:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çocuklarda Uyumsuzluk
Hasretiim
Çocuğun doğuştan getirdiği özellikleri ve çevresel etmenler uyumlu içinde olması için
önemlidir. Uyumvirgs.gif başarıyıvirgs.gif hayattan zevk almayıvirgs.gif problem çözebilme yeteneğinivirgs.gif doğru karar
verme gücünü artırmaktadır. İşte bu olumlu sonuçlara ulaşabilmek için çocuğun yaşadığı
uyumsuzluk nedenleri araştırılıpvirgs.gif kontrol altına alınmalıdır. Uyumsuzluk nedenlerini
açıklamadaki problemlerden birivirgs.gif insan davranışlarının tek bir nedeninin olmamasıdır.
Örneğin; saldırgan davranışlar gösteren bir çocuğun bu davranışının nedenivirgs.gif arkadaşları ile
yaşadığı olumsuz yaşantılar ya da daha önce temel ihtiyaçlarının zamanında karşılanmaması
olabilir.
Bazen de uyumsuz davranış olarak açıklanmayacak bir davranış çevrenin olumsuz
yaklaşımı sonucu uyumsuz davranış olarak yerleşebilir. Örneğin; ergenlik çağındaki bir
gencin kendini kanıtlamakvirgs.gif var olduğunu göstermek için yaptığı çabalarla alay edilmesi
uyum problemlerine neden olabilmektedir.

Uyumsuz davranışların ortaya çıkmasına sebep olan etmenler şunlardır.

Kalıtım
Bedensel nedenler ve hastalıklar
Temel ihtiyaçların karşılanmaması
Çevre ve sosyo-ekonomik nedenler
Yanlış Eğitim

Kalıtım
Anne babadan genler yoluyla çocuğa geçen özelliklere kalıtım denir.Altını ıslatmavirgs.gif
inatçılık gibi problemler bireye kalıtsal olarak geçebilir. Fakat olumlu çevre koşulları ve
eğitim yolu ile bu gibi olumsuzluklar ortadan kalkabilmektedir.

Bedensel Nedenler
Bedensel nedenlervirgs.gif uyumsuz davranışlar sergilenmesinde etkilidir.Görmevirgs.gif işitme
bozukluğuvirgs.gifyürüme problemlerivirgs.gifruhsal bozukluklarvirgs.gifiç salgı bezi bozuklukları süreğen
hastalıklarvirgs.gif kazalar ve şoklarvirgs.gif şaşılıkvirgs.gif kamburlukvirgs.gif aşırı şişmanlık bedensel uyumsuzluk
nedenleridir. Bedensel engelli çocuk bir yandan kendi içinde bedeninin diğer çocuklardan
farklı olmasından kaynaklanan üzüntü ve uyumsuzluğu yaşarken diğer yandan da çevrenin
bedensel özrüne karşı olumsuz bakış açısı nedeniyle uyumsuzluk yaşar.Çevredekilerce
olumsuz karşılanmak uyumsuzluklarının asıl nedenidir.
Ailenin tavır ve tutumlarıvirgs.gif çocukların kendilerini olduğu gibi kabul edip uyum
sağlamasında çok önemlidir.

Temel İhtiyaçların Doyurulmaması
Her insanın hayatını devam ettirmesivirgs.gif sağlıklı ve mutlu olabilmesi için önemli
ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların en azından asgari düzeyde doyurulması şarttır. Bu
ihtiyaçlar iki gruba ayrılır.
-Fiziksel Temel İhtiyaçlar
Bireyin büyüyüp gelişebilmesi için zamanında ve yeterli karşılanması zorunlu
ihtiyaçlardır. Solunumvirgs.gif yemek yemevirgs.gif boşaltımvirgs.gif barınmavirgs.gif sıcak ve soğuktan korunmavirgs.gif vb.
Bu ihtiyaçların zamanında ve yeterli karşılanması çocukta güven duygusunu geliştirir.
Beslenme saati gecikmişvirgs.gif uykusunu alamamış çocuk huzursuzvirgs.gif öfkeli ve saldırgan olur.
-Psiko-Sosyal İhtiyaçlar
Bireyin ruh sağlığının yerinde olmasıvirgs.gif diğer insanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilmesi
için psiko-sosyal ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Sevme-sevilmevirgs.gif başarılı olmavirgs.gif kabul
görmevirgs.gif bir gruba dahil olma gibi ihtiyaçlar psiko-sosyal ihtiyaçlardandır ve bireyin kendisini
iyi hissetmesi için önemlidir.
Gerek fiziksel ihtiyaçlarvirgs.gif gerekse psiko-sosyal ihtiyaçlar zamanında ve yeterli
karşılanmadığında bireyde olumsuz davranışlar görülebilir.

Çevre ve Sosyo-Ekonomik Nedenler
Sosyal bir varlık olan bireyvirgs.gif doğduğu günden itibaren öncelikle ailesinden ve yakın
çevresinden daha sonra da komşularıvirgs.gif arkadaşları gibi değişik gruplardan etkilenerek büyür.
Bireyin dahil olduğu grubun davranışları uyumsuz davranışlar sergiliyorsa birey de bunun
etkisi altında kalır.
Yine ailenin ekonomik durumu çocuğun temel ihtiyaçlarını bile zor karşılayacak
durumda isevirgs.gif bu durum çocukta güvensizliğe ve uyum problemlerine yol açabilir.
Okul ise çocuk için önemli başka bir çevredir. Bireysel farklılıklarvirgs.gif gerekli rehberlikvirgs.gif
öğretmenlerin ve yöneticilerin tutumu çocuğun uyum başarısında önemlidir

Yanlış Eğitim
Eğitimvirgs.gif bireyin istenilenvirgs.gif olumlu davranışlar kazanmasını amaçlar. Yanlış eğitim isevirgs.gif
çocuklarda uyumsuz davranışların oluşmasında önemli rol oynar. Çocuğun gelişimsel
özelliklerini bilmeyenvirgs.gif bireysel farklılıkları görmezden gelenvirgs.gif baskılıvirgs.gif otoriter ya da tutarsız
davranışlar gösteren anne-baba tutumları çocuklarda geçici olabilecek olumsuz davranışları
pekiştirir ve yerleşmesine yol açar. Tüm sorumluluğun anne-babada olduğu aile ortamında
yetişen çocuklarvirgs.gif çoğunlukla ev dışına çıktıklarında bocalarvirgs.gif ne yapacaklarını bilmezler.
Çocuklara uygun eğitim olanakları sunularak önce kendisinivirgs.gif sonra çevresini
tanımasına yardımcı olunmalıdır.

Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çocuklarda Hayır Dönemi MaSaL 0 366 09-14-2011, Saat: 05:34 PM
Son Yorum: MaSaL
  Çocuklarda İnatlaşma MaSaL 0 387 09-14-2011, Saat: 05:21 PM
  TV obez çocuklarda tansiyon riskini artırıyor MaSaL 1 430 06-15-2011, Saat: 10:42 PM
Son Yorum: YasSmin
  Çocuklarda Kistik Fibrozis MaSaL 0 402 04-27-2011, Saat: 03:15 PM
  Çocuklarda Özgüven Gelişimi MaSaL 0 433 04-23-2011, Saat: 11:49 PM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-13-2024, 07:16 PM