:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sakın angut sözüne kızmayın bir daha....
TutkuM
Eşini kaybeden angut kuşu, ölene kadar yas tutuyor
Angut kuşları, eşi öldükten sonra başka bir kuş ile çiftleşmeden hayatının sonuna kadar yas tutuyor.
Angut, ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde evcilleştirilebilen bir yaban kuşu.

Türkçede mecazi olarak ''kaba saba, ahmak'' anlamında da kullanılan angut sözcüğüyle adlandırılan bu kuş türü, adeta eşe sadakatin de simgesi.

Göl, bataklık ve akarsularda yaşayan ve yaklaşık 8-10 yıl ömrü olan angut kuşuyla ilgili bilgi veren Gaziantep Hayvanat Bahçesi Müdürü Celal Özsöyler, angutun, ördek-kaz karışımı bir perde ayaklı su kuşu olduğunu söyledi. Celal Özsöyler, bu kuş türünün eşi öldükten sonra başka eş kabul etmeden tek başına ömrünün sonuna kadar yaşadığını aktardı. Özsöyler, sadakatin, angut kuşunu diğer hayvanlardan ayıran önemli bir özellik olduğunu, kelaynakların da angutlar gibi tek eşli olduğunu belirtti.

Özsöyler, angutların ölen eşinin başında bir süre bekleyerek yas tuttuğunu da ifade ederek, ''Bu yas durumu ömrünün sonuna kadar da devam eder.'' dedi. Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde de bulunan angutlar, kendileri için yapılmış özel barınaklarda yaşıyorlar.
Ara
mavi ay
zaten kullanmıyodum o sözü ama başkalarınada anlatırım söyleyenlere sağol paylaşım için
Ara
kı@ymı@k=)
bizde genelde eş öldükten sonra ikinci evlilik yapılır ya bunlar yapmadığı için saff ahmakk denmiş olabilir o zihniyetten gelmiş olabiliirr o yüzdende argo kelimeler arasına girmiş olabiliirr gerçi kullanmıyorum ama düşüncem buu
Ara
çı@lgı@n58sivas
biligler içi teşekkür ederim
Ara
piko
helal olsun o kusa baska bırını kabul etmemısBig GrinBig Grin
Ara
TutkuM
teşekkürler...
piko evet başkasını kabul etmemiş...
Ara
CReATuRE
valla helal olsun ...ne denilebilir ki başka...

teşekkürler paylaşımın için...
TutkuM
sağol aziz...
Ara
Patikli_Penguen
eet ya gazete de okumuştum çok güzel
Ara
TutkuM
hayal-et Adlı Kullanıcıdan Alıntı:eet ya gazete de okumuştum çok güzel
katılıyorum çok güzel... sağol...
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Her geçen yıl daha fazla UFO MaSaL 0 337 01-21-2011, Saat: 12:10 AM
Son Yorum: MaSaL
  Bir sırrı daha çözüldü MaSaL 0 362 01-21-2011, Saat: 12:01 AM
Son Yorum: MaSaL
  Daha Anlatacaklarım Var Desem Beni Karşılıksız Dinler Misin? Hasretiim 2 390 07-01-2010, Saat: 01:07 AM
Son Yorum: Hasretiim
  Mesajlaşırken Yeni Dilimiz Daha Oldu Hasretiim 0 309 06-11-2010, Saat: 12:54 PM
Son Yorum: Hasretiim
  Ona daha bir sıkı sarılın! acemhe 0 271 03-25-2010, Saat: 12:35 AM
Son Yorum: acemhe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-05-2024, 04:40 PM