:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Kılıbık" değil; "Kalbi Ilık"
Hasretiim
"Kılıbık" değil; "Kalbi Ilık"

İki arkadaş cami avlusunda oturmuş konuşuyorlardınokta.gif Arkadaşlardan birisi ‘Bu akşam arkadaşlarla maç izlemeye gideceğiz, sen de gelir misin?’ diye sordunokta.gif Soruyu soranın durumuna bakılırsa arkadaşının sevinç içerisinde ‘evet’ diyerek onaylamasını bekliyordunokta.gif Ama beklenen olmadınokta.gif

Arkadaşının yüzüne ciddi bir yüz ifadesiyle bakan genç, “Hayır maça gelememnokta.gif Biliyorsun ben evlendim, artık gözü yolda olan ve sürekli evde bekleyen bir eşim varnokta.gif Bundan böyle hayatıma daha dikkat etmeliyimnokta.gif” dedinokta.gif Bu ifadeyi duyan arkadaşı önce hayretle baktı arkadaşının yüzüne, ardından alaylı bir tavırla “Vay, vay, vay kılıbık kardeşim, yüreği sevgi dolu pek muhterem ev erkeği, bakıyorum da ilk haftada boyunun ölçüsünü almışlarnokta.gif Nedir bu evdekileri ihmal etmemeliyim, artık maça gelmeyeceğim lafları?” diyerek yeni evli genç arkadaşını ayıpladınokta.gif

Yeni evli genç tam ağzını açmış arkadaşına bir cevap verecekti ki yan taraflarında oturan nur yüzlü bir dedenin konuşmasıyla başını o tarafa çevirdinokta.gif O zamana kadar olanları göz ucuyla takip eden dede söze karıştınokta.gif “Gençler kusura bakmayın az önce konuştuklarınıza kulak misafiri oldumnokta.gif Ve bu misafirlik beni yıllar öncesine götürdünokta.gif Şimdi müsaadenizle size o gün başımdan geçen ve bugün sizin sayenizde hatırladığım olayı anlatmak istiyorumnokta.gif” diyerek başladı anlatmayanokta.gif

“Yeni evlenmiştim, mahalleden çok sevdiğimiz arkadaşlar bir program yapmış, birlikte eğlenmek istemişlerdinokta.gif Tabii beni de çağırmışlardınokta.gif Durumu eşime anlatarak gittim; ama akşam olmak üzereyken geri döneceğime dair söz verdimnokta.gif Kalkmak üzere hareket edince durumu arkadaşlarıma izah etmeye çalıştım ama hepsi birden anlaşmışlar gibi az önce arkadaşının sana ‘maça gelmiyorum’ dediğin için söylediği şeyleri söyledilernokta.gif Kimisi kılıbık, kimisi korkak kimisi ‘daha önce böyle değildin, evlendin böyle oldun’ tarzında şeyler söyledilernokta.gif Anlayacağınız zor durumdaydımnokta.gif Ya eve gidip akşamı eşimle geçirmeyi tercih ederek korkak ve kılıbık olacak, ya da arkadaşlarımla kalarak onların baskısıyla güya kazak erkek olduğumu ispatlayacaktımnokta.gif Her şeyi göze alarak oradan ayrılmaya karar verdimnokta.gif Yolda gelirken evimize çok yakın olan caminin hocasıyla karşılaştımnokta.gif

Durumu ona açmaya karar verdimnokta.gif Söylediği “Sen kılıbık değil, kalbi ılıksınnokta.gif” ifadesi o kadar hoşuma gitti ki, o günden bugüne ismim hep kalbi ılık olarak kaldınokta.gif Bu yüzden ben bunca hayatım boyunca evde asıp kesen, sövüp döven, bağırıp çağıran, kırıp dökenlerle değil, kalbi ılıklarla oturup kalkarımnokta.gif Öylelerinin aslında erkeklik dedikleri onları pohpohlayan nefislerinden başkası değilnokta.gif Hznokta.gif Peygamber gerçek pehlivanı bize bakın nasıl anlatıyor: “Gerçek pehlivan öfkelendiği zaman nefsine hakim olabilen kimsedirnokta.gif” (Müslim, Birr, 106)

Sonra beni bir kenara çekerek konu ile ilgili Hznokta.gif Peygamber’in söylediği birkaç hadisi de ekleyerek şu kalbi ılığı evde bekleyen eşinin yanına gönderdinokta.gif

Biz bazen yabancıya bir melek gibi davranır, yüzüne güleriz de eve geldiğimizde bizden sevgi bekleyen ev halkına karşı ifrit kesiliriznokta.gif Yabancı insan ne yapsın senin güzel ahlakınınokta.gif Evet, elbette ki ona da güzel davranılmalı; ama, güzel davranış, yani güzel ahlak ilk başta hayatı birlikte yaşadıklarımıza lazım değil mi?

Bir başka yerde de yine en hayırlıdan bahseden ALLAH Resulü usvetül hasene olarak kendisini de örnek göstererek bize olmamız gereken hali anlatıyornokta.gif Hznokta.gif Aişe anlatıyor: “Hznokta.gif Peygamber (sas) buyurdular ki: “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı hayırlı olandırnokta.gif Ben aileme karşı hepinizden daha hayırlıyımnokta.gifnokta.gifnokta.gif” O gün bana korkak diyen ve kılıbık olmakla eleştiren arkadaşlarımın birçoğu ya eşinden ayrıldı ya da zehir zemberek bir aile hayatları oldunokta.gif Oysa ALLAH Resulü’nün sözlerini hayatıma düstur edindiğim için evim çoluk çocukların oynaştığı bir cennet köşesine döndünokta.gif Varsın bana korkak desinlernokta.gif Ben Rabbimin ne dediğine kulak verir, her zaman kalbi ılıklardan olmayı tercih ederimnokta.gif” Hakkınızı helal edinnokta.gif

Dedenin bu anlattıklarından sonra kendisini maça davet eden arkadaşının yüzüne anlamlı anlamlı bakan genç “Sen istersen bana kılıbık demeye devam etnokta.gif Ben maça gelmeyerek evde dört gözle beni bekleyen eşimin yanına giderek “Kalbi ılık”lardan olmaya kararlıyımnokta.gif” diyerek ayrıldınokta.gif Dede, gencin arkasından gülerek bakıyordunokta.gifnokta.gifnokta.gif __________________
Ara
MaNeSiA
resimlerrrrrrrrrrrrrrrr
Ara
soyle
cidden bu resimler ne boyle ya
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ayağını Değil Başını Koy BiRiciGim 0 548 03-19-2008, Saat: 10:32 PM
Son Yorum: BiRiciGim
  namaz kılmamak bir kötülük değil bin kötülüktür TutkuM 34 1,859 08-19-2007, Saat: 02:39 PM
Son Yorum: TutkuM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 03-28-2024, 02:13 PM