:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dua Adabi...
kayıp_gölgeler
Du? ?d?b?

Eb? H?reyre -rad?yallahu anh-dan riv?yete g?re Hazret-i Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyurmu?lard?r ki:

"Sak?n sizden biriniz du? ederken "Y? Rabb, dilersen beni ma?firet eyle, dilersen bana merhamet eyle" demesin. ?stedi?ini sa?lamca ve kat'?yyetle istesin. ??nk? Allah'? ?u veya bu i?e zorlayabilecek hi?bir kudret yoktur." (1)

Yine Eb? H?reyre -rad?yallahu anh-'dan riv?yet edildi?ine g?re Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyurmu?lard?r ki:

"Sizden herhangi biriniz" du? ettim de kabul olunmad?" diyerek acele etmedik?e du?s? kabul olunur." (2)

Du? eden du?s?nda ?srar etmeli, devam etmelidir. Her halde er veya ge? m?stec?b olur.

Bir de d?ny?da m?stec?b olmasa bile kul bunu yine kendi lehine bilip Allah'dan ?midini kesmemelidir. Du? b?y?k bir ib?det oldu?u i?in ?h?rette de bir ecir ve sev?b? olur.

Du?n?n ?dab? pek ?okdur. Bu c?mleden olarak:

1- Evvel? abdestli bulunmak,
2- Bir namazdan sonra yap?lmak,
3- Tevbe ve isti?f?r?n? ve kem?l-i ihl?s?n? arzeylemek,
4- K?bleye y?nelmek,
5- Du?dan evvel Allah'a ?ok?a hamd ? sen? etmek,
6- Res?l-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hazretleri'ne ?ok?a sal?t ve sel?m eylemek,
7- Du?n?n nih?yetini ?min ile bitirmek,
8- Du?da yaln?z kendisini d???nmeyip b?t?n s?lihleri ve b?t?n m?'minleri du?ya m??terek k?lmak,
9- Bir h?cetini isterken ellerini sem?ya kald?r?p avu?lar?n? a?arak du? etmek,
10- K?tl?k; umum? s?k?nt? ve fel?ketlerin def'i i?in ise ellerinin d???n? sem?ya ?evirerek du? etmek ve Allah'a s???nmak,

11- Celb-i menfaat i?in yap?lan du?lar?n nih?yetinde ellerinin avu?lar?n? y?z?ne mesh eylemek, def'-i mazarrat i?in yap?lan du?larda mesh edilmez.
12- Du?n?n as?l anahtar? ise hel?l lokma yemektir.

Eb? Musa el-E?'ar? -rad?yallahu anh-dan riv?yete g?re Res?lullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hazretleri Hayber gaz?s?'na giderken maiyyetinde bulunan ashab-? kiram bir v?diye vard?kta y?ksek sesle tekb?r ve tehl?l ederek ba??ra ba??ra zikrullah etme?e ba?lad?lar. Res?lullah -sallallahu te?l? aleyhi ve sellem- Hazretleri:

"-Kendinize r?fk u merhamet ediniz. Z?ra siz ne sa??ra, ne de g?ibe du? ediyorsunuz. Ancak her ?eyi hakk?yle i?iten ve size sizden yak?n olan Allah'a du? ediyorsunuz. Ve Allah? Te?l? Hazretleri siz nerede olursan?z ber?berinizdedir" buyurdu.

Yani; ?yle kendinize bu derece ba??rmakla zahmet vermenize h?cet yoktur. Cen?b-? Hakk'a nisbetle haf? ve cehr? yap?lan zikir m?s?vidir.

Eb? M?s? diyor ki: O esn?da ben, Res?lullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Hazretlerinin hayvan?n?n arkas?nda Z?t-? ris?letpen?h?leriyle birlikte beraberdim.

Ve lis?n?mla
36_1.gif
diyordum.

Res?lullah -sallallahu aleyhi ve sellem-Hazretleri bana hit?ben:

- Ey Abdullah bin Kays' buyurdu. Ben de ic?betle:
- Lebbeyk y? Res?llallah, dedim. Res?lullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Hazretleri bana hit?ben:
- Ben sana cennet-i a'l?n?n haz?nelerinden bir haz?neye del?let edeyim mi? buyurunca ben hemen:
- Babam ve anam sana fed? olsun y? res?lallah! Evet ir??d ediniz, dedim.
Res?lullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Hazretleri:
37_1.gif
"Ma's?yetten sak?nmak ve t?at ve ib?detlerde kuvvet ve kudret ancak Allah Te?l? Hazretlerinin tevf?k-i Rab-b?niyyesi ve ir?de-i S?bh?niyyesiyledir." (3)
buyurdu.

Y?ni c?mle ?lemin m?debbir-i hak?kisi ve mutasarr?f?, hepsinin h?lik? olan Allah s?bhanehu ve te?l?-Hazretleridir, demektir.

Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz'e ve ehl-i Beyt'ine sal?t ve sel?m da du?n?n en m?him ?dab?ndand?r.

Had?s-i ?erifte:
38_1.gif
"Yap?lan bir du?da, Muhammed -aleyhi's-sal?t? ve's-sel?m- ve ehl-i Beytine sal?t ve sel?m edilmedik?e o du?, makam-? ic?bete v?s?l olamaz."(4) buyurulmu?tur.

Du? eden kimse, du?n?n ba??nda, ortas?nda ve sonunda Peygamber Efendimize sal?t ve sel?m? tekrar etmeli. Hul?s-i kalb, nez?fet, tah?ret, istikb?l-i k?ble, izh?r-? tezell?l, tazarru, enbiy? ve evliy? ile tevess?l, g?nahk?r ve m?crim oldu?unu ikrar ile tevbe ve isti?far edip haram lokmadan ictin?b etmelidir. Bu s?retle yap?lacak hay?r du?lar?n kab?l? hakk?nda ??bhe etmemelidir.

?unu da il?ve edelim ki:
N?s?n b?z?s? her ne kadar Cen?b?-Hakk'?n kaz? ve kaderine r?z? g?sterip s?k?t eylemeyi du?ya terc?h etmi?lerse de, muhakkik ?limlerin ekserisi, d?ny? ve ?hiret i?lerinin esb?b?ndan m?retteb oldu?unu, m?stec?b du?lar ise sebeblerden ber? bulundu?unu bey?n ile, du?y? terketmek, kaz?ya r?z? g?stermek fikriyle bir ?ey yememek, ?iddetli k??da elbise giymemek, hasta olundu?unda il??, muharebede sil?h kullanmamak gibi bir tak?m me?ru' olmayan hareketleri irtik?b etmek gibidir, demi?lerdir.

Hus?siyle du? izh?r-? ihtiy??, Cen?b-? Hakk'a iltic? oldu?undan m?stak?llen bir ib?det makam?na kaaim olaca??ndan ?u halde lis?nen du? eylemek ve kalben tazarruda bulunmak gerekmektedir.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Konuşma Adabı son 3 339 02-19-2008, Saat: 05:50 PM
Son Yorum: son

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-27-2024, 10:57 PM