:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kendimi Ele?tiriyorum.....
YARGIÇ
Bilinen kıymetler neler ile sınırlıydı buna hiçbirimiz hiçbir zaman karar veremedik vermeyeceğiz.Eleştiriye açılmayı öğrenemediğimizi her halde açıkça görmek aslında bizleri zora sokan ve bu kadar aciz kılan gerçek midir? kendime sormadan edemiyorum.Aslında cevabını aradığım soruya bakıyorum soru kendi içinde bile neredeyse cevabını fazlasıyla açıklamakta.Kişisel bir düşünce tabiki benimkisi amaç eleştiri olsada bir noktada.Bakıyorum yıllar öncesine yada yıllar öncesini bırakayım belkide bir kaç zaman önce yaşanan olayları düşünüyorum.Eleştirilere sert cevap vermek en fazla yaptığım hataydı diye düşünüyorum.Yada eleştirirken yanlış cümleler kurmak.Kalıplaşmış bir yapı arefesinde ne eleştirmeyi öğrenebildik nede eleştiri yapmayı tam olarak.Bu kriter bir noktada bizde azarlamak olarak algılanmaktan ileriye geçmeyi bir türlü başaramadı.Yada başarması mı istenmedi bunuda bilemiyorum.
Birde şu açıdan bakmak istiyorum;eleştirilen açısından,karşımızdaki kişinin söylemek istediğinden çok bizim algılamak istediğimizle alakalı gibi geliyor bana.Aslında karşımızdaki kişinin zayıf kalan eleştiri çabası bize daha çok meydan okumak olarak yansıdığı için fazlasıyla cevap verme gereği duyuyoruz sanırım.Birtakım kelimeleri bu şekilde algılamak daha mı kolay yoksa bunuda bilemiyorum.Kendimi düşünüyorum bir kaç satır arasında bulmaya çalıştığım kendime dair birşeyleri.Aslında aramakta olduğum şeylerin varlığını hissedip anlayabilmenin sadece biraz kendimi eleştirmekten geldiğini düşünüyorum.Ama bir noktada kendinle hesaplaşmakta zor geliyor.Çünkü ortada bu durumdan hoşnut olmayan bir benlik söz konusu,ancak farkındayım bir noktada önce kendimi eleştiremedikçe ve eleştirilere kapımı kapadıkça olduğum yerde saymaya devam edeceğim.
Şimdi soruyorum kendime bir daha eleştirilen bir sen mi daha iyi yada yapılan eleştiriyi anlamayı başaran bir sen mi yoksa eleştirmeyi kırmadan becerebilen bir sen mi?
Ara
tuti
Asl?nda kar??m?zdaki ki?inin zay?f kalan ele?tiri ?abas? bize daha ?ok meydan okumak olarak yans?d??? i?in fazlas?yla cevap verme gere?i duyuyoruz san?r?m

Ayn? san?m bende de var karde?im...

Evet bu ele?tiriyi ?o?u ki?i meydan okumak olarak g?r?yor...
Birilerini ele?tirildi?iniz zaman hi? beklenmeyen kar?? taruzlar meydana ??kabiliyor...
Halbuki ele?tirilerin ?o?u sadece iyi niyetle fikirlerini beyan etmekten ba?ka bir ?ey de?ildir...
Ama cevap sert olunca ister istemez ele?tiri, bir hesapla?maya d?n???yor...
Cevaplar sertle?iyor...Sayg? ?er?evesi daralmaya ba?l?yor...
Ve sonunda iyi niyetle yap?lan ele?tiriler bile ?ok b?y?k tart??malara yol a??yor...Ve taraflar k?r?c? olmaya ba?l?yor...

Sorunumuz da burada zaten...

Ve son zamanlardaki olaylar.....:confused:

Burda kendimizi de sorgulamam?z gerekiyor...
Ele?tiriye hep a??k olmal?y?z...
Ama hakl? oldu?umuzu bildi?imiz i?in...
En az?ndan d???ncemiz bu y?nde oldu?u i?in...
Kendi do?rular?m?z? savunma ?abas? i?ine d???yoruz...
Ama ya bizim do?rular?m?z yanl??sa...?(...Bu ?nemli de?il ki..??nk? biz do?ru oldu?unu biliyoruz ya bu yetmez mi?...)

Ha sonu? ne oluyor...? Kim hakl? kim haks?z...?
O kadar ?nemli de?il asl?nda kim hakl? kim haks?z...
Ve kar?? taraf?n anlatmak istedi?ini de?ilde anlamak istedi?imizi anl?yoruz...

Bu olaylar bak?? a??s?yla da ilgili...
Asl?nda olaylara farkl? y?nlerden olay an?nda bak?labilse, biraz anlay??, biraz ho? g?r?yle i?ler hep tatl?ya ba?lan?r kanaatimce...Wink

(Ama farkl? y?nlerden bakmaya ne gerek var ki...?
??nk? bizim do?rular?m?z zaten do?ru...Yani ne ele?tiriye gerek var, ne tart??maya, bo?una k?rek ?ekmeye gerek yok...:confused: anlay??? oldu?u s?rece...zor...ger?ekten zor...)
Belki de as?l zor olan bizim do?ru bildiklerimizin yanl?? oldu?unun ba?kalar? taraf?ndan fark?na var?lmas?d?r...
Ve bunu kabullenmek de zor oldu?u i?in asl?nda kolay? se?iyoruz...

Yav karde?im bana b?yle ciddi konular yazd?rma yav...Big Grin
Fazla ciddilik sarm?yor beni...S?k?l?yorum b?yle ciddi konulardan...Hayatta her?eyi ?akaya alan, vurdum duymaz, tembel, ??enge?... (Zaman al?yor tabi b?yle uzun yaz?lar yazmak) biri i?in zor oluyor bu kelimeleri bir araya getirmek...Big Grin
Ara
isyanbitmez
her insan kar??s?ndakini tan?d???n? san?r. oysa her insan kendine bir ?eyler saklar. her kucakla?ma bir aldatmad?r, seni tan?yorum yan?lsamas?nda. (44444444444444444444444444444444444444444444444)(bu k?sm? kedim yazd? silmek istemedim Smile her ele?tiri bir farkt?r. bir bak?? bir a??. bazen bir yaln?zl?kt?r.

1 . Bir insan?, bir eseri, bir konuyu do?ru ve yanl?? yanlar?n? bulup g?stermek amac?yla inceleme i?i, tenkit:
"2 . edebiyat Bir edebiyat veya sanat eserini her y?n?yle anla??lmas?n? sa?lamak ve de?erlendirmek amac?yla yaz?lan yaz? t?r?, tenkit, kritik.
3 . felsefe ?zellikle bilginin temellerini ve do?ruluk durumunu inceleme, s?nama, yarg?lama:
i?te tdk'n?n ele?tiri tan?m?. bunu g?r?nce san?r?m pek ele?tiri falan yok ortalarda.

ele?tirilerde olmas? gereken sadece sizsiniz? ne d???nd???n?z. bunu nas?l aktard???n?z ?nemli de?il. her insan alg?lamak istedi?ini alg?lar. o g?n i?in d???nd?kleriyle yazar. bunu olumlu ve olumsuz olarak de?erlendiren ba?ka bir alg?d?r. daha fazla yazam?ycam............
YARGIÇ
yorumlar için teşekkür ederim arkadaşlar....
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-04-2024, 08:14 PM