:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kend?n? Sevmek
Duygusuz Biri
KEND?N? SEVMEK

E?er hayat bir ??renme s?reci ise onun ni?in bu denli ac? verici olmas? gerekiyor? Bu sorunun ?ok dokunakl? bir noktas? var. E?er bu d?nya kat?na ??renmek i?in geliyorsan?z, o halde bu neden bu kadar zor g?r?n?yor? E?er onun devinim halindeki bir kendili?indenlik (spontanelik), bir harikuladelik ve g?zellik hayat? oldu?u varsay?l?yorsa, ?u halde neden ?o?u zaman bunun z?dd? gibi g?r?n?yor.

Burada baz? kuramlar ?zerinde konu?uyoruz - kozmik olgular, umutlar ve arzular ?zerinde; fakat sonunda, dostlar?m, tek temel ger?e?e gelmek zorunday?z. Hayat?n?zda baz? anlar gelir ki, tek bir ?eye sahip oldu?unuzu idrak edersiniz: Kendinize. ?mr?n?z boyunca, kendinizi d?nyada rahat hissetmek i?in kulland???n?z b?t?n "destek ve payandalar" sonunda art?k i?e yaramaz olurlar. Hayat?n?za anlam katan kimselerle ili?kideyseniz, bir sabah uyand???n?zda, kendinizi yapayanl?z bulabilirsiniz. ?ocuklar?n?z varsa b?y?rler; e?er hayatta ?nemli bir mevkiniz varsa, emekli olursunuz ya da mevkiniz sizden al?n?r; g?zelli?iniz varsa, ya?lan?rs?n?z; e?er g??l?yseniz, zay?f ve titrek hale gelirsiniz.

Bir?oklar? bana gelip diyorlar ki: "Tanr?'y? bilmeyi her ?eyden ?ok istiyorum." Ancak, onlar asl?nda Tanr?' n?n onlarda be?enmedi?ini "bildikleri" ?eylerden nas?l kurtulabileceklerini bilmek istiyorlar. ?fke ve k?skan?l?k gibi "negatif" duygulardan nas?l kurtulmal?. Fakat sizin bir par?an?z olan bir ?eyden nas?l kurtulabilirsiniz ki? Bir?ok yarat?c? yol denenmi?tir. Se?ilen ilk yol genellikle, ?fkelenmemize neden olacak durumlardan ve insanlardan uzak durmak ve k?skan?l???n?za neden olabilecek ili?kilere asla giri?memektir. Bu duygular, kendinizi bulunmak istedi?iniz d?zeyin alt?nda hissetmenize neden olduklar? i?in, onlardan kurtulmak ?zere hayat?n?z? daralt?rs?n?z. U? noktalarda bu k?s?tlay?? "terk ve feragat endi?e" kadar var?r; ve siz ister bir ma?araya, ister evinize s???nm?? olun, arzunuz hissetmek istemedi?iniz o tepkileri depre?tirecek uyar?mlardan uzak durmakt?r. Fakat g?n gelir, evinizden ??kar ya da da?dan a?a?? inersiniz ve kom?u ma?azaya girersiniz. Biri sizi itekleyerek ?n?n?zdeki s?raya girer ve sizin bar?? halindeki i? d?nyan?zda bir ?fke patlamas? olur. Sonunda, terk ve feragatin i?e yaramad???n? idrak etti?iniz zaman, bir sonraki giri?iminiz ?fkelenmemeye karar vermek ?eklinde olur. O zaman y?z?n?z bir maske haline gelir. Y?z?n?ze bir g?l?mseme yerle?tirip, ?ene kemiklerinizi s?kars?n?z. S?rekli g?l?msemek zorundas?n?zd?r, ??nk? kendinizi serbest b?rakt???n?z zaman a?layabilirsiniz, hayk?rabilirsiniz veya bir ba?ka "uygunsuz" ?ey yapabilirsiniz. ??inizde kayna?an duygular? iradenizle alt etmeye ?al???rs?n?z. Ve bu bir s?re i?in i?e yarar; ama bir g?n gelir, huzur bozucu bir olay sizin di?lerinizi s?kman?za f?rsat vermeden ortaya ??kar ve siz ?stesinden gelmeye ?al??t???n?z ayn? duygular?n ve ayn? korkular?n etkisi alt?nda tepki veririsiniz. Neyi ba?arm?? oldunuz?

