:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türk halkı prezervatif kullanmayı öğrenemedi !
acemhe
#1
Prezervatif kullanım oranı inanması zor da olsa Türkiye'de sadece yüzde 8 !Cinsel hastalıklardan korunmanın en önemli yollarından biri olan prezervatif kullanım oranı Avrupa'da yüzde 70'lerdeyken ne yazık ki Türkiye'de bu oran yüzde 8'lerde kalıyor.
Sağlık açısından ciddi tehlikeleri olan cinsel hastalıkların hızla yayılmasını prezervatif kullanım oranına bağlamak mümkün. Türkiye'de prezervatif kullanımı ile ilgili bir araştırma yapan Safex Prezervatif'in yaptığı araştırma sonuçlarını Türkiye Distribütörü Harun Piltan açıkladı. Sonuçlar oldukça dikkat çekici.
Türkiye'de ve dünyada toplam prezervatif tüketimi ne kadar?
Güvenilir korunma yöntemlerinden biri olan prezervatifi bugün Türkiye'de 4virgul.gif5 milyon kişi tarafından düzenli olarak kullanılıyor. Haziran 2008 verilerine göre Türkiye’de 15 ila 45 yaş arasında 33.2 milyon potansiyel tüketici olduğu göz önüne alınırsa bu oran sadece yüzde12’ye denk düşüyor. Diğer yandan nüfusun yüzde 27’si ise hiçbir korunma yöntemine başvurmuyor. Prezervatif kullanıcılarının yüzde 67'si doğum kontrolvirgul.gif yüzde 32'si cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korunmavirgul.gif yüzde 24'ü AIDS'den korunma amaçlı kullanılıyor.

Prezervatifleri erkeklerin ve kadınların alma oranı nedir?
Ülkemizde prezervatif kullanımı yıl içerisinde aktif kullanıcılar tarafından 6–8 paket tüketilirken düzensiz kullanıcılar yılda ancak 1–2 paket prezervatif satın alıyor. Satılan prezervatiflerin yüzde 90’ı yine aktif kullanıcı kitlesi tarafından alınıyor. Prezervatif alımının yüzde 75'ini erkeklerinvirgul.gif yüzde 7'sini kadınlarınvirgul.gif yüzde 18'ini ise kadın ve erkek birlikte satın alıyor. Her geçen gün büyüyen pazarda bir tüketicinin ortalama prezervatif kullanımı ise 4 yıl ile sınırlı kalıyor. Türkiye’de bir tüketici ortalama 4 yıl sonra prezervatiften başka bir korunma yöntemine geçiş yapmaktadır. Bunun nedenini ilk cinsel deneyiminden 2 yıl sonra prezervatif kullanma alışkanlığı ve ayrıca kadınlarda 18virgul.gif erkeklerde 17 yaşına inen cinsel deneyim yaşı ve ortalama 4-5 yıl sonra gerçekleşen evliliklere bağlamak mümkün.

Türkiye'de prezervatif kullanıcılarının yaşları ve sosyo ekonomik durumları nasıl?
Türkiye’nin 2008 yılı itibariyle 4virgul.gif3 milyon potansiyel prezervatif kullanıcısı bulunuyor. Bu oranım 2009 yılında 4virgul.gif5 milyona ulaşacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’de 15-45 yaş arası potansiyel 33 milyon tüketici bulunmakta. Bu sayının ülkemizde yüzde12virgul.gif8’lik oranı düzenlivirgul.gif yüzde87virgul.gif2’lik oranı değişken ve düzensiz olarak prezervatif kullanmakta. Kullanıcılar tüketimin yıllık prezervatif tüketiminin yüzde doksana yakın oranını gerçekleştiren dilim içerisinde yer almakta.

