:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ata"dan Can Dündar"a mektup
limoni
Utandım çocuk

Beni anlatan bir film yapmışsın.
Kızgınım, utanç içindeyim.
Sana değildir kızgınlığım. Filmdeki Mustafa'dan da utanmış değilim.
Başaramamışım, bundandır utancım.
Komutam altında, bu vatan için kanını akıtan Türk askerlerinden utandım.
"Özgürlük" demiştim, benim karakterimdir..
"Bilim" demiştim, tek yol göstericidir.
Sen, "Karanlıktan korkardı" demişsin benim için.
Korkardım evet. Bu ulusu boğmak isteyen karanlıklardan çok korktum.
Ama insaf be çocuk, korkup da kaçmadım ya.
Söküp atmadım mı o karanlığı bu ülkenin üzerinden?
Diktatör demişsin bir de. Hiç okumadın mı çocuk?
Nerde benim nesilleri emanet ettiğim öğretmenler?
Anlatmadılar mı sana?
Başkomutan olarak cepheden cepheye koşarken, ve bütün kararları tek başıma alabilecekken neden bir meclis kurdum ben çocuk? Böyle diktatör olur mu?
Ah be çocuğum. Neden, nasıl düşman ettiler seni bana?
Baktım aşktan, sevgiden, aileden bahseden güzel şeyler yazmışsın bugüne kadar. Belli ki, Çalışkansın, zekisin. Kara cüppeleri ile milletin ümüğüne çökmüş olan yobazları çok iyi anlarım da çocuk, seni anlayamıyorum. Onlar zaten hiç sevmedi beni. Yüzyıllardır süren iktidarlarını çekip almıştım ellerinden. Sevmeyecekler beni elbette..
Peki sen çocuk, sen neden kol kola girdin bu kara kalplilerle?
Dedim ya, sana değil kızgınlığım.
Başaramamışım. Anlatamamışım demek ki özgürlüğün kıymetini, bağımsız bir ulusun, onurlu özgür bireyi olmanın ne büyük bir nimet olduğunu.
Yazık olmuş, onca vatan evladının kanına, onca ananın gözyaşına.
Veremem ki şimdi hesabı, ne o gencecik bedenlere, ne de gözü yaşlı analara.
"Bu muydu uğruna bizi ölüme gönderdiğin vatan?" derlerse, "bu nesiller
miydi, ölen evlatlarımızın kanıyla kurduğun ülkeyi emanet ettiğin?" diye
sorarlarsa ne derim ben onlara be çocuk?
Olmadı be çocuk... olmadı.....
Ara
CaNaT
Siz Atatürk'ü ne sanıyorsunuz dostum ya anlamış değilim. Sinemaya gidip filmini izlediniz mi onuda bilmiyorum. Korkmak çok insancıl bir duygu değilmi ? Atatürk te bir insan değil mi ?
Çocukken hepimiz karanlıktan korkmazmıydık. Peki sizin şu andaki korkunuz ne ???
Emin olun Atatürk bir mektup yazacak olsaydı O nun adını kullanarak kendi çıkarları için kullananlara yazardı bu mektubu ilk önce
Ara
aKMeL
Bencede saçma sapan mektup işi felan çok güzel bi film bence herkese tavsiye ederim
limoni
BeRAtS Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Siz Atatürk'ü ne sanıyorsunuz dostum ya anlamış değilim. Sinemaya gidip filmini izlediniz mi onuda bilmiyorum. Korkmak çok insancıl bir duygu değilmi ? Atatürk te bir insan değil mi ?
Çocukken hepimiz karanlıktan korkmazmıydık. Peki sizin şu andaki korkunuz ne ???
Emin olun Atatürk bir mektup yazacak olsaydı O nun adını kullanarak kendi çıkarları için kullananlara yazardı bu mektubu ilk önce

izledim.tüm film boyunca karanlıktan korktuğunumu algıladınızki sadece...siz Atatürk ü okudunuzmu...
Ara
_AL0n3_
Komutam altında, bu vatan için kanını akıtan Türk askerlerinden utandım.
eminim ki Atatürk böyLe bi keLime asLa kuLLanmazdı Smile

filmi izlemedim o yüzden ön yargılı olmak istemiyorum ama Can dündarın hertürlü yazılarını okuyan biri olarak onun Atatürk'e karşı olan bütün hislerini anlayabiliyorum.sonçta sarı zeybekle mustafa fiLmini yapan kişi aynı.ama biz bunu görmezden gelip adamı vatan haini ilan edebilcek kadar önyargılı insanlarız
Ara
CaNaT
limoni Adlı Kullanıcıdan Alıntı:izledim.tüm film boyunca karanlıktan korktuğunumu algıladınızki sadece...siz Atatürk ü okudunuzmu...

