:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bazı Erkeklere Neden Ayı Denir
MaSaL
Bazı erkeklere neden ayı denir

Şimdi insan ile hayvanı neden karşılaştırıyorsun diye bana bağırmayın çünkü biz insanlar birbirimize sıfat takarken "ayı eşek yılan civciv kuşum" gibi kelimeler kullanıyoruz. İlla ki benzeyen bir şeyler vardır!

Analık sonsuz sevgi kaynağı ve fedakârlıklar sevinci olarak gösterilirken baba sevgisinin hep kısır ve limitli olduğundan yakınırız. Çocuk hastadır başında annesi ziyan olur düşer dizi kanar "anneee" diye ağlar veli toplantısına anne gider gıdasını alıp almadığından anne tedirgindir...

Gerçi 47 yıllık ahir ömrümde bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar çocuğuna düşkün ve ilgili erkekler de gördüm ama düşkün anaların sayısının yanında bu rakam devede kulaktı!

Bu köşe okurun söylediklerini de duyan köşe ya şimdi duydum bazılarınız okurken "e babanın eve aş taşımaktan hali mi kalıyor ilgilenmeye" dedi. Yok benim işaret etmek istediğim bu ilgilenme konusundan çok sorumluluk duyma sahiplenme ve vicdan konusu.

Mesela çocuğu emziren baba olsaydı büyük ihtimalle çocuk bir yaşına gelmeden açlıktan ölürdü. Her 3 saatte bir kalk emzir altını temizle yat... Sonra yine kalk emzir temizle gazını çıkar yine yat. Gördüğü her şeye takılan bir yaratığa sürekli açıklama yap öğret yıka koru sev... Tanrı kadınların genetik koduna o şefkati koymasaydı iş erkeklere kalsaydı dünya nüfusu şu an tesadüfen yaşayanlar sayesinde on milyon kişi civarında olurdu.

Kabaca babanın görevi anneyi hamile bırakmaktan ve yaşamı idame ettirecek nafakayı teminden mi ibaret? (Bağırmayın yaa anlatacaklarım bitmedi) Şimdi insan ile hayvanı neden karşılaştırıyorsun diye bana bağırmayın çünkü biz insanlar birbirimize sıfat takarken "ayı" "eşek" "yılan" "civciv" "kuşum" gibi kelimeler kullanıyoruz... İlla ki benzeyen bir şeyler vardır! (Samurların eşlerine bir ömür sadık olduklarını bilince insana benzemek daha mı kötü diye düşünmüyor da değilim!)

Erkek samurlar da çocuklarını sırtlarında taşıyor anneyle işi paylaşıyor. Hayvanlar dünyasında erkeğin temel dürtüsü türünü devam ettirmek için mümkün olduğunca fazla dişiyle çiftleşmek olmasına rağmen bakın bazı "baba" hayvanlar çocukları için neler yapıyor. (Bir de "hayvan" babalar var onlardan sonra bahsedeceğim... Bağırmayın!) Şefkat dolu erkek kurtlar eş ve yavrularını beslemek için ava çıkmanın yanı sıra yavru kurtların hem eğitimini üstleniyor hem avlanmalarını ve grup içinde hangi kurallara uymaları gerektiğini öğretiyor. Kuluçkaya yatan bir çok erkek kuş türü var...

Erkek penguenler yavrularını günlerce soğuktan korumak için üstlerinde bekliyor. (Durun daha sözüm bitmedi dinleyin hemen itiraz etmeden kardeşim) Erkek deniz atları yavruları annede geliştikten sonra eşinden alıyor ve doğumu erkek yapıyor...

Erkek aslanların yavru aslanları öldürdüğünü öğrenince çok şaşırdım! Erkek aslanlar başka erkek aslanların erkek yavrularını öldürüyorlarmış! Çünkü dişilerin 18 ay boyunca (yavrularını emzirdikleri dönemde) başka bir erkek aslanla çiftleşmemesi gerek! Erkek aslanlar çevredeki erkek yavruları öldürerek (erkek nüfusu azaltıp) tek bir dişiyle çiftleşmelerini garanti altına almak istiyor. (Biraz bencillik okunuyor burada ya hadi neyse!)

Gelelim sadede:
Hayvanlar dünyasının en hayırsız babası erkek ayılar. Doğumdan sonra yavrularını kesinlikle tanımıyor ve hatta bazıları yavrularını parçalıyormuş! Şimdi anlıyorum bazı evli erkeklere hayırsız davranışlarda bulunduğunda neden "ayı" lakabı takıldığını! öyle ya zürafa Hasan yahut gergedan Mahmut da diyebilirlerdi...

Bilim adamları hayvanlardaki anne ve baba davranışlarının kesinlikle genetik olduğunu söylüyorlar. Peki ya insanoğlunun adem olanının davranışlarındaki genetik nerede?

Yarın "erkek Fatma" deyimi nereden çıktı incelemeyeceğim söz! (Tamaam bağırmayın... Yazı bitti)

Alıntı...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kalmak ?c?n sebep yoksa. G?tmek ?c?n neden coktur... blue_belial 1 385 04-07-2022, Saat: 02:57 AM
Son Yorum: wildfang
  İnsan Telefon Defterini Temize Çekerken Bazı İsimleri Eski Defterinde Bırakır... acemhe 21 1,588 12-20-2010, Saat: 12:22 AM
Son Yorum: riukeen
  İlişkiler neden ölür? MaSaL 0 443 09-15-2010, Saat: 12:22 AM
Son Yorum: MaSaL
  Neden Duygusuz.com ? GhosT_ 12 1,174 12-20-2008, Saat: 12:49 PM
Son Yorum: beyzarda.38
  gökyüzü neden mavi görünür? TutkuM 6 644 08-30-2007, Saat: 10:06 PM
Son Yorum: TutkuM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-19-2024, 06:11 PM