:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgisayar?n G?c?n? Koruyun
soyle
1- I??k ve kontrast ayar?

Bir ?ok bilgisayar kullan?c?s? asl?nda ???k ve kontrast ile sorun ya?amaz. Belki de ya?ad???n?n fark?na varmaz. Y?ksek seviyedeki ???k, hem daha fazla elektrik t?ketir hem de sa?l??a zararl?- d?r. I??k ve kontrast ayar?n? en iyi seviyeye getirmelisiniz.

2- Monit?rlerinizi uygun zamanda kapat?n

Monit?rlerin ?o?u CRT (Cathode Ray Tube – Katot I??nl? T?p) t?r? monit?rlerdir ve bu t?r monit?rler ?ok daha fazla g?? harcarlar. E?er bilgisayar?n?z? uzun s?re kullanmayacaksan?z, monit?r?n?z?n bo?una a??k kalmas?na gerek yoktur. Windows i?letim sistemi, bu ?nlemi dilerseniz sizin i?in alabilir. ?u ad?mlar? denemelisiniz; Denetim Masas?/G?? Se?enekleri penceresini a??p G?? D?zenleri men?s?nde bulunan Ev/Ofis Masas? se?ene?ini i?aretleyip Monit?r? Kapat ba?l???n?n hemen yan?na size uygun olan bir s?re, ?rne?in 10 dk se?ip Uygula butonuna bas?n.

3- Sabit disklerinizi kapat?n

Siz i?letim sistemini kullan?rken ya da bir uygulamay? ?al??t?rd???n?zda sabit diskinizdeki veriler her zaman i?in okunurlar. Ve bu okuma i?leminin ger?ekle?mesi i?in sabit diskin ?al??mas? gerekir. Diskler d?nd??? s?rece de g?? t?ketimi devam eder. Ancak uzun s?reli olarak bilgisayar?n?z?n ba??ndan ayr?ld???n?z zaman sabit disklerin ?al??mas?na gerek yoktur. Bu i?lemi de otomatik hale getirebilirsiniz. Denetim Masas?/G?? Se?enekleri penceresini a??p G?? D?zenleri men?s?nde bulunan Sabit Diskleri Kapat ba?l???n?n hemen yan?na size uygun olan bir s?re, ?rne?in 20 dk se?ip Uygula butonuna bas?n.

4- ?evrebirimleri kapat?n

Taray?c?lar, hoparl?rler, yaz?c?lar gibi ?evre birimleri, a??k oldu?u s?rece elektrik kayna??n? ciddi anlamda kullan?rlar. Bir ?ok kullan?c? ise bu ara?lar?n a??k kald???n?n fark?na bile varmaz. Bilgisayar kapand???nda her ?eyin de kapand???n? zanneder. Oysa durum ?yle de?ildir. Bu konuda biraz cimri davranman?z size ?ok ?ey kazand?rabilir.

5- Bilgisayar?n?z? ask?ya al?n

Bilgisayar?n?z? ge?ici olarak kapatabilece?inizi biliyor musunuz? Yani siz, uygulamalar ?zerinde ?al???rken bilgisayar?n?z? kapat?yorsunuz ve sonra tekrar a?t???n?zda bilgisayar?n?z t?m uygulamalar ?al???rkenki hali ile yeniden kar??n?zda. Bunu Ask?ya Al se?ene?i hallediyor. Bu se?ene?i aktif hale getirmek i?in ?u ad?mlar? izleyin; Denetim Masas?/G?? Se?enekleri penceresini a??n ve Geli?mi? sekmesinde bulunan Bilgisayar?m?n g?? d??mesine bast???mda ba?l???n?n alt?ndaki se?enekler aras?ndan Ask?ya Al se?ene?ini i?aretleyin ve Uygula butonuna t?klay?n. Art?k kasan? n ?n?nde bulunan g?? d??mesine bast???n?zda bilgisayar?n?z uyku moduna ge?ecektir. Tekrar bast???n?zda ise ayn? ?ekilde uyanacakt?r.