B?t?n bu manevralarla siz harikulade bir y?netme oyunu oynamaktas?n?zd?r. Sizi rahats?z etmemeleri i?in insanlar? idare etmektesinizdir, ??nk? e?er onlar iyi ve terbiyeli davran?rlarsa siz de k?t? davranmak zorunda kalmayacaks?n?zd?r. E?er sevgiliniz sizi k?skand?rmama konusunda ?ok dikkatli davran?rsa, siz k?skan?l?k hissetmeyeceksiniz, e?er hi? ?fkelenmeyen bir patron se?erseniz, ?fkeyle ba?a ??kmak zorunda kalmayacaks?n?zd?r. B?ylece, ortam?n?z? buna g?re olu?turmaya ?al???rs?n?z. Ba?a ??k?lmas? size fazla zor gelen ?eyleri geride b?rak?rs?n?z, ??nk? kendinizin o taraf?yla y?zle?mek istemezsiniz. Sizin i?in pasif bir ayna olabilicek ve b?ylecede sizi "negatif" y?nlerinizi g?rmek zorunda b?rakmayacak birilerini bulmaya ?al??arak, bir ili?kiyi b?rak?p bir di?erine y?nelebilirsiniz. Fakat sonunda bu ?abalar?n hepsi bo?a gider. Bir g?n ?evrenizde ko?u?an bu k???k "?eytanlar" dan kendi ba??n?za kurtulamayaca??n?z? anlam?? olarak yanl?z kal?rs?n?z. O zaman bir ba?ka parlak fikir gelir - bu i?i Tanr?' ya havale etmek! Siz yapam?yorsunuz ?yleyse sizin ad?n?za bunu Tanr? yaps?n diye O'na b?rak?rs?n?z. ?imdi ?nce O'nu bulmak ve sonra O'ndan b?t?n bu tats?zl?klar? sizin ad?n?za gidermesini istemek zorundas?n?z. ?u ya da bu zamanda, hepiniz O'ndan b?yle bir ?eyi istemeyi denemediniz mi? Herhangi bir ?ey de?i?ti mi? B?ylece, ?imdi o harikulade "spirit?el uyan??" oyunu ba?l?yor ve siz uzun bir ayd?nlanma s?recine ba?l?yorsunuz. Bir ?stada gidiyor, b?t?n "do?ru" ?eyleri yap?yor, b?t?n "do?ru" mantralar? zikrediyorsunuz, ?ok keskin ve dikkatli ve ?ylesine iyisiniz. Ve bu s?recin sonunda Tanr?'y? bulaca??n?z? ve negatif y?n?n?zden kurtulaca??n?z? umut ediyorsunuz.

Bu noktada bir an tart??mam?z?n d???na ??kmak istiyorum . Mary Margaret'i iyi tan?yanlar aras?nda ?o?unuz ku?kusuz bu soruyu sormu?sunuzdur: "Bu i? i?in neden o se?ildi?" Bir neden vard?r ve bunu ?imdi o bile hat?rlam?yor bile. Pasifik'teki k???k bir adada, k???k bir k?z olarak ya?arken, yaln?z ba??na bir?ok saat ge?irir ve eski Hawaii kilisesine gider, molozlar ?st?ne oturup bacaklar?n? sallayarak d???n?rd?. D???n?yordu ki ?e?itli dinlere mensup ki?ilerden olu?mu? bir topluluk i?indeydi ve e?er o toplulu?a uyum sa?layacaksa bunlardan bir anlam ??karmas? gerekiyordu. Hawaii' de di?erleri aras?nda Budistler, Mormonlar, Katolikler, Zen Budistleri, Hristiyanlar ve Kahuna ??retilerine ba?l? Hawaii yerlileri vard?. Gen? k?z bu ?e?itli kiliselere devam ediyordu, ??nk? babas?, konumu gere?i oralara gitmek zorundayd? ve k?z?n? da beraberinde g?t?r?yordu. Zamanla onun bilincinde bir hayli ?e?itli malzeme birikti ve o bunlar?n aras?ndaki kendisine ger?ekten apa??k g?r?nen muazzam farkl?l?klar? nas?l ba?da?t?rabililece?ini d???nd?. B?ylece, o oturup bacaklar?n? sallayarak d???nd? durdu. Sonra bu ikilemi birle?tirmek i?in ?u soruyu yan?tlamas? gerekti?i hakk?nda ona fark?ndal???ndan kaynaklanan bir kan? geldi: Bir adada yaln?z ba??na, kitaplar? ve arkada?lar? olmadan ya?ayan bir ki?i Tanr?'y? nas?l bulabilir? Bu onun ara?t?rmas?n?n temelini olu?turdu. Ve benim bug?n s?yleyeceklerim, onun bir?ok y?l ?nce kendi kendisine sormu? oldu?u sorunun yan?t?d?r. ??nk? sonu?ta siz bir adada tek bir ki?isiniz ve okumu? oldu?unuz t?m dualar?n sizin bo?lu?unuz kar??s?nda hi? bir anlam? yoktur.

