:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
öLüm...
aMyLee
Çocuktum 12 yaşlarındaydım, bir gün okuldan eve geldiğimde üzücü bir haberin 1 saat berisiydi,zaman;hayatımda ismini çok duyduğum ama daha yüzleşmediğimiz ölümle yüzleşmemize gebeydi... hiçbir şeyden habersiz oturup dururken telefon çaldı ve babam dedemlere gitmemizi söyledi ,normal bir durum değildi tabiki ...Bir şeyler sezmek olabilecek kötü durumlara engel olamıyor ,dedemlere gittik herkesin üzgün ve ağlıyor olduğunu gördük.
Dedem bir kaza geçirmiş hastaneye kaldırılmış meğer. bir süre sonra da ölüm haberi gökten bir hançer gibi saplanıverdi oturma odasının ortasına. ben halen hiç bir şey anlamıyordum ne olmuştu, ne olacaktı ölüm dedikleri olay neyi değiştirecekti...?Yoksa bir film mi izliyordum derken; sinmişti üzerime bu his ; dedem ölmüştü .önce neden dedim kendi kendime insanlar neden ölür veya yaşam ne kadar zaman sürmelidir .Tabi bilemezdim ki o zaman HAK TEALA kullarına belirli bir ömür verip ,bu zaman içinde onları sınayıp ,sonrada ruhlarını bedenlerinden ayırıp, hesap sorar ; dünya hayatında neler yaptığından. Hiç birini bilecek kadar ne eğitilmiştim, nede öğretilmiş .sadece soruyor, yanıtsız kalıyordum .
Dedem nereye gitmişti. en önemlisi bir daha görebilecek miydim ...? Herkes perşembeyi cumaya bağlayan akşam öldü demek ki kalbi temiz adammış RABBİM onu mübarek gün yanına aldı diyordu da ben nereye aldığını ,orada ne olacağını düşünüyordum . Akşam vaktiydi hastaneden getirdiler ,odasına yatırdılar ,bütün kuzenlerim görmekten çekiniyordu ,bense dedem dedemdir görmek istiyorum diyebilmiştim .nitekim de gördüm odadan içeri girdiğimde keskin bir koku burnuma çaldı , güzel ama ağır bir kokuydu sanki güz günleri dökülen yaprakların yanması gibi bir şey ;tütsüymüş... dedem yerde boydan boya yatıyordu .Daha doğrusu yerde üstü örtülü yatanın o olduğunu tahmin edebilmiştim. üzerinde maşa vardı-ne için olduğunu tabi yine sonra öğrendim -yaklaştım. Babam örtüyü hafifçe açtı yüzü görünecek kadar,kafası sarılıydı ,onu hiç böyle görmemiştim .ve bir daha da göremeyecektim. kafasındaki sargıdan hariç çenesinden kafasına giden bir bez daha vardı .Anladım ki çenesini bağlamışlardı. gözleri kapalıydı ama her an açacaktı sanki ! burnunun önünde biraz kan vardı ,ama uyur gibiydi, yüzünün solgunluğu hariç ...

Odadan hızlıca çıktım .biraz korku girmişti benimde içime ama en çok merak kemiriyordu beni, dedeme ne olmuştu? Ertesi gün hoca onu yıkadı ve cuma namazından sonra kabre götürdük ,kabrine koyduk elime küreği alıp bana salı günü yemek yediren benimle sohbet eden dedemin üstüne cuma günü toprak attım .

Oradan ayrıldıktan sonra ölümden çok korkmaya başladım ,nerede ,ne zaman gelir belli olmuyordu çünkü.

Ve araştırmaya başladım ölünce ne olur? YÜCE MEVLAM bize dünya hayatını vermiş meğer ,ama burası hazırlık sınıfı gibi bir şeymiş ,asıl yaşamlarımız bizleri hani hiç olmayacak dediğim dedem var ya, onun oradaymış bizleri bitmeyen yaşamlarımız bekliyormuş yani ona yaşam da denmez aslında çünkü orada ölüm yok sadece varoluş var tabi dünyadaki hareket davranış ve amellerimizin neticesi olan bir varoluş ...!

Sonrada hayatımda ölen dostlarım, akrabalarım oldu ,ama onlara dedeme dediğim gibi ,nereye gittin demedim .Sadece (Görüşmek Üzere) dedim ve bu dünyada ,yaşamında ,yaptıklarını düşündüm .Ama insanların ALLAH için ne yaptığını bazen kendileri bile bilmez onların yargıları ahirettedir ...Bunu da iyi öğrendim.

Mete
..(aLıntı..)
Ara
aMyLee
bnde bi kaza gecirdim abim yanımda oLmaqsaydı beLkide öLebiLirdim.. iyiki öLmemişim diorum.. diorum çünkü nasıL hesap verirdim yaptığım hiç bişy yok.. ama bni kendime getiren o anda kazadan sora keLime_i şehadet getirmem rabbime şükrettim.. çünkü içimde azcıkta oLsa iman oLmasıydı.. şimdi iyiyim bu kaza bana büyük ders oLdu bni kendime getirdi. bundan sora bu kazadan aLmam gereken ders ÖLÜM nerde ve ne zaman geLiceğinin beLLi oLmaması ve her zaman hazırLıkLı oLmamız.bn hazırLıkLı değiLdim. allah bana bi şans daha verdi bn bu şansı iyi değerlendirmem gerekio .

ALLAHIM SANA HAMD EDİORUM VE ŞÜKREDİYORUM.

bni dünya uykusundan uyandırdığın için.

ekLicem son şey müsLümanım demek yetmioo bize farz kıLınan şeyLeride yapmamız gerekio.Sad
Ara
Ebu-CeNDeL
Rabbim kullarına her zaman her an şans veriyor dior ki tövbe edin bende tövbenizi kabul ederim yeni doğan bir bebek gibi tertemiz olursunuz dior yeter ki biz hakedelim!!Müslümanım demek yetmediği gibi sadece farzları yapmaklada yükümlülüğümüz bitmior önce farzları yerine getireceğiz ondan sonra sünnetleri değerli kardeşim...Rabbim razı olsun çok etkileyici bir paylaşım olmuş..
Ara
aMyLee
sağoLasın aLLah razı oLsn..Smile
Ara
TutkuM
sağol canım güzel bi hikayeydi çok anlamlı..ölümden kaçış yok öteside yok ..yüce mevlam iyi ameller yapmamızı nasip etsin inşallah hakkımız da hayırllısı olur inşallah...
Ara
blue_belial
Soylenıcdk baska sey kalmamıs
tskler
aMyLee
amin sibeLcimSmile

sağoL faruk..Smile
Ara
By LaNeTh
Ölüm her aklına geldiğinde
Ah edip vah edip inleme
Bu halinle tanrıyı incitmiş olacaksın
Ecel kapını çaldığı zaman
Evi telaşa verme
O geldiği zaman
Sen gitmiş olacaksın
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ölüm Leader 2 601 12-16-2008, Saat: 04:31 PM
Son Yorum: sunurk
  olum tarlasi"sana neden kadro loh dediler?" toxique_lierre&b.b.k 0 843 10-08-2006, Saat: 10:16 PM
Son Yorum: toxique_lierre&b.b.k

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-02-2024, 02:57 AM