:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bel spazmının nedenleri ve tedavisi
Hasretiim
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç, bel ağrısının, bel fıtığının yanı sıra kireçlenme, romatizma, mikrobik hastalıklar, tüberküloz, tümörler, jinekolojik gastroenterolojik ve ürolojik gibi birçok hastalığın da habercisi olabileceğini söyledi. Güleç, toplumun yüzde 80'inin hayatı boyunca en az bir defa şiddetli bel ağrısından şikayet ettiğini belirtti. Tıpta 'Disc hernia' başlığı adı altında incelenen bu rahatsızlığın halk arasında bel fıtığı, siyatik, lumbalji, lumbago, bel kalması, bel spazmı gibi isimlerle bilindiğini ifade eden Güleç, stres, masa başında uzun süre çalışma, hareketsiz yaşam tarzı, ortopedik olmayan yataklarda yatma, dizler bükülmeden yere doğru eğilerek çalışma ya da ağır cisimler kaldırma nedeniyle bel fıtığının ortaya çıkabileceğine dikkati çekti. Güleç, ''Bel ağrısının nedeni çoğunlukla 'bel fıtığı' olmasına karşın birçok hastalığın da bel ağrısına yol açabileceği bilinmelidir. Bel fıtığında hastanın, çok şiddetli ağrı, adım dahi atamama, kas spazmı, ayaklarda uyuşma gibi şikayetleri oluşur'' dedi. Tedavinin esasını kesin yatak istirahatı ve hastanın eğitiminin teşkil ettiğine dikkati çeken Güleç, birtakım ilaçların sıcak uygulaması ve korselerin yararlı olduğunu, nadiren cerrahi tedaviye başvurulduğunu sözlerine ekledi
Ara
YasSmin
Nadiren mi ben kimden duysam illaki bi ameliya oldum dio :S

Teşekkürler buarada (:
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Dikkat Eksikliğinin Kısaca Nedenleri Nelerdir ? Hasretiim 1 426 04-10-2022, Saat: 01:16 PM
Son Yorum: wildfang
  Yaşlı Çiftler Önce Tüp Bebek Tedavisi Denemeli saglikyasam 0 626 05-30-2014, Saat: 11:55 AM
Son Yorum: saglikyasam
  Bunama türleri ve bunama nedenleri sıla 2 422 04-26-2011, Saat: 12:37 PM
Son Yorum: sıla
  Saçkıran bitkisel tedavisi Hasretiim 1 531 04-14-2011, Saat: 04:21 PM
Son Yorum: YasSmin
  Topuk dikeni tedavisi MaSaL 0 379 02-15-2011, Saat: 09:43 PM
Son Yorum: MaSaL

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-19-2024, 09:07 PM