O halde l?tfen ?u ger?e?i kabul ile ba?lay?n ki, sizin temel kimli?iniz belki de pek fazla de?i?meyecek. Ne yaparsan?z yap?n, ne t?r zihinsel jimnastikler uygularsan?z uygulay?n, genelde kendiniz olarak kalacaks?n?z. Siz kim iseniz osonuz, y?z milyarlarca deneyimin nihai ?r?n?. ?yle ise kim iseniz o oldu?unuzu kabul etmek ve onaylamakla ba?lay?n. Bu kabul? varl???n?z?n derinliklerinde beyan ettikten sonra, ?rne?in, bir k?skan?l?k duygusuyla kar?? kar??ya geldi?inizde, kendinizi yine kapana s?k??m?? hissedeceksiniz. Kapana s?k??t?n?z ??nk? o k?skan?l?k duygusundan uzakla?am?yorsunuz. Uzakla?mayacaks?n?z, ??nk? uzakla?mak zorunda de?ilsiniz. Hayat?n?z sizde d?zeltilmesi gereken bir yanl??l?k oldu?u ve onu d?zeltmek zorunda oldu?unuz varsay?m?na dayand?r?lm??t?r. Sizde hi? bir bozukluk olmad???n?, sizin kesinlikle d?zeltilmeye ihtiyac?n?z olmad???n? s?ylemek isterim. Sizin i?sel geriliminiz , varl???n?z?n baz? k?s?mlar?n? sevememekten kaynaklanmaktad?r. Onlar? sevmiyorsunuz, ??nk? size o yanlar?n?z? sevmemeniz telkin edilmi?tir. Sizin ?zg?rl???n?z? ger?ekle?tirecek olan kendi i?inize d?nmek ve varl???n?z?n b?t?n g?c?yle ??yle s?yleyebilmektir: "K?skan?l?klar i?inde de olsa ben kendimi seviyorum" Sizin ?zg?rl???n?z her ne olursa olsun, o duygunun, o d???ncenin, o eylemin i?indeyken "Ben kendimi bu anda, oldu?um gibi seviyorum," diye bilmenizde yatar.

Kimilerinizin zihinlerindeki korkuyu g?r?yorum; san?yorsunuz ki o yan?n?z? sevecek olursan?z, hayat?n?z?n sonuna kadar o yanlar?n?za tak?l?p kalacaks?n?z. Size bu noktada, i?inizde ve ?evrenizde ger?ekte nelerin vuku buldu?u ve bu duygular?n nas?l meydana geldi?i ve onlar? kabullenmenizin ni?in sizin ??k?? yolunuz oldu?u hakk?nda kozmolojik bir g?r??? iletmek istiyorum. L?tfen izlemeye ?al???n. Ger?ek ?udur: D???nceler her zaman sizin ?evrenizde hareket halindedirler. Sizinle d???nceler aras?nda sizin deyiminizle, aura'n?z bulunur. Bireysel e?ilimlerinizden ?t?r?, ge?i? halindeki d???ncelerden baz?lar?n? se?ip kendinize ?ekersiniz. Her zaman bu ayn? d???nceleri kendinize ?ekme e?ilimindesinizdir, b?ylece hep ayn? yollardan tekrar tekrar ge?ersiniz. De?ersizlik, korku, kasvet d???nceleri: y?prat?c?, negatif d???nceler tekrar ve tekrar. ?imdi ?nemli bir nokta. Bir d???nce size geldi?inde o d???nce fiziksel bedeninize duygu olarak aktar?l?r. Ve bu duygu sizin deyiminizle, ruhunuza kaydolur. O anda gelecek zamana ait bir eylem ?ekil al?r. S?reci anl?yormusunuz? D???n?zdaki d???nce aura alan?n?zdan ge?erek size gelir. Size ?arpar. O bir duygu olarak kayda ge?er. ??inizdeki o duygudan siz, gelecekte yer alacak bir eylem formule edersiniz. ?rne?in d???nce ??yle gelir; "Bu ki?i benden ho?lanm?yor" Duygu ?fke halinde kendinin belli eder, gelecekteki eylem, intikam?d?r.