En çok hangi şehirde en az hangi şehirde satılıyor?
İstanbul başta olmak üzere Ankaravirgul.gif İzmirvirgul.gif Antalyavirgul.gif Bursavirgul.gif Kocaelivirgul.gif Sakaryavirgul.gif prezervatif kullanımının en yüksek şehirleri olup Vanvirgul.gif Diyarbakırvirgul.gif Erzincanvirgul.gif Hakkarivirgul.gif Şırnak ve Muş en az kullanım oranı gösteren iller arasında yer almakta.
Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar prezervatifi en çok kullanan yüzdeyi oluşturmaktadırlar; yüzde 54virgul.gif2
En düşük kullanım oranı Doğu ve Güney Anadolu’da yüzde4virgul.gif7virgul.gif Karadeniz yüzde 9virgul.gif3
Ege Bölgesi prezervatif kullanımına duyarlıvirgul.gif İç Anadolu ve Akdeniz ise toplamda yüzde 31.8.

Ülkemizde evli her 10 kişiden yüzde 4’ü prezervatif kullanıyor
Türkiye’de son nüfüs sayımına görevirgul.gif nüfüsün yüzde 26’sının 0-14 yaş grubunda yer aldığıvirgul.gif yaş ortalamasının ise 28virgul.gif5 virgul.gif 65 yaş üzeri yaş grubu ise nüfusun yüzde 7’sini oluşturuyor.
Ergen yaş grubu olarak nitelendirilen ve cinsel aktivasyonu oluşturan 18 ile 56 yaş segmenti ise nüfus ortalamasının yüzde 42virgul.gif8’ini oluşturuyor. Bu kişiler de ilişkilerinin yalnızca yüzde 75’inde prezervatif kullanmayı tercih ediyorlar. Aktif prezervatif kullanımı nüfusun ancak yüzde5’i tarafından tercih ediliyor. Türkiyevirgul.gif Avrupa ülkeleri arasında en az prezervatif kullanımına sahip konumda ve prezervatif kullanımı bakımından en düşük ülke olduğunu gösteriyor. Avrupa’da nüfus dağılımında bu oran yüzde70’leri buluyor.
Cinsel hastalıkların en çok görüldüğü ve cinsel hayatın en aktif grubunu oluşturan 18 ila 28 yaş grubu ülke nüfusunun yüzde12virgul.gif3 oranını oluşturuyor. Bu oranı yüzde 30virgul.gif5 ile 28–56 yaş grubu takip ediyor. Bu yaş gruplarında yer alan evli ve aktif cinsel yaşamı bulunan Türk halkının cinsel ilişkiye girme sıklıkları ortalama haftada ikivirgul.gif ayda bu toplam ancak 6 ila 8’e ulaşıyor. Yıllık ise cinsel ilişkili ortalaması ise ülkemizde 103 gün. Ülkemizde evli her 10 kişiden yüzde 4’ü prezervatif kullanıyor.
Ayrıca en yüksek oranda prezervatif kullanan yaş grubu yüzde 67virgul.gif2 ile 25-35 yaş segmenti.

Prezervatif Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
- Alacağınız prezervatifin mutlaka son kullanma tarihini kontrol edin.
- Son kullanma tarihi geçmiş prezervatifleri kullanmayın.
- Kutusu yıpranmışvirgul.gif solmuş prezervatifleri almamaya özen gösterin.
- Gerekli şartlar altında saklanmamış prezervatifler son kullanma tarihleri geçmiş olmasa da bozulurlar. Aldığınız prezervatiflerin CE ve TSE belgeleri olduğundan emin olun. Ayrıca her CE belgesi olan güvenli anlamı taşımadığındanvirgul.gif aldığınız ürünün uluslararası bir marka olmasına dikkat edin.
- Ucuz ve kalitesiz prezervatifler kullanarak sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Hürriyet / Nilgün Yıldız
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Türk erkeği nasıl bir kadın istiyor? sıla 2 799 01-26-2012, Saat: 12:54 PM
Son Yorum: sıla
  Günümüzde Türk'ce Hasretiim 32 1,317 10-12-2010, Saat: 04:05 PM
Son Yorum: Hasretiim
  Türk ErkekLeri ALdatmada Birinci.. acemhe 21 1,032 03-15-2010, Saat: 04:50 PM
Son Yorum: kı@ymı@k=)
  Türk Kahvesi Dostcu 1 319 12-13-2008, Saat: 07:38 PM
Son Yorum: PesmisT GirL
  türk erkekleri parayı........ya harcıyor Seyduna 2 297 08-25-2008, Saat: 05:30 AM
Son Yorum: bebiS

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 07-22-2024, 02:06 PM