:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
G?nl?k Dualar...
kayıp_gölgeler
Seher Vaktinin Fazileti

Eb? H?reyre -rad?yallahu anh-den riv?yete g?re Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz ??yle buyurmu?lard?r;
76_1.gif
"Rabbimiz Teb?reke ve Te?l? her gece, gecenin son ??de biri kald??? s?rada d?ny? sem?s?na n?zul eder ve ??yle buyurur: '' Bana du? eden var m?, du?s?na icabet edeyim? ?stedi?ini vereyim. Bana isti?far eden var m?, onu ma?firet edeyim? (1)
Bu had?s-i ?er?f, gecenin son ??de birinin vakti icabet oldu?una b?y?k m?jdelerle beraber del?let etmektedir.
"Gece yar?s?nda sem?n?n kap?lar? a??l?r ve bir m?n?d? ??yle seslenir: "Hi? du? eden var m?, ic?bet olunsun, bir ?ey isteyen var m? verilsin, bir s?k?nt?da olan var m? kurtar?ls?n. Her hangi bir du? ile du? eden hi? bir m?sl?man yoktur ki Allah Te?l? ona icabet etmi? olmas?n. Ancak ?ehveti i?in ko?an zin?k?r kad?nla ayya? ve i?ret ehli m?stesna. " (2)

"Gecede bir saat vard?r. M?sl?man bir kulun d?ny? ve ?hiret i?inden istedi?i her hangi bir hay?r varsa ve du?s? o saate gelirse muhakkak Allah ona dile?ini verir. Bu her ge?e vard?r. " (3)

"Saatlerin efdali gecenin son k?sm?d?r." (4)

?? ki?i vard?r ki onlar ?blis'den ve askerlerinin ?errinden mas?ndurlar:
1- Gece ve g?nd?z Allah'? ?ok zikredenler,
2- Seher vakitlerinde isti?far edenler,
3- Allah'?n ha?yetinden a?layanlar." (5)
Ara
kayıp_gölgeler
Sizden biriniz aksırınca;

"Elhamdülillah"
"Allah'a hamdolsun." desin.
(Bunu işiten) kardeşi veya arkadaşı;

"Yerhamükâllah"
"Allah'ın rahmeti üzerine olsun." desin.
O da;

"Yehdikümullahü ve yuslihu bâleküm"
"Allah size hidayet etsin (hidayette dâim kılsın) ve halinizi ıslah eylesin." desin. (Buhari; 7/125)
Ara
kayıp_gölgeler
Teheccüde Kalkınca Okunacak Duâ

İbn-i Abbas -radıyallahu anhüma-dan rivâyet olunduğuna göre Nebiyy-i Ekrem, gece teheccüd için kalktığında şöyle derlerdi;
"Hamd olsun sana ya Rabb! Sen bütün semâları, arzı ve onlardakileri ayakda tutansın. Hamd sana mahsûsdur ey Rabbim! Sen semâlarda, arzda ve onlarda ne varsa hepsinin nûrusun. Hamd Sana mahsusdur ey Rabbim! Sen semâların, arzın ve onlardakilerin mâlikisin. Ve Sana yine hamd olsun ki, sen Hakk'sın. Senin va'din de hakk, sana kavuşmak da hakk, sözün de hakk, cennet de hakk, ateş de hak, nebîler de hak, Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-de hak, kıyamet saati de hak. Sana teslîm oldum ey Rabbim! Sana îmân etdim, sana tevekkül etdim ve sana yöneldim, inanmayanlara karşı, sana dayanarak mücâdele etdim ve neticede ancak seni hakem olarak kabul etdim, benim evvelki yapdıklarımı da, sonradan yapacaklarımı da, gizli yaptıklarımı da açık yapdıklarımı da mağfiret et. Öne alan da sensin, geriye bırakan da sensin. Senden başka ilâh yoktur. Kuvvet ve kudret ancak, Allah'a dayanmakladır. " (1)
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hz. Imam ali’den (as) dualar Hasretiim 0 351 08-14-2011, Saat: 06:43 PM
Son Yorum: Hasretiim
  Dualar HÜDANUR 11 851 03-19-2009, Saat: 08:35 PM
Son Yorum: Ebu-CeNDeL
  Ramazan Ayında Yapılan Dualar:Alıntı Olmasın: *Asİ-yÜrEk* 8 784 09-15-2008, Saat: 02:24 PM
Son Yorum: *Asİ-yÜrEk*
  Rabbime Dualar !!! (¯`•._ αѕιρяєη 3 608 01-19-2008, Saat: 09:40 PM
Son Yorum: (¯`•._ αѕιρяєη
  dualar clip soyle 3 938 09-30-2006, Saat: 02:27 AM
Son Yorum: RomantiK_Genç

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-28-2024, 02:14 AM