Siz d?nya kat?na b?t?n bir duygular, bu heyacanlar dizisini deneyimlemek ve onlar ?zerinde hakimiyet kazanmak, ?zere geldiniz. Tepkilerinizi, kendinize ?ekece?iniz d???nceleri, hayat?n?zda ger?ekle?tirece?iniz eylemleri se?ebildi?inizi idrak etti?iniz zaman hakimiyeti kazanm?? olursunuz. Ve size bug?n s?yleyece?im ?u ki, kendinize ?ekti?iniz d???ncelerden ?ogunun temelinde sizde bir kusur oldu?u ve sizin sevilmeye lay?k olmad???n?z ve sevilmek i?in bir ?eyler yapmak zorunda oldu?unuz inanc? yatmaktad?r. Ben size bu s?reci ters y?ne ?evirmek ?zere, ?imdiye kadar hi? akl?n?za gelmemi? ?u mantra'y? ciddi s?rekli bir g?rev olarak tekrarlaman?z? ?nerece?im: Ben kendimi seviyorum. Bir anda keder ve umutsuzluktan mutlulu?a ge?ebilirsiniz. Deneyin mutlu bir d???nceyi d???n?n, mutlu olacaks?n?z. Karamsar bir d???nceyi d???n?n mutsuzla?acaks?n?z. Ama i?te burada, sandalyede oturuyorsunuz! Herhangi bir ?ey oldu mu size? Biri size vurdu mu? Hay?r! ?ylece oturuyorsunuz, "ne?e"den, "bezginli?e" ge?ebilme yetene?indesiniz. B?t?n yapt???n?z d???ncenizi de?i?tirmek oldu. Bunu nas?l yapaca??n?z? zaten biliyorsunuz ve bunu her zaman yap?yorsunuz. E?er sessizce otururken bir anda ruh halinizi de?i?tirebildi?iniz dogru ise, belki sessizce otururken ve anlay??la, "Ben kendimi seviyorum" dedi?inizde i?inizde bir?eylerin oldu?unu hissetmenizde m?mk?n olabilir. ??inizde bir s?cakl?k duymaya ba?layacaks?n?z. ??inizde bir "ate?" oldu?u do?rudur. Sevgi yoluyla "ate?lenen" bir ?akra vard?r. Size ?n?m?zdeki ay, her g?n sadece oturup bunu hissetmek i?in kendinize biraz zaman ay?rman?z? ?neriyorum. Hepsi do?rudur. Bu kendini sevme duygusu ?zerinde durarak bir s?cakl?k meydana getirmeye ba?lars?n?z.

?imdi negatif diye nitelenen bir duygu ortaya ??kt??? zaman nelerin oldu?unu tart??al?m. Orada ?ylece oturup s?cakl??? hissediyorsunuz, g?c? hissediyorsunuz, kendinizi harika hissediyorsunuz, derken telefon ?al?yor. A??yorsunuz, biri, "Sen ger?ekten de g?rg?s?z?n birisin!" diyor. ?imdi, biraz ?nce orada olmayan bir duygu i?inize giriyor. S?re? devam ediyor, d???nce ge?ip giderken siz onu ?ekip al?yor ve hissediyorsunuz. Belki onu b?y?k a??r, keskin bir kaya gibi hissediyorsunuz. Bu y?zden ondan kurtulmak istiyorsunuz. O zaman zihniniz, gelen beyan ne ise, onu ret ve inkar etmeye ?al???yor, fakat sonu?ta, bu bir i?e yaram?yor. Bunu daha ?nce de denemi?tiniz ve i?e yaramam??t?.

??e yarayacak olan ?udur. O ac? verici duyguyu i?inizde hissetti?iniz anda kendi kendinize, "Ben bu duyguyu seviyorum!" deyin. "Ben onu ho? kar??l?yorum" Onun bir yere gitmesi ya da de?i?mesi gerekmiyor. O benim bir par?amd?r. Bu duyguyu kabul ediyorum." Ve orada her zaman mevcut olan s?cakl?k, o "kaya"ya olan sevginizden, "o" sizin sevginizin duygu k?tlesinin i?inde akar, onu ku?at?r, onu y?celtir ve o "sevimli" hale gelir. Ve siz iki ?eyi birlikte ta??yabilme yetene?inde oldu?unuzu g?r?rs?n?z: Sevginizi ve o ?iddetli ?st?rab?. Sevginiz ?ylesine engindir ki onun ta??yamayaca?? hi? bir ?ey yoktur ve i?te sizin ??renme ihtiyac?nda oldu?unuz ?ey bu enginli?i kullanmakt?r. Hi? bir ?st?rap, sizin onu ve sevginizin muazzam g?c?n? ayn? anda i?inizde bar?nd?ramayaca??n?z kadar b?y?k de?ildir. Siz se?im yapmak zorunda de?ilsiniz. T?m ?st?raba, t?m hastal?klara, t?m ac?lara, t?m pi?manl?klara, t?m su?lara sahip olabilirsiniz, yinede ?z?lmenize gerek yok; ??nk? g?nl?n?zdeki sevgi ?ylesine u?suz bucaks?zd?r ki o hepsini ta??yabilir.

