:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
muslaman olan bir kisinin yorumu
soyle
- Baktim ki herkes bir seyi dost ediniyor, ona g?n?l verip baglaniyor. Ancak bunlardan hemen hepsi insani yari yolda birakiyor. Ben ise, beni hi? birakmayacak, ?l?mden sonra bile benimle gelecek seyleri aradim. Ve dost olarak iyilikleri se?tim kendime. Ki onlar sonsuz bir y?kselme yolculuguna ?ikmis insanoglunun hi? t?kenmeyecek azigi ve en ger?ek dostlaridir.

- ?ok g?zel, ikincisi ne bakalim?

- Baktim ki, insanlarin bir ?ogu ge?ici d?nya degerlerine d?rt elle sarilmis onlari koruyor, kasalarda sakliyor, kaybolmamasi i?in her ?areye basvuruyor. Kimi zenginligine, kimi g?zelligine, kimi ?n?ne tutunmus simsiki, onlari elden ?ikarmamak i?in ?irpinip duruyor. Oysa ben varligimi ve b?t?n isteklerimi O'na satip, g?nl?m? yalniz O'nun sevgisine a?tim.

- Devam et!

- Insanlarin ?st?n olmak i?in birbirleriyle yaristiklarini g?rd?m. Ancak bir ?ogu ?st?nl?g? yanlis yerlerde ariyor ve birbirinin ?st?ne basarak y?kselmek istiyordu. Bunun ?zerine ?st?nl?g? ge?ici d?nya degerlerinde degil, akil ve ahlak?a y?kselmekte, k?t?l?klerin her ?esidinden el etek ?ekip, iyiliklere vasita olmakta aradim.

- Devam et yavrum.

- Yine baktim ki, insanlar sabahtan aksama birbirleriyle ugrasiyor, bos yere hayati zehir ediyorlar kendilerine. B?t?n bunlarin benlik, bencillik ve ?ekememezlikten ileri geldigini g?rd?m. Ve g?nl?m? bu kirlerden aritarak, herkesle dost olup, huzur ve g?ven i?inde yasamanin yolunu buldum.

- Sonra?

- Nedense herkes hatasinin sebebini hep dista ariyor ve baskalarini su?lamak yoluna sapiyordu. B?ylece su?larinin ?rt?s? altina saklaniyordu. Oysa insanin basina ne geliyorsa kendi y?z?nden ve kendi eliyle geliyordu. Bunun bilip yalniz kendimle cenge girerek, nefsimin iradesine uymamaya ve vesvese verenin agina d?smemeye ?alistim.

- Dogru...

- Baktim ki insanlar su bir lokma ekmek ve d?nya ge?imi i?in helal haram demeden, her t?rl? hakki ?ignemekten ?ekinmiyorlar. Hem baskalarinin hakkini alip onlari yoksul birakmakla, hem de bu haksizligin azabini agir bir y?k gibi vicdanlarinda tasimakla iki kere k?t?l?k etmis oluyorlar. Oysa dogru yasanildiginda ve hak?a b?l?s?ld?g?nde d?nya nimetleri insanlara yeter de artardi bile.

- Ve yedinci?

- Yedinci olarak sunu g?rd?m ki, insanlar bir seye dayanmak ve g?venmek ihtiyacindadirlar. Kimi zenginligine, kimi g?zelligine... Bunlarin hepsi de bir s?re sonra yikilacak egreti desteklerdir. Ben ise yalniz Allah?ma siginip yalniz O'ndan yardim diledim. Ve bunun karsiligi sonsuz bir g?ven oldu.
Ara
w00w
Güzel paylaşım... Okudum Hoşuma gitti saol...
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Allah’ı, kalplere olan tecellisiyle tanımak Pessimist 1 410 04-11-2022, Saat: 06:56 PM
Son Yorum: wildfang
  Ölünün Akrabalarına Haram Olan Şeyler Hasretiim 4 583 05-10-2011, Saat: 08:44 AM
Son Yorum: ZencefiL
  Ölünün Yanında Bulunanlar İçin Caiz Olan Hususlar Hasretiim 0 395 02-21-2011, Saat: 02:51 PM
Son Yorum: Hasretiim
  Zekatın şartları, zekata tâbî olmayan ve olan mallar MaSaL 0 443 02-18-2011, Saat: 12:16 AM
Son Yorum: MaSaL
  Iftarda Yapilacak Olan Dua Hasretiim 2 490 09-04-2010, Saat: 01:43 AM
Son Yorum: Hasretiim

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-20-2024, 01:48 PM