:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İkiz bebek stresi sağır etti
Son Noktam
İkiz erkek bebeklerini dokuz ay önce dünyaya getiren Tuğba Burla, bebeklerin bakımı konusunda fazla evhamlı davranınca, 'strese bağlı işitme kaybına' uğradı.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görüştüğü Burla, bebeklerine çok düşkün olduğunu ve sürekli onlara bir şey olacak korkusuyla hareket ettiğini söyledi.

Burla, 13 gün önce kulaklarında çınlama, uğultu ve mide bulantısı şikayetlerinin ardından, aniden hiçbir şey duyamaz hale geldiğini ve yakınları tarafından hemen hastaneye getirildiğini belirtti.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Şefi Doç. Dr. Doğan Özkul tarafından tedavi edilen Burla, geçen bir hafta içinde yavaş yavaş duymaya başladığını, ancak hala tam olarak eski haline dönemediğini kaydetti. Burla, şöyle konuştu:

“Ayağa kalkıp yürüyemiyordum. Dört gündür hastanede yatıyorum. Bir hafta daha yatacağım, bebeklerimi çok özledim, onların bakımlarıyla ilgili çok stres yaptım. Zaten evhamlıyımdır bir de anne olunca, bebeklerimin bakımlarını iyi yapıyor muyum, onları ihmal ediyor muyum diye endişeye kapıldım. İkiz olunca haliyle bakımları daha da zorlaşıyor. Şu anda duymaya başladım, tedavi sonunda tekrar duyabileceğimi söylediler. Doktoruma teşekkür ederim.”

Doç. Dr. Doğan Özkul ise ani sağırlığın tek ya da iki kulakta normal olan işitmenin birden kaybolması ile ortaya çıkan bir tablo olduğunu belirterek, stres, ağır kaldırma, aşırı sıcak banyo gibi nedenlerin yanı sıra virütik üst solunum enfeksiyonları sonrası da ani sağırlıkla karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

Strese bağlı işitme kaybı şikayeti olanların mümkün olan en kısa sürede hekime başvurmaları gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Özkul, “Strese bağlı ani işitme kaybı tedavi edilerek kalıcı sağırlık önlenebilir” dedi.

Kliniklerine başvuran ani işitme kaybı hastalarında 2006 yılında büyük bir artış olduğunu ifade eden Doç. Dr. Özkul, “İhtisasımı ani işitme kayıpları konusunda yapmıştım. O zaman 10 tane vaka bulmak için çok uğraşmıştım. Oysa şimdi sene başından beri 48 hasta ani işitme kaybı şikayetiyle kliniğimizde tedavi edildi” diye konuştu.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bulaşıcı kış hastalıkları bebek ve çocukları daha çok etkiliyor MaSaL 1 475 06-15-2011, Saat: 10:45 PM
Son Yorum: YasSmin
  Bebek Bunalımı Belirtlileri, Bebeklerde Huysuzluk Nedenleri, Bebek Sağlığı MaSaL 0 448 06-13-2011, Saat: 03:28 PM
Son Yorum: MaSaL
  süper kullanışlı bebek arabası sıla 7 745 03-03-2011, Saat: 12:20 PM
Son Yorum: PCKoPaT
  Çiftler 8 nedenle tüp bebek yaptırıyor MaSaL 0 424 02-08-2011, Saat: 05:16 PM
Son Yorum: MaSaL
  Bebek Odası - Doğuma Hazırlık Hasretiim 0 374 02-08-2011, Saat: 11:04 AM
Son Yorum: Hasretiim

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-03-2024, 02:52 AM