:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
askerde yolsuzluk iddasi
soyle
Manisa'da askeri birli?in ?zel bir sa?l?k firmas?na yapt?rd??? kan tahlilinden skandal ??kt?. ?? bin askerin kan testi ayn? ??k?nca, sonu? iptal edildi.

41111.jpg

Manisa'da bulunan K?rka?a? 6'?nc? Jandarma E?itim Alay Komutanl???'na ba?l? askerlerin kan testlerini yapan ?zel ?irket inan?lmaz bir skandala imza att?. Bu ?irketin, ?? bini a?k?n komando aday?na yapt??? kan testlerinde, milyarda bir rastlanabilecek olay ya?and?. Y?zlerce komando adayan?n kan testleri ayn? ??kt?. Uzmanlar?n, "?ki kan testinin ayn? ??kmas? say?sal lotoda kazanmaya benzer" dedi?i bu inan?lmaz tesad?fle kar??la?an askeri Sa?l?k Kurulu ?yeleri, durumu bir tutanakla belirleyip, K?rka?a? 6'?nc? Jandarma E?itim Alay Komutanl???'na bildirdi. Bunun ?zerine, askerlerin jandarma veya komanodo olarak ayr?lmalar? i?in kullan?lacak test sonu?lar? iptal edildi ve hemen yenilendi.

NASIL ORTAYA ?IKTI?

Normalda, jandarma birliklerinde ilk e?itimlerini tamamlayan askerlerin komando veya karakol jandarmas? olarak ayr?lmalar? i?in t?m adaylar?n heyet muayenesi sonucu bir sa?l?k kurulu raporu almalar? gerekiyor. Bu kurulda, hem adaylar?n fiziki durumlar? inceleniyor, hem de 18 g?stergeli kan testleri kontrol ediliyor. K?rka?a? 6'?nc? Jandarma E?itim Alay Komutanl???'nda, e?itimlerini bu ay i?inde tamamlayan 3 bini a?k?n asker de ayn? ?ekilde heyet muayenesine al?nd?. Heyeti olu?turan alt? doktor subay, ?nlerine gelen kan testlerinin ?o?ununm ayn? de?erlere sahip oldu?unu farketti. Oysa normalde, kan testi yap?lan iki insan?n testteki 18 ayr? parametresinin de t?m?n?n ayn? olmas? ihtimali yok denecek kadar az. Bunu farkeden doktor subaylar, hemen15 Eyl?l 2006 tarihinde hemen bir tutanakla durumu belirleyip, K?rka?a? 6. Jandarma E?itim Alay Komutan?'n? durumdan haberdar etti.

SONU?LAR AYNI SAATTE ALINMI?

Yap?lan incelemede, farkl? ki?ilere ait kan testlerinin bilgisayar ??k???nda ayn? saatin bulundu?u da anla??ld?. Ak?llara, bir ki?inin test sonucunun ?tekiler i?in de kullan?ld??? ??phesi geldi. Bunun ?zerine, alaydaki binlerce askerin kan testleri kar??la?t?r?ld?. Ayn? de?erlere sahip y?zlerce asker oldu?u saptand?. Alay komutan?,B6A5563E80AC034E82DAEFE5b.jpgtest sonu?lar?n? iptal ettirip, apar topar yeni test yapt?rd?. Kan testlerini yapmak i?in ihaleyi alan ?zmir merkezli Ce-Ko Medikal firmas?, yeni ekiplerle Alay'a geldi. Askerlerden kan al?nd? ve testler yenilendi.

NE ??E YARIYOR?

Yenilenen kan testleri, heyette g?revli uzman doktor taraf?ndan tek tek incelendi ve hangi askerin komando olabilece?i, hangisinin jandarmaya ayr?labilece?i yeniden saptand?. (Doktorlar, kan testlerine bakarak askerlerin da?da g?rev yapan komandolar gibi dayan?kl? olup olmad?klar?na, uzun s?re a?l??a dayan?p dayanmayaca??na, ?eker durumuna bak?yorlar.)

