:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bir saat neden 60 dakikad?r?
Leader
Bir g?n, d?nyan?n kendi ekseni etraf?nda bir d?n??? tamamlad???nda ge?en s?redir. Bunu herkes bilir. Asl?nda tam da ?yle de?ildir. ??nk? d?nya kendi ekseni etraf?nda d?n??? s?ras?nda y?r?ngesi ?zerinde g?ne?in etraf?nda da d?nd???nden, g?ne?ten bak?ld???nda bir tam devri i?in ge?en s?re farkl? g?zlemlenir.
Neyse ?imdi biz bunu kar??t?rmayal?m ve bug?n b?t?n d?nyan?n kabul etti?i zaman sistemine bakal?m;
• Bir y?l 12 ayd?r.
• Bir y?l 52 haftad?r
• Bir ay 28-31 g?nd?r.
• Bir ay 4-5 haftad?r.
• Bir hafta 7 g?nd?r.
• Bir g?n 24 saattir.
• Bir saat 60 dakikad?r.
• Bir dakika 60 saniyedir.
• Bir saniye 100 mili saniyedir.
G?r?ld??? gibi, bir g?n ka? saniyedir diye soruldu?unda bile kafadan hesaplanamayacak kadar kar???k bir b?l?nme. ?nce g?n 24'e, sonra 60'a, sonra bir daha 60'a b?l?n?yor. Saniyeden sonraki b?l?nmeler ise ondal?k sistemle gidiyor. ??te ?ocuklar?n zaman hesaplar?nda zorlanmalar?n?n sebebi.
Bir g?nde ni?in 24 saat oldu?unu kimse bilmiyor. Bu rakam?n g?ne? saatini ilk kullanan M?s?rl?lardan kaynakland??? san?l?yor. Yere dikilen y?ksek bir ta??n g?lgesi sabah bat?ya, ak?am do?uya d???yordu ve M?s?rl?lar bu aray? alt?ya b?lm??lerdi. Do-lay?s? ile bir g?n 24 b?l?m oluyordu.
12 say?s? 2, 3, 4 ve 6 ile b?l?nebildi?inden, o zamanlar en ?ok kullan?lan say? birimi idi ki, bug?n bile d?zine ad? alt?nda say? birimi olarak kullan?lmaktad?r.
M?s?rl?lar ayr?ca 30 g?nl?k ay ve 360 g?nl?k y?l takvimini
uyguluyorlard?.
Bug?n bir dairenin 360 dereceye b?l?nmesinin sebebinin de
bu oldu?u san?l?yor.
Yakla??k 3 bin y?l ?nce, bug?n Irak olarak bilmen yerde ya?ayan, Babilliler ise 60 say?s?n? matematik sistemlerinde temel olarak alm??lard?. 2, 3, 4, 6, 12, 15, 20 ve 30 ile b?l?nebilen ve 360'? da b?len bu say? dakika ve saniyenin birimi olarak al?nd?. O zamanlar i?in onluk sistem, yani on sadece 2 ve 5'e b?l?nebilen zavall? bir say? idi.
Saniyenin b?l?mleri ise o devirlerde ?l??lemiyordu, ?l??le-bilmeye ba?land???nda ise d?nya ondal?k sisteme ge?mi?ti ve bu esas al?nd?.
UyuZBiShey
ALLAHTAN Big Grin paylasımın için soal cok felsefik bişi bu olmak yada olmamak gibi bişi Big Grin
Ara
Leader
hep kafama takılırdı açıkçası. Neden 100 değilde 60..
fobi
ne gerek var abi şimdi bu adminlerde çok bildik oluyo..
Ara
Tam1_MaynaK
eet mende merk edrdm öğrnmş ldm saol paylaşımın için !
Ara
UyuZBiShey
SmileSmile falla ben okudumda yinede ögrenemedim
Ara
Tam1_MaynaK
hiç şaşırmadım desem ... Big Grin
Ara
UyuZBiShey
beny tanımıssın harbiden derim Big Grin
Ara
Son Noktam
La Uyus Aynı Kafadanıs Bende AnLamadım Big Grin Zaten Merakda Etmiyordum Ke Big Grin
Ara
***KiNG***
hoş SmileSmile mesajım
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kalmak ?c?n sebep yoksa. G?tmek ?c?n neden coktur... blue_belial 1 381 04-07-2022, Saat: 02:57 AM
Son Yorum: wildfang
  saat 11 oldu hala gelmedin:@ MaTRaKiNG 5 530 04-03-2022, Saat: 10:59 PM
Son Yorum: wildfang
  İlişkiler neden ölür? MaSaL 0 438 09-15-2010, Saat: 12:22 AM
Son Yorum: MaSaL
  Bazı Erkeklere Neden Ayı Denir MaSaL 0 456 08-27-2010, Saat: 03:37 PM
Son Yorum: MaSaL
  Neden Duygusuz.com ? GhosT_ 12 1,158 12-20-2008, Saat: 12:49 PM
Son Yorum: beyzarda.38

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 03-28-2024, 08:05 PM