:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Insani Aldatan Dört Kelime
Hasretiim
İnsanı aldatan dört kelime

--------------------------------------------------------------------------------

Mevlâna der ki: ?Vakit keskin kılıç gibidirvirgs.gif ömrü kesiyor; O seni kesmeden evvel sen onu kes!.. Kalbî zikre devam et!.. Dilin kapılarını kapat!.. Kalbin zikirle konuşsunvirgs.gif dilin hikmetle sussun.. Huzur buluncaya kadar öyle olvirgs.gif üstün zekâ sükut etmektedir. Az yevirgs.gif az konuşvirgs.gif az uyu.. Ameli bırakmak ne kötü bir hal.. ?İleride amel edeceğim? demek ondan daha beter bir haldir.? İbn-u Atâullah İskenderî?den naklen Ebu Muhammed Eş-Şa?ranî: ?Tüm insanlar dört kelime ile aldanmıştır:

EÄžER Birisivirgs.gif eğer zengin olsaydım ibadet ederdim dervirgs.gif Diğerivirgs.gif eğer fakir olsaydım ibadet ederdim dervirgs.gif Öbürüvirgs.gif eğer genç olsaydım ibadet ederdim dervirgs.gif Başkasıvirgs.gif eğer ihtiyar olsam ibadet edeceğim der. İşte dilin bir fenalığı budur.

NEDEN İlim oku! Neden okuyayım? Sus! Neden susayım? Konuş! Neden konuşayım? Nedenle beden tembel olurvirgs.gif nedeni bırak!

NASIL İbadet et! Nasıl edeceğim? Çalış! Nasıl çalışacağım?.

KEŞKE Keşke ben zengin olsaydımvirgs.gif hacca giderdim.. Keşke ölseydimvirgs.gif suç işlemeseydim.. Bunlar hep dil illetidir.. İstikamet yolundan insanı çeviren sebeplerdir. Bunların tedavisi iki edebledir:

1-Ahireti dünyadan daha fazla tercih etmeklevirgs.gif tembellik zincirlerini koparmak ve kalbî zikretmekvirgs.gif

2-İşi zamanında yapmakvirgs.gif ertelememektir..

vv.gif
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ve Namaz insanı terkeder.... yagmuryurekl!m 3 430 04-10-2022, Saat: 12:43 AM
Son Yorum: wildfang
  Kelime-i Şehadet getirelim Hasretiim 1 321 02-23-2011, Saat: 11:52 AM
Son Yorum: PCKoPaT
  Namaz insanı nasıl koruma altına alır? MaSaL 0 448 02-18-2011, Saat: 12:32 AM
Son Yorum: MaSaL
  Kuran okumak insanı neden rahatlatır? acemhe 0 487 05-02-2010, Saat: 08:43 PM
Son Yorum: acemhe
  Kalbin ayarı kaçarsa Namaz insanı terk eder .. ÐŽeşaren 2 454 05-08-2008, Saat: 04:46 PM
Son Yorum: HÜDANUR

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-28-2024, 11:13 PM