:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bursa Nutku....
YARGIÇ
  • Bursa Nutku
?ubat 1933'te Bursa Ulucami'de toplanan 100 kadar irticac? camilerde T?rk?e ezan okunmas?na kar?? bir ayaklanma giri?iminde bulunurlar. Ayaklanma k?sa s?rede bast?r?l?r. Atat?rk Bursa'ya gider. ?ekirge yolu ?zerinde bulunan bir k??kte ak?am yeme?i yenildi?i s?ras?nda bir ki?i Atat?rk’e ayaklanmayla ilgili olarak ??yle diyecek olur: "Bursa gen?li?i olay? hemen bast?racakt?, fakat zab?ta ve adliyeye olan g?veninden ?t?r?..." Atat?rk hemen konu?makta olan ki?inin s?z?n? keser ve a?a??daki konu?may? yapar:

T?rk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bek?isidir. Bunlar?n gere?ine, do?rulu?una herkesten ?ok inanm??t?r. Y?netim bi?imini ve devrimleri benimsemi?tir. Bunlar? g??s?z d???recek en k???k ya da en b?y?k bir k?p?rt? ve bir davran?? duydu mu, "Bu ?lkenin polisi vard?r, jandarmas? vard?r, ordusu vard?r, adalet ?rg?t? vard?r" demeyecektir. Elle, ta?la, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yap?t?n? koruyacakt?r.
Polis gelecek, as?l su?lular? b?rak?p, su?lu diye onu yakalayacakt?r. Gen?, "Polis hen?z devrim ve cumhuriyetin polisi de?ildir" diye d???necek, ama hi? bir zaman yalvarmayacakt?r. Mahkeme onu yarg?layacakt?r. Yine d???necek, "demek adalet ?rg?t?n? de d?zeltmek, y?netim bi?imine g?re d?zenlemek gerek"
Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla kar?? ??k??larda bulunmakla birlikte bana, ba?bakana ve meclise telgraflar ya?d?r?p, haks?z ve su?suz oldu?u i?in sal?verilmesine ?al???lmas?n?, kayr?lmas?n? istemeyecek. Diyecek ki, "ben inan? ve kanaatimin gere?ini yapt?m. Araya giri?imde ve eylemimde hakl?y?m. E?er buraya haks?z olarak gelmi?sem, bu haks?zl??? ortaya koyan neden ve etkenleri d?zeltmek de benim g?revimdir."
??te benim anlad???m T?rk Genci ve T?rk Gen?li?i!
Mustafa Kemal Atat?rk
Bursa, 5 ?ubat 1933

ata_imza.gif
Ara
tuti
Eyvallah karde?im. Bu nutku biliyordum...

Acaba Ata'm?z?n bizi anlad??? kadar biz kendimizi anlayabiliyor muyuz?
Ara
YARGIÇ
Atamizin Bİzİ AnladiĞi Kadar Bİz Kendİmİzİ Anliyormuyuz Kendİmİze O Kadar Çok KÜsÜyoruz Kİ KardeŞİm Anlamaktan Öte Bİryerlerdeyİz
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ATA'mızın Kendi Sesinden 10. Yıl Nutku tuti 6 909 04-13-2022, Saat: 04:43 PM
Son Yorum: wildfang
  Bursa Atatürk Müzesi MaSaL 0 458 09-30-2010, Saat: 10:25 PM
Son Yorum: MaSaL
  10. YIL NUTKU (video) AfrâsyâB 6 547 02-19-2008, Saat: 03:19 PM
Son Yorum: AfrâsyâB
  Bursa Nutku w_ytx12 1 672 07-25-2007, Saat: 11:00 AM
Son Yorum: korkusuz

Hızlı Menü: