:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bir urgan ipin hesabını veremedi.
*Asİ-yÜrEk*
işte olan sırlı bir olay:
zamanın birinde çok zengin bir adam varmış o kadar zanginmişki hiçbir şey onun parasına karşı koyamazmış adam ölüm döşeğinde olur bir gün 3 oğlunu çağırır ve tüm mirasım sizindir ama düşünün bakalım ahirette size yardımı dokunacakmı der ve ruhunu teslim eder oğulları düşünürken odun kırıp taşıyarak para kazanan birine rastlar ve ona derlerki..!
bir gece babamızla aynı kabirde yat sana bir küp altın derler adam ilk başta tereddüt eder ama sonra bir küp altını ben ömür boyu çalışsam biriktiremem ama bunu yaparsam bir küp altın banada çocuklarımada yeter die düşünüp kabul eder oduncuyu cenaze ile birlikte gömerler ve gece münker ile nekir sorgu için kabre gelir bakarlarki biri ölü diğeri diri derlerki bu zaten ölmüş bir yere kaçamaz biz diriden başlayalım deyip sorguya başlarlar

bakın orada geçen dialog nedir?
adın ne:işte ahmet filanca
ne iş yaparsın:oduncuyum
dünyadaki tek sahip olduğun şey nedir:bir urgan ip.
başlarlar o urgan ipin hesabını sormaya adam sabaha kadar bir ipin hesabını veremez sabah oğlanlar bir küp altını oduncunun önüne bırakarak al sen bunu hak ettin derler oduncu derki siz bu altını bana vermeyin ve gidin buradan der oğlanlar neden diye sorduklarında şu cevabı alırlar oduncu derki ben gece sabaha kadar tek kaazancım olan bir urgan ipin hesabını veremedim bu altının hesabını nasıl vereyim der ve ölen admın anlatmak istediği sıda burada çözülür.Yani dünya malının sizlere ahirette hiçbir faydası olmaz o nedenle dünya malına güvenmeyin.
Ara
Ebu-CeNDeL
Harun Raşid çocuklarına şöyle vasiyet eder;ben öldüğümde defnetmeden önce tabutda iken ellerimi tabutun iki yanından dışarı çıkarın ve bütün basra şehrini dolaşın der,çocukları babalarının vasiyetini yerine getirirler elleri tabutun dışarısında avuçları açık bir şekilde bütün basra şehrini dolaştırırlar..Sonra çocukları bunu bir büyük bir zata sorarlar,o zat der ki babanız bu dünya da iken çok zengindi,altınları elmasları,makam,mevki bütün dünyevi zenginliklere sahipti..Bu fani dünyadan gerçek aleme giderken o dünyevi zenginliklerin hiç birisini götüremedi yanında elleri boştu,sadece ameli ile gidebiliyordu,işte babanız bu dünya zenginliklerinin boş olduğunu önemli olan amel zengini olmak olduğunu göstermek için böyle bir ibretlik ders vermek istemiş der...

Velhasıl kardeşim her şey boş,mal,mülk,makam,mevki hepimiz aynı yere gideceğiz ve aynı şekilde gideceğiz sadece üç metre beyz kefen üzerimize örtecekleri ki oda çürüyüp toz olacak zamanla geriye ise sadece insanın ameli kalacak....Çok güzel bir paylaşımdı ibret almamızı bir daha dünya hayatımızı gözden geçirmeye teşvik eden düşündüren bir kıssa idi,Rabb'im hayırlı amelleri ile huzuruna varanlardan eylesin(amin),Rabb'im yar ve razı olsun kardeşim..
Ara
CaNaT
Paylaşım için teşekküerler arkadaşım
Ara
*Asİ-yÜrEk*
ben teşkkür edrim sonunda hepimizin gideceğiyer orası.
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-29-2024, 09:54 AM