyla çekiyoruz. Şu veya bu nedenle güneş banyosunun dozunu kaçırınca, bu kez de vücudumuzdaki yanıklar, tatili bize zehir ediyor…
Böyle durumlarda ne yapmalı?
İşte size bu soruyu yanıtlamaya çalışalım
Güneş yanıklarına karşı alınacak ilk önlem, böyle durumlarda neler yapmamak gerektiğini saptamaktır. Cildinizin güneşten yanan kısımlarına asla krem yada losyon sürmeyin.Bunlar geçici bir süre için acımızı hafifletebilir, ama dikkat edilmezse, krem ve losyonlar, ciltteki yanık yaralarının daha büyümesine yol açar.
ISLAK VÜCUTLAR
Yanık cildin sızısını gidermenin en kestirme yolu, vücudu soğuk suya batırılmış bir süngerle ıslatmaktır. Süngeri derinize fazla dağdirmeden, vücudunuzu ıslatmaya bakın. Yanık deriyi sakın ovuşturmayın, cildiniz su toplamışsa, bu kısımlara sert bir cisim değdirmemeye özen gösterin.
Su dolu kabarcıklar patlatılırsa çeşitli mikroplar yarayı etkiler, başınıza büyük işler açılabilir.
Güneş banyosundan sonra giyeceğiniz elbisenin hafifçe ıslatılmış olması da, güneş yanığına karşı etkin bir önlem olacaktır…
Güneş altında uzun süre kalan bir kimse, baş ağrısı, mide bulantısı ve göz kararması gibi belirtilerden yakınıyorsa, hastayı hemen soğuk su dolu banyoya sokun. Banyodan sonra loş bir odada yatırın.
Limonlu soğuk su ya da tuzlu ayran içirin. Hastanın saatte bir su ya da limonata veya benzeri soğuk içecekler içmesine dikkat etmelisiniz.
Gece rahat uyumaşmı sağlamak için de, ağrı kesici bir ilâç, özellikle aspirin türünden bir ilaç vermek yararlı olacaktır….
Vücuttaki yanıklar iyice geçinceye kadar hastanın güneşe çtkmasma kesinlikle izin vermeyeceksiniz
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İLK YARDIM (Herkes Bilmeli) KoRSaN 11 891 04-11-2022, Saat: 09:52 PM
Son Yorum: wildfang
  Yoğurt, güneş yanığında ne kadar etkili! MaSaL 0 419 01-17-2011, Saat: 11:27 PM
Son Yorum: MaSaL
  Güneş Gözlükleri ve Koruyucu Camların Özellikleri _AL0n3_ 0 363 06-26-2009, Saat: 12:55 AM
Son Yorum: _AL0n3_
  yardım edin.. jackal beyi 13 1,197 10-19-2007, Saat: 09:56 PM
Son Yorum: jackal beyi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
  Tarih: 05-09-2024, 10:06 AM