?ylesine ?aresizce d??ta arad???n?z bir ?eyi siz kendiniz ?retebilece?inizi nihayet anlad???n?z anda kendi hayat?n?z?n efendisi olursunuz. Siz sevgiyi, g?venceyi kendi d???n?zda ar?yorsunuz; onu i?inizde buldu?unuz anda art?k efendi sizsiniz. Ancak ozaman siz bir ba?kas?n? sevecek bir durumda olursunuz. ??nk? o dakikaya kadar siz s?rekli olarak birbirinizden bir ?eyler istemektesinizdir, bunu nekadar incelikle ve zekice yap?yor olursan?z olun.

Hayat?n?z? canl? k?lan ?eyleri siz biliyorsunuz. Hayat?n?z? ya?amaya de?er k?lan ?eyleri siz biliyorsunuz, sabahleyin kalk?p i?inize gitmek istemenizi sa?layacak ?eyleri. Ve siz, yatakta kalmak ve yorgan? ba??n?za ?ekmek istemenize neden olan ?eyleri de biliyorsunuz. ?yleyse yapmak istedi?iniz ?eyleri yap?n hayat?n?z? canland?racak, size g??, size i? s?cakl?k verecek ?eyleri. Ve sizi g??s?z k?lan, bo?an, uyu?turan, donukla?t?ran ?eyleri yapmaktan vazge?in.
nisanda a?k
hımmm demek bu uzun yazıyı buldun okuyalım bakalım ben kendimi seviyorum kendini sevmeyen bence hayatta hiçbirşeyi ve kimseyi sevmez
Ara
Duygusuz Biri
okudun mu hepsini? Smile güsel düşünüyosun...
Masal_yuzLu
kendini sevmek Smile))

ben okumam çünkü kendimi sevmiyom kendime aşığım Big Grin

hayatım boyunca bu kadar yazı okumadım desem yerdir Big GrinBig Grin
Ara
Duygusuz Biri
sana güsel bi yazı hazırlıyayım oku olur mu onuda Smile
Masal_yuzLu
belamasın Big GrinBig Grin

düş yakamdan Big Grin

okulu aklıma getirdin hoca özet çıkarın derdi Big Grin

ben yemek terifi izlediğim maçı yazar oda imzalardı Big GrinBig GrinBig Grin

özet eksik Big Grin
Ara
Masal_yuzLu
belamas?n Big GrinBig Grin

d?? yakamdan Big Grin

okulu akl?ma getirdin hoca ?zet ??kar?n derdi Big Grin

ben yemek terifi izledi?im ma?? yazar oda imzalard? Big GrinBig GrinBig Grin

?zet eksik Big Grin
Ara
Masal_yuzLu
pardon Smile))))))))))))))

iki kere bastım Smile

kesin senden bulaştı duygusuz Smile))))
Ara
Duygusuz Biri
ben bi kez basarım ve şunu da unutma ben duygusuz deil duygusuz biri'yim Smile
Masal_yuzLu
evt anladım sen duygusuz değil duygusuz birisin Big GrinBig GrinBig Grin:
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  bir ütopyadır SENİ SEVMEK......(01:15) CeYDa HaNDe KeSiM 13 722 04-13-2022, Saat: 12:17 PM
Son Yorum: wildfang
  Seni Sevmek İstemiyorum Artık ... Mızmız_Prenses 3 402 04-12-2022, Saat: 04:02 PM
  Beklentisiz Sevmek... ! MorciveT 15 595 04-11-2022, Saat: 04:07 AM
  Beni Sevmek... MasaL_perisi 16 709 04-08-2022, Saat: 08:00 AM
  Seni Sevmek mscxcs 3 348 04-07-2022, Saat: 10:19 AM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-01-2024, 09:24 PM