:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eşduyum Ve Empati (Ömer Faruk Kuzu'Kaleminden)
MaSaL
Empati beyinde belli bir bölgeyle ilintilidir.Ve bu bölgelerin hasar görmesinde,o kişilerin davranış şekillerinde büyük ölçüde hasar gördüğü gözükmektedir.İnsanları anlama veya kendini başkalarının yerine koyma gibi şeyleri betimleyen empati,insanlar için�olmazsa olmaz�niteliktedir.Kendi kendini anlamak,ancak başkalarının kendine verdiği tepki ile anlaşılabilir.Verilen tepkilerden de anlaşılıyor ki,karşımızda da bizim gibi düşünen,algılayan biri var.Karşımızdakini anlamakta kendi kendimizi anlamaya çalışıyoruz.Daha da önemlisi etken halde kendi kendimizi anlaşılmak için,kitap yazarak,resim çizerek,bilim yaparak dışa vurmaya çalışıyoruz.Aldığımız tepkilerden de kendi pozisyonumuzu tespit etmeye çalışıyoruz.
CANSIZ VARLIKLARDA EMPATİ KURABİLİR Mİ?
Atomları araştırırken ne kadar empatiden bahsetmek doğru olur bilemiyorum ama yinede hayal gücünün olması için kendi kendimizi incelediğimiz objenin yerine koymamız gerekiyor,diye düşünüyorum.Bu da empatiden başka ne olabilir ki?
KARŞI TARAFIN BEYNİNE HÜKMEDİN
Çok basit olarak açıklamak gerekirse empati,kişinin kendisini başkasının yerine koyarak,o insanın duygu ve düşüncelerini hissetmesi durumudur.Genelde de karşısındakine �hak vermesi�ile sonuçlanır.Çünkü karşısındaki insanın değer yargılarını ve bakış açısını ele alır ve artık bu verilere göre düşünmeye başlar.Ama biz genelde tersini yapar ve�ben senin yerinde olsaydım,şöyle şöyle yapardım�deriz.Hayır aslında siz yine kendinizin yapacağı şeyi yapardınız.Karşınızdaki olsaydınız da yine karşınızdakinin yaptıklarının aynısını yapardınız.Bu şekilde davranarak karşı tarafta kötü bir izlenim bırakmakla kalmaz,akıllarda çok fazla soru işareti bırakırsınız.Sırlar dünyasında yaşamıyoruz�

Ömer Faruk Kuzu
(29-Nisan-2010-Perşembe)
history
Empati çok insani bir duygu,çok önemserim.Güzel bi analiz içeren yazıydı,paylaştığın için teşekkürler arkadaşım
Ara
omerfaruk41
teşekkrler MAsal..
Ara
MaSaL
omerfaruk41 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:teşekkrler MAsal..

Rica ederim sizinde kaleminize sağlık büyük bi keyifle okudum yazılarınızı .....
omerfaruk41
MaSaL Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Rica ederim sizinde kaleminize sağlık büyük bi keyifle okudum yazılarınızı .....

yazımı hangi siteden gördünde paylaştın MASAL mrk ettim =) bide ismini rica etsem
Ara
MaSaL
Şu an hatırlamıyorum Smile
MaSaL
omerfaruk41 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:yazımı hangi siteden gördünde paylaştın MASAL mrk ettim =) bide ismini rica etsem

Şu an hatırlamıyorum ismime gelincede masal derler bana burda sizde öle hitap edinSmile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eski Sevgiliden Arkadaş Olmaz İstisnalar Hariç (Ömer Faruk Kuzu'Kaleminden) MaSaL 2 430 10-12-2010, Saat: 02:36 PM
Son Yorum: omerfaruk41

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-05-2024, 04:35 PM