6- Gerekti?inde beklemeye al?n

Bilgisayar?n?z? beklemeye ald???n?zda i?letim sisteminiz t?m donan?mlar? d???k g?? konumuna getirir. Bu uygulamay? daha ?ok, bilgisayar?n?z?n ba??ndan k?sa s?reli ayr?lmalar?n?zda kullanabilirsiniz. Burada hat?rlatmam?z gereken bir nokta ise, bilgisayar?n?z bu esnada bir elektrik kesintisine maruz kald???nda kaydedilmemi? verileriniz kaybolabilir. O nedenle beklemeye almadan ?nce verilerinizi kaydetmekte fayda var. Bu ?zelli?i kullanmak i?in Ba?lat/Bilgisayar? Kapat se?ene?ini t?klay?n. Kar??n?za gelen pencereden de Beklemede ikonuna t?klay?n.

7- UPS kullan?n

?zellikle ?lkemizdeki elektrik kesilmelerinin s?kl??? g?z ?n?ne al?nd???nda bir UPS kullanmak kesinlikle iyi bir fikirdir. UPS sahibi iseniz o zaman Denetim Masas?/G?? Se?enekleri penceresindeki Kesintisiz G?? Kayna?? sekmesinde ilgili ayarlar? kullanabilirsiniz. Bu ayarlar? kullanmadan ?nce g?? kayna??n?z?n do?ru olarak yap?land?r?ld???ndan emin olmal?s?n?z.

8- Diz?st? bataryalar?

Diz?st? bilgisayar?n?z? tam olarak ?arj etmelisiniz. Yar?m ?arj etti?iniz durumlar? tekrar ettik?e bataryan?z?n ?mr?n? zay?flatt???n?z? hat?rlatmak isteriz. Uzun s?reli kullan?mlarda m?mk?nse yan?n?zda yedek batarya bulundurmay? ihmal etmeyin. Diz?st? bilgisayarlar? da uyku moduna kolayca ge?irebilirsiniz. B?ylece bataryan?z? daha uzun s?re kullanabilme imk?n?na kavu?ursunuz.

9- USB ayg?tlar

Bilgisayar?n?zla beraber kulland???n?z USB ayg?tlar, t?rlerinde g?re de?i?ik miktarlarda g?? harcarlar. USB kahve ?s?taca?? bile oldu?unu d???n?rsek, ne demek istedi?imiz daha net anla??l?r. O nedenle bu ayg?tlar? kullanmad???n?z zaman do?ru ad?mlarla devre d??? b?rakmal?s?n?z.

10- Diz?st? g?? ?emalar?

Diz?st? bilgisayarlar, bataryalar?n? en iyi ?ekilde kullanmak i?in beraberinde yaz?l?mlarla gelirler. Bu yaz?l?mlar, kullan?c?ya a??klay?c? bilgiler e?li?inde baz? sonu?lar? g?sterir. Kullan?c? da bu yaz?l?mlar yard?m?yla gerekli d?zenlemeleri yaparak, s?n?rl? olan g?c?, en iyi ?ekilde kullanmak i?in elinden geleni yapm?? olur.

Windows’ta G?? Y?netimi

Windows XP’nin size g?? se?enekleri ile ilgili de?i?ik se?enekler sundu?unu biliyor muydunuz? T?m bu se?enekler, “Denetim Masas?” i?erisinde bulunan “G?? Se?enekleri” b?l?m?nde sakl?.

Bu se?enekleri kullanarak bilgisayar?n?zda bulunan donan?mlar?n g?? t?ketimlerini (monit?r, sabit disk, vb.) kullan?lmad?klar? zaman minimuma indirebilirsiniz. S?z konusu se?enekler ACPI (Advanced Configuration and Power Interface – Geli?mi? G?? Se?enekleri) destekleyen bilgisayarlarda ?al??maktad?r. G?n?m?zde hemen hemen b?t?n bilgisayarlar bu deste?i vermektedir.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilgisayar la İlgili Sorularınız Varsa Yazın :)) ZeNiTH 43 3,115 04-12-2022, Saat: 07:34 AM
Son Yorum: wildfang
  bilgisayar?n?z? mause ile a?mak istermisiniz? eRCi 3 641 04-04-2022, Saat: 07:49 AM
  yap?n bilgisayar?n?z %1000 h?zlan?r garanti eRCi 6 541 04-04-2022, Saat: 02:45 AM
  3DMark 2006 v.1.0.2>>Bilgisayar?n?z?n oyun performans?n? test edebilirsiniz. scarface 1 531 04-02-2022, Saat: 01:26 AM
  Nero Burning Rom 7.5.7.0 herkesin bilgisayar?nda olmas? gereken bir program program? scarface 2 877 04-02-2022, Saat: 01:18 AM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-06-2024, 01:43 PM