Sizin ne anladığınızı anlamaya çalışıyorum...
Atatürk mükemmel bir lider bir kurucu bir komutandı. Bundan hiç kimsenin şüphesi yok olmasında. Dikkat ettiyseniz eğer burda Atatürk ün komutan kişiliğinden başka vasıflarıda olduğu daha önce de dediğim gibi bizler gibi normal bir insan gibi olan yaşantısı anlatılmaya çalışılmış. Atatürk sadece bir savaş kahramanı bir vatan kurtarıcısı değildi.
Ele alınmayan savaş kahramanlıkları dışındaki diğer yaşantısı sergilenmeye çalışılmış.
Benim yorumum filme değil sizin burada paylaşmış olduğunuz alıntı konuyadır.
Siz Atatürk ü sadece bir savaşçı bir komutan olarak görmek mi istiyorsunuz. Atatürk savaştan hoşlanan bir insan olsa savaş yanlısı bir insan olsa '' Yurtta sulh, cihanda sulh ,, sözünü hiç söylemezdi. Onun için bırakında birde İnsan olan Atatürk ü tanıyalım öğrenelim... Atatürk ün kurtuluş mücadelesini yıllardır okuyup biliyoruz. Bırakında Atatürk ün diğer yönlerinide tanıyalım bilelim ... Bundan bu kadar rahatsız olmayın ...
Ara
sıla
evet Mustafa karanlıktan korkardı o yüzden Türk ulusunu aydınlığa çıkardı......
ve o filmi izlemedim tanıdığım konuştuğum herkese de filme gitmemelerini söylüyorum
Ara
limoni
BeRAtS Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Sizin ne anladığınızı anlamaya çalışıyorum...
Atatürk mükemmel bir lider bir kurucu bir komutandı. Bundan hiç kimsenin şüphesi yok olmasında. Dikkat ettiyseniz eğer burda Atatürk ün komutan kişiliğinden başka vasıflarıda olduğu daha önce de dediğim gibi bizler gibi normal bir insan gibi olan yaşantısı anlatılmaya çalışılmış. Atatürk sadece bir savaş kahramanı bir vatan kurtarıcısı değildi.
Ele alınmayan savaş kahramanlıkları dışındaki diğer yaşantısı sergilenmeye çalışılmış.
Benim yorumum filme değil sizin burada paylaşmış olduğunuz alıntı konuyadır.
Siz Atatürk ü sadece bir savaşçı bir komutan olarak görmek mi istiyorsunuz. Atatürk savaştan hoşlanan bir insan olsa savaş yanlısı bir insan olsa '' Yurtta sulh, cihanda sulh ,, sözünü hiç söylemezdi. Onun için bırakında birde İnsan olan Atatürk ü tanıyalım öğrenelim... Atatürk ün kurtuluş mücadelesini yıllardır okuyup biliyoruz. Bırakında Atatürk ün diğer yönlerinide tanıyalım bilelim ... Bundan bu kadar rahatsız olmayın ...

be arkadaşım sorunda burda başlıyor zaten.ben Atatürk ün özel yaşantısı ve kişiliği ile ilgili çok kitap okudum merak etmeyin.sorun filmdeki Atatürk ü anlatma şeklidir.yanlıdır.Evet sarızeybeği yaptı.Ordaki Atatürk ü nasıl anlattı burdaki..

hepsini bir kenara bıraktım okulumuzda bu filme giden öğrencilerimize sorduk nasıl buldunuz diye.cevap içler acısı.çünkü onlar küçücük onlar o filmden senin benim anladığımı anlamazlar ki anlamamışlar zaten tek dedikleri ammada alkol içiyormuş...bumu Atatürk..

ayrıca diktatör imajını koymuşlar pes be arkadaşım..

can dündar taraf değiştirebilir beni ilgilendirmez.musalla taşı ve öteki dünya ile ilgili çok güzel şeyler yapsın beni ilgilendirmez.beni ilgilendiren şurada şu mesajı yazabilmem için topyekün milleti seferber edebilen tek liderimi böyle korkak,diktatör alkolik küstah olarak gösteremez çünkü değildi..çünkü size yanlış öğretiyorlar..

eşim Ankara Ünv Dil tarih mezunu bir öğretmendir.o bile izledikten sonra pes yani demesi benim için yeterli bir sonuçtur.gerisi hikaye.

dediklerinde haklısın ama hala anladımki ülkemiz televole tarzı şeyleri çok seviyor.kimle ne yaptı içkimi içer hangi bayanla görüştü özel hayat didik didik..

teşekkür ederim en azndan fikir alışverişinde bulunmak bile güzeldir.
Ara
limoni
Ayrıca Atatürk ün diğer yönlerini tanımak istiyorsanız inanın can dündar"a ihtiyacınız yok.size güzel ve yansız kitaplar tavsiye edebilirim..ordan okursunuz
Ara
chatlaq
Zaten Ulu Atatürk böyle bir mektup yazamazSmile
ßen ffiLmi izlemedim yorum yapamam ama duyumuma göre Atatürk'ü yalnız,korkak bir insan gibi tanıtmış..
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Atat?rk'ten Son Mektup ciciKIS 4 741 04-07-2022, Saat: 08:25 AM
Son Yorum: wildfang
  Atatürk'ten son mektup... CReATuRE 2 667 06-16-2007, Saat: 03:17 PM
Son Yorum: Melek06
  zubeyde hanıma mektup... Gulguzeliii 0 732 04-10-2007, Saat: 02:07 PM
Son Yorum: Gulguzeliii
  Prof. Albert Einstein'?n Ulu ?nder Atat?rke Yazd??? Mektup soyle 1 642 11-13-2006, Saat: 12:59 AM
Son Yorum: w00w
  Annesinden Mehmet?i?e mektup.... soyle 1 585 09-03-2006, Saat: 11:54 PM
Son Yorum: p£r!k!z!

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-25-2024, 03:07 PM