:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yanlış Anlaşılmak
Hasretiim
1852.jpg

Bazen birini doğru anlayıp, anlamadığımı bilemiyorum. O ne söylemek istiyor, ben ne anlıyorum diye düşünüyorum.

Doğru anlamak ve anlaşılmak, içinde gizliliğe yer olmayan bir olgu. Kendini açıkça ortaya koymadan, demek istediğini anlatmak mümkün olmuyor bazen. Belki, içimizde hissettiğimiz her şeyi ortaya koymanın bizi incitme riski var, ama fırsatları kaçırmamanın bir yolu da riske girmek değil mi? Ya da açık olursanız en azından karşınızdakini yanlış yorumlamazsınız.

Yıllar önce, daha talebeyken bir arkadaşımın yeğeni, kendisine yakınlık gösteren, çok beğendiği bir erkek arkadaşının, kendisiyle ilgili ne düşündüğünü bilememiş ve fazla vakit geçirmeden, ona kendisini beğendiğini açıklamıştı. O genç çocuğun düşüncesi bu yönde değildi ama en azından kız, bu konuda kafa yormaktan kurtulmuştu.

Sevgi, hakkında en fazla fikir üretilen, olup olmadığı sık sık test edilen ve en kolay yanlış anlaşılan duygu sanırım.

smiley.gif
Ama sadece sevgi de değil, dostluklar da ve arkadaşlıklarda da yanlış anlaşılmalar kolayca yer buluyor. Bunun bir nedeni de, insanların birbirlerini gerektiğince dinlememeleri. Ya da her yöne çekilebilecek sözler sarfetmeleri. Bu tür sözler duyduğunuzda, içinizde kırıklık hissettiğiniz için çoğu kez konunun üzerine gidemiyorsunuz. Belki de o anda üzerine gitseniz, daha tatsız bir konuşma yaşamaktan çekiniyorsunuz. Böylece yanlış anlaşma, olduğu yerde çözülmeden kalıyor ve konuyu tekrar açmaktan kaçınırsanız, yıllar sonra bile içinizde bir kırıklık taşıyabiliyorsunuz.

Doğrusu nedir, ben de bilemiyorum. Ama yukarıda anlattığım örnekte olduğu gibi, kırılma riskini göze alıp, karşınızdakinin ne söylediğini açıkça sorgulamakla, belki de tamamen yanlış anladığınız bir konuyu açıklığa kavuşturabilirsiniz. Bu da daha gerçek dostlukların yolunu açar.

Biraz özen, fazlaca iyi dinleme, gerektiğinde sorgulama ve konuyu konuşulurken doğru anlamaya çalışma, yanlış anlaşmaların yolunu kapar ve dostlukları uzun ömürlü kılabilir. smiley.gif

Kadın-erkek ilişkilerinde, ilişkinin hassasiyeti nedeniyle, çok daha fazla yanlış anlaşma oluyor. Bir sevgiyi var etmek hiç kolay değil. Onu kaybetmek yerine, söylenmemiş sözleri söylemek, içimizdekini ortaya koymak ve böylece sevginin devamlılığını sağlamak daha kolay olmaz mı.

alıntı
Ara
YasSmin
Bir sevgiyi var etmek hiç kolay değil. Onu kaybetmek yerine, söylenmemiş sözleri söylemek, içimizdekini ortaya koymak ve böylece sevginin devamlılığını sağlamak daha kolay olmaz mı.

Kimileri açık sözlülük kimileri patavatsızlık diyor daha bunları ayıramıyor birbirinden. Ama açıksözlü olduğun ve eleştri kabul edebildiğin sürece bence anlaşamayacağı kisme yoktur insanın...

Ara
history
Alıntı yapmaksızın harika bir yazı,,,çok teşekkürler.
Ara
ZencefiL
çok güzell
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-06-2024, 08:18 PM