ZABIT TUTULDU

Skandal? ortaya ??karan sa?l?k kurulu (heyet) ?yeleri subay doktorlarn 15 Eyl?l 2006 tarihli tutana??nda olay "Usuls?zl?k" olarak nitelendi. Tutanakta ??yle denildi: 15 Eyl?l 2006 tarihinde komando heyet muayeneleri yapmak maksad?yla K?rka?a? 6. Jandarma E?itim Alay Komutanl???'nda gelen heyet ?yeleri, yapt?klar? incelemede komando muayenesine giren erlerin heyet evraklar?ndan tam tetkiki sonu? evra??nda hata (usuls?zl?k) tespit ettiler. Komando muayenesine al?nan erlerin ellerindeki y?klenici firma taraf?ndan ?nceden yap?lm?? ve infeksiyon hastal?klar? ve klinik mikrobiyoloji uzman? doktor Erdal Ata? taraf?ndan onaylanm?? tam kan tetkikinde birden fazla erin laboratuvar de?erlerinin b?t?n parametlerininin tamamen ayn? oldu?u tespit edilmi?ti. Birbirinin t?pat?p ayn?s? olan tam kan tetkiklerinden 100 ki?ilik bir gruba yap?lan incelemede, ?? farkl? kategoride toplam 13 ere ait kan sonu? raporlar? ekte sunulmu?tur. B?yle bir durum teknik olarak m?mk?n g?r?nmememektedir."

YOLSUZLUK ?DD?ASI

Doktor subaylar?n bu tutana??, akla yolsuzluk ku?kusunu da getirdi. Firman?n, testleri yap?lm?? gibi g?sterip paray? ald??? halde, yapmad??? ku?kusu belirdi. Firman?n, K?rka?a?'taki Alay'da son ?? y?ld?r kan testi ihalesini ald???, daha ?nce de binlerce adaya test yapt??? biliniyor. Tutanak ?zerine, konunun askeri makamlarca idari ve adli soru?turma konusu yap?laca?? ??renildi.

TEST?N F?YATI 2.5 - 40 YTL

T?rk Tabibler Birli?i kan testi i?in 26 YTL ?cret al?nmas?n? ?neriyor. Bu rakam Sa?l?k Bakanl??? taraf?ndan devlet hastanelerinde 2.5 YTL olarak uygulan?yor. ?stanbul'daki belli ba?l? ?zel hastanelerde kan testi rakamlar? ise 40-45 YTL aras?nda de?i?iyor.

AYNI ?IKMASI ?MKANSIZ

Uzmanlar tahlillerin ayn? ??kmas?n?n m?mk?n olmad??? g?r???nde.

* Prof. Dr. Ahmet Ayd?n: (Cerrahpa?a T?p Fak?ltesi Hematoloji Bilim Dal? ??retim ?yesi)

2 farkl? ki?inin birbirinden farkl? parametreler i?eren hematoloji raporlar?n?n tamamen ayn? ??kmas? imkans?zd?r. Kald? ki ki?ilerin 2 dakika arayla bile yap?lacak ?l??mlerde farkl? sonu?lar?n elde edilmesi m?mk?n.

* Prof. Dr. Faruk Aykan: (?stanbul ?niversitesi T?p Fak?ltesi Onkoloji Enstit?s? ??retim

?yesi) Hematoloji raporunda yer alan tahliller 18-24 farkl? parametre i?erir. Bu kan ?rneklerinin aralar?nda akrabal?k ba?? olan hatta ikiz olan ki?ilerde bile ayn? de?erde olmas? asla s?z konusu de?ildir. B?yle bir sonu?ta ?ncelikle laboratuar hatas? olup olmad??? ara?t?r?lmal?.

TESTLER NEDEN YAPILIYOR

Akci?er filmi ve sar?l?k testinin yan?s?ra yap?lan hemogram yani kan testi, anemi ya da ?eker hastal??? gibi kan hastal?klar?n?n belirlenmesine y?nelik olarak kullan?l?yor. ?rne?in jandarmalar?n komando olup olamayaca??na karar verilirken hemogramla anemi ya da diyabet (?eker) gibi hastal?klara bak?l?yor.
Ara
YARGIÇ
paylaşım için sağol cesurcum bu konuda yorum yapsam mı başka yapmasam mı karar veremedim bi türlü
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
  Tarih: 05-02-2024, 06:20 PM