:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tevbe ve isti?far
kayıp_gölgeler
Tevbe ve ?sti?far

H?ris bin S?veyd diyor ki:
Abdullah ibn Mes'ud -rad?yallahu anh- bize biri Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-den, di?eri de kendisinden olmak ?zere iki had?s tahd?s etti. Nebiyy-i Ekrem'den olan had?s-i ?er?fi ??yle riv?yet etti:

"M?'min g?n?hlar?n? bir da? alt?nda oturup da ?zerine da??n hemen ??k?verece?inden korkan bir kimse gibi g?r?r. F?cir ise g?n?hlar?n? burnunun ?zerine konup u?mu? bir sinek gibi g?r?r."

R?vi diyor ki, Eb? ?ih?b eliyle burnunun ?zerini g?stererek bu had?s-i ?er?fi rivayet etti.

Sonra Abdullah ibn Mes'ud diyor ki:

Muhakkak Allah Te?l? Hazretleri kulunun tevbe-sinden ??yle bir kimsenin sevincinden daha fazla sevinir ki, bu kimse uzun bir yolculuk esnas?nda tehlikeli bir yerde konaklar. ?zerine b?t?n yiyece?ini i?ece?ini y?kledi?i bine?i de yan?ndad?r. Ba??n? yere koymas?yla ??yle bir uykuya dalar. Uyand???nda bine?ini kaybolup gitmi? olarak g?r?r. ?zerine s?cak basm??, susuzlu?u son haddine varm??, yahud Allah diledi?i kadar s?ca?? ve onun susuzlu?unu art?rm??. Sonra o kimse devesini aramak i?in etrafa ??km??, aram??, bulamam??, o dereceye gelmi? ki hararetten ve susuzluktan t?kati kesilmi?, ?m?di t?kenmi?, b?yle bir halde tekrar eski yerine d?nerek uyuyakalm??. Sonra uyand???nda biraz evvel kaybolan devesini ba?? ucunda bulur. "??te bu adam ne derece ferahlan?r ise Cen?b-? Hakk -celle ve ?l?- Hazretleri de bir kulunun tevbesinden dolay? o devesini kaybedip de ba?? ucunda bulan adamdan ziy?de ferahlan?r. Yani r?z? olur. Tevbe edenin tevbesini kabul edip onu y?ksek derecelere n?il eyler, demektir." (1)

51_1.gif
Eb? Bekri's-S?dd?k -rad?yallahu te?l? anh-Hazretleri:

"-Y? Res?lellah, namaz?n ?hirinde okumak ?zere bana bir du? ta'l?m buyur, dedikte Res?lullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hazretleri buyurmu?lard?r ki:

"??yle du? et:

Y? Rabb, muhakkak ki ben kendime ?ok zulmettim; yani ?ok g?n?h i?ledim. G?nahlar? ise ancak sen afv ? ma?firet edersin. Hakk?yle gaf?r ve rah?m ancak sensin. Beni kendi indinden bir fazl u keremle afv ? ma?firet eyle ve bana lutf u ihsan?nla merh?met eyle. Yani benim istihkak?m olmayarak mahza fazl u kereminle cehennemden hal?s edip cennet ve cem?line kavu?tur." (2)
"G?ybetin keff?reti, g?ybet etdi?in kimse i?in isti?f?r etmekli?indir." (3)

"Yery?z?ndekilerde) herhangi bir kimse,
53_2.gif
derse hatalar?na keffaret olur. Bu hatalar? deniz k?p?kleri kadar da olsa." (4)

"Duan?n hay?rl?s? isti?f?r, ib?detin hay?rl?s? da" kelime-i tevh?ddir." (5)

"Ya Ali, sana bir du? ??reteyim mi ki zerreler adedince g?n?h?n olsa sen de beraber olmak ?zere ma?firet olunur. ??yle s?yle: (6)
54_1.gif
"?sti?f?r, m?'minin sahife-i a'm?linde n?r gibi parlar." (7)

"G?n?hdan tevbe eden kimse g?n?h i?lememi? gibi olur. Fakat bir taraftan isti?far, di?er tarafdan g?n?hda ?srar eden ise -el-iy?z? billah- Cen?b-? Hakk ile istihz? eden kimse gibi olur."
54_2.gif
"Bir kimse kalbi ve kal?b? ile isti?f?ra devam ederse Cen?b-? Hakk o kimsenin gamlar?n? fer?ha ve s?k?nt?lar?n? geni?li?e tebd?l ederek hi? ummad??? bir taraftan onu r?z?kland?r?r. (8)
54_3.gif
"Tevbe ve isti?f?r ile b?y?k g?n?hlar afv olundu?u gibi m?kerreren irtik?b edilen k???k g?n?hlar da, b?y?k g?n?hlar aras?na d?hil olur." (9)

"Kalbinde ned?met olmad??? halde yaln?z lis?nen edilen isti?far, yalanc?lar tevbesidir." (10)

"Cen?b-? Hakk'a tevbe ediniz. Muhakkak ki ben g?nde y?z defa Cen?b-? Allah'a tevbe ederim. (11)

"Ne mutlu o kimseye ki defter-i a'm?linde ?ok?a isti?far bulur."
55_1.gif
"Ey insanlar! ?lmeden evvel Allah'a tevbe ediniz." (12)

(1) Buh?r?, Deav?t, 4
(2) Buh?r?, Ez?n, 149, Deav?t, 16;
(3) Ram?z?'l-eh?dis, 339.
(4) Ke?f?'l-haf?, 2/11, (Harait? ve Beyhak?'den)
(5) a.e. 281
(6) a.e
(7) R?m?z?'l-eh?dis.
(8) ?bn M?ce, Z?hd. 30.
(9) Ke?f?'l-haf?, 2/364 (Eb??-?eyh ve Deylem?'den) .
(10) R?m?z?'l-eh?dis.
(11) Eb? D?vud, Vitr, 26; ?bn Hanbel, M?sned, 2/450.
(12) ?bn M?ce, ?kame, 78.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  tevbe... PaPaTYa_PReNSeS 2 494 04-13-2022, Saat: 06:01 AM
Son Yorum: wildfang
  Tevbe duasi!!! gurbetci 1 486 04-01-2022, Saat: 12:26 PM
Son Yorum: wildfang
  Yaratıcımıza Yakınlaşma Fırsatımız: Tevbe Nare 1 321 08-23-2010, Saat: 07:02 PM
Son Yorum: history

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 03-28-2024, 